Bakım

Çocuklarda diş bakımı

Birçok anne-baba, yaşadıkları diş sorunlarının çocuklarının da başına gelmemesi için ne yapmaları gerektiği konusunda oldukça endişelidirler. Bu sebepten dolayı aileler;

– Fırçalamaya ne zaman başlanmalı?
– En iyi diş macunu hangisi?
– İlk diş hekimi muayenesi ne zaman olmalı?

gibi soruları sıklıla sormaktadırlar. Bu soruları sormalarının tek sebebi, ileride çocuklarının sağlıklı bir ağız-diş yapısına sahip olmalarını sağlamak içindir.

Aşağıda yazılanların uygulanması ile, ileride çocuklarımızın çürüksüz dişlere sahip olması hiç de uzak değil.

Genellikle bebekler ilk dişlerini 4-14 ay arasında çıkarırlar. Çocuğunuzun ilk dişi çıkar çıkmaz dişin üzerini ve ağzın geri kalan kısmını temizlemeniz gerekmektedir. Bu temizleme işlemini bir tülbent veya eczanelerden temin edilebilecek steril tamponlarla yapabilirsiniz. İlk dişlerin sürmesi bebeğinizin ağız florasının değişmeye başladığının bir işaretidir. Dişler yokken ağızda bulunan bakteri sayısı ve bakteri tipi ile sürdükten sonra bulunan bakteri sayısı ve bakteri tipleri çok farklıdır. Dolayısıyla diş sürmesinin başlaması ile ağzın temizlenmeye başlaması, bakteri sayısının azaltılması açısından çok önemlidir. Ağızdaki diş sayısı artmaya başladıktan sonra, bezle temizlemekten vazgeçilip yumuşak bir fırça ile diş fırçalamaya başlanması gerekmektedir.

2 yaşına kadar dişlerin macunsuz olarak fırçalanması, 2 yaşından sonra ise dişlerin çocuklar için özel üretilmiş çocuk diş macunu ile (fluor konsantrasyonu düşük) fırçalanması gerekmektedir. Fluor halen, diş çürüklerinden korunmasından en etkili yöntemdir. Çocuk diş macunlarının hemen heme hepsi aynı Fluor konsantrasyonuna sahiptir. Nohut tanesi büyüklüğünde diş macunu kullanılması, çocukların gereksiz yere diş macunu yutmasını engelleyecektir. Çocuklar tadlarından dolayı diş macununu yemeyi çok severler, erken dönemde çocuklara diş fırçalama eğitimi verilirken mutlaka diş macununu yutmaması gerektiği üzerinde de durulmalıdır. 2 yaşından küçük bebekler için yurtdışında fluor ihtiva etmeyen macunlar bulunmaktadir. Ülkemizde maalesef bu ürünler mevcut değil, fakat çocuk diş hekiminize danışarak 2 yaşından küçük çocuklarda hangi macun kullanmanız konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Diş ipi kullanımı, ideal ağız hijyeni için yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar için de son derece önemlidir. 3-4 yaş cıvarı çocuklarda diş ipi kullanımı ancak anne yada babanın bu uygulamaya yapması ile mümkündür. Çocukların kendi başlarına diş ipi kullabilmeleri (el becerilerinden) dolayı ancak 8-10 yaşları arasında olabilmektedir.

İlk diş hekimi ziyareti Amerikan Çocuk Diş hekimleri Akademisi’ne göre ilk dişin çıkması ya da ilk yaşgünü sonrası yapılmalıdır. İlk diş hekimi ziyareti çocuğunuzun mevcut diş durumu ile ilgili bilgi almanızı, erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden nasıl korunmanız gerektiği ve beslenme/diş sağlığı hakkında detaylı bilgi almanızı sağlayacaktır. Ayrıca diş fırçalama şekli ve hangi sıklıkla yapılması gerektiği gibi konular hakkında da size bilgi verilecektir.

Çocukların yaşları ilerledikçe uygulanacak koruyucu diş hekimi yaklaşımları da değişmektedir. 1-5 yaşına kadar diş hekimi tarafından yapılacak koruyucu uygulamalar sadece, dişlerin profesyonel temizlenmesi ve fluor verniği uygulamaları şeklinde olurken, 6 yaşından sonra dişler üzerine fluor jelleri uygulaması ve azı dişlerin çiğneme yüzeylerine uygulanan “Fissür Örtücü” yapılması gibi farklı yaklaşımlar uygulanabilmektedir. Fissür örtücüler ve fluor uygulamalarının düzenli olarak yapılması, diş çürüklerini %90’lara varan oranda önlemektedir. Özellikle 6 yaşından sonra girilen “karışık dişlenme” döneminde senede en az 2 (iki) kere diş hekimi ziyareti yapılması, uygulanan koruyucu uygulamalar sayesinde çocuğunzun çürüksüz bir ağza sahip olmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı ve Mutlu Gülümsemeler Dileğimle…

Dr. Dt. Timuçin ARI
Diş Hekimi
Pedodonti (Çocuk Diş Hekimi) Uzmanı
Confi-Dent Ağız-Diş Sağlığı Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu