Çocuklarda görülen göz hastalıkları

Çocukların görme yeteneğinin gelişimi doğumdan hemen sonra başlar ve 6- 7 yaşına kadar devam eder.

Çocuk gelişimi sırasında görmeyi öğrenir. 6 –7 yaşına kadar devam eden bu öğrenme süreci sonucunda görme yeteneğini kazanır. Bu süre içinde çocuğun görmesini engelleyen herhangi bir neden varsa örneğin konjenital gelişme bozuklukları , yüksek dereceli miyop, hipermetrop ve astigmat, konjenital katarakt, retina gelişme geriliği, kornea lekeleri gibi; bu durumda görme yeteneğini kazanamaz ve göz zayıf kalır. Sık gördüğümüz neden yüksek derecelerdir. Eğer nedene yönelik tedavi yapılabilir ve erken yaşta başaltılırsa amblyopi dediğimiz göz zayıflığı engellenir.
Çocukların göz muayenesi doğumdan başlayarak belirli aralıklarla yapılmalıdır.

– 2- 3 aylık bir bebek ışık gözüne geldiğinde gözünü kapatır, yüzünü çevirir , bu çok doğal bir reflekstir.
– 3 aydan başlayarak parmak ucunu ve ya bir cisimi kısa süre takip eder.
– 4 aylık iken gördüğü nesneyi tutmak için uzanır, yani görme duyusu ile motor fonksiyonunu birlikte kullanır.
– 6 aylık olduğunda artık baktığı nesneleri takip eder.
– 2. yaşa geldiğinde görme keskinliği % 50 dir.

2. yaşın çok önemi var, çünkü bu dönemde çocuk yakın mesafe uyumunu yapmaya başlar. Bu uyum yeteneği bazen çok güçlüdür ve içe şaşılık ilk olarak bu yaşlar civarında ortaya çıkar .İçe şaşılığın en büyük nedeni yüksek dereceli hipermetroptur.

Çocuklarda yapılan görme muayenesi bütün bu gelişim dikkate alınarak yapılır.

5 yaşın altındaki çocuklarda göz muayenesi ilaçla göz bebeği genişletilerek yapılır. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi çocuk sorulara bu yaşta doğru cevap veremez ve kendini ifade edemez.İkinci neden çocuğun çok güçlü olan uyum yeteneği göz bozukluğuna neden olan dereceyi gizler. Göz bebeği genişletilerek gerçek göz derecesi tespit edilir.
5 yaşın üstündeki çocuklarda ise şekiller gösterilerek muayene yapılabilir.

Çocuklarda gözlükle tedavi gerektiğinde yapılır. Eğer şaşılık nedeni yüksek derece ise mutlaka gözlükle tedavi gerekir.Ayrıca gözlerde zayıflığı engellemek amacıyla gözleri çalıştıran kapatma tedavisi uygulanabilir.

Çocuklarda Şaşılık:

– En önemli neden yüksek dereceli hipermetrop,miyop ve astigmattır.
– Ayrıca konjenital olan göz kaslarındaki felçler ve hareket kusurları, doğuştan olan kataraktlar, gözün saydam olan ön tabakasındaki lekeler, göz dibinde görme noktasındaki bozukluklar, doğumsal gelişme bozuklukları bu nedenler arasındadır.

Şaşılıkta temel tedavi erken teşhis tedavi yöntemini uygulamaktır. Kırma kusurları mutlaka gözlükle düzeltilmelidir. Gözün zayıf kalması engellemek amacıyla sağlam gözü kapatma tedavisi gibi yöntemler uygulanmalıdır.

Eğer kayma tedaviye rağmen devam ediyorsa gözde kalıcı zayıflığı önlemek amacıyla şaşılık ameliyatları uygulanır.

Gözün zayıf kalmasına neden olan temel etkenler yüksek dereceli kırma kusurları ve göz hareket bozukluklarının tedavi edilmemesidir.

Göz bebeğinin beyaz olması katarakt, tümör ( retina blastom ) veya retina gelişim bozukluklarına görülür. Erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Op. Dr. Nezih Özdemir
Göz Hastalıkları Uzmanı
International Hospital İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı