Çocuklarda diş bakımı ne zaman başlamalı?

Süt dişlerinin çürüme nedenleri
Süt dişlerinin, normal dişlere göre daha fazla organik madde içerdiğini ifade eden Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, dişlerin bu nedenle çürümeye daha yatkın olduğunu sözlerine ekliyor. Kışlaoğlu konuyla ilgili görüşlerini paylaşmaya şu sözlerle devam ediyor: “Çocuklar, özellikle de süt dişlerinin çıktığı dönemde çürükleri ve renk bozukluklarını doğru algılayamadıkları ve fark etmedikleri için, çürüklerin ilerlemesi diğer yaşlara göre çok daha kolay olmaktadır. Diş çürüklerinin ağrıyla öne çıktığı dönem, çoğu zaman tedavi açısından geç kalınmasıyla sonuçlanabilmektedir. Çocukların diş bakımına yetişkinler kadar dikkat etmemeleri, emziklerin şekerli gıdalarla verilmesi, geceleri uyku öncesinde şekerli ve boyalı içeceklerin tüketilmesi süt dişleri çürüklerinin nedenleri arasında yer almaktadır.”

Dişlerin bakımına ne zaman başlamak gerekiyor?
Diş bakımına süt dişlerinden de önce, bebelikte başlanması gerektiğini belirten Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, ilk dişlerin steril gazlı bez ile silinmesinin süt dişleri çürüklerini önlemede etkili olduğunu söylüyor. Çağdaş Kışlaoğlu, bebeğin dişlerinin çıkması ve dişlerin sayısının da artmasıyla birlikte diş bakımının daha fazla önem kazandığını dile getiriyor.

Süt dişleri bakımının olmazsa olmazı; diş fırçalama alışkanlığı
Diş fırçalamanın çocuklara erken yaşlarda öğretilmesi, diş fırçalamada çocuğun yaşına ve diş hassasiyetine uygun diş fırçaları ve macunlarının kullanılması gerektiğini söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, görüşlerini aktarmayı sürdürüyor:
“Diş fırçalama, ağız ve diş bakımının en önemli parçası olduğundan, bu alışkanlığın her gün aksatılmadan tekrarlanması doğru olacaktır.Diş fırçalamanın sabah ve akşam olmak üzere, günde iki kez özenle yapılması şarttır. Özellikle gece yatmadan hemen önce yapılan diş temizliği, gece boyunca ağızda aktif olacak bakterilerden dişleri korumak açısından oldukça önemlidir.”

Çocukların süt dişlerinin bakımında ailelere önemli görevler düşüyor
Çocuklarda süt dişlerinin çıktığı dönemde yeterli ağız bakımı bilinci gelişmediği için, bu noktada ailelere önemli görevler düştüğünü kaydeden Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, görüşlerinde şu ifadelere yer veriyor:
 
“6 yaşa kadar olan çocuklarda, ağız ve diş sağlığından büyük ölçüde anne ve babalar sorumludur. Anne veya babaların seçeceği, yetişkinlere oranla daha az katkı maddesi içeren diş macunları ve diş fırçası, ağız ve diş bakımı için yeterli olacaktır. Diş macunlarının doğru kullanılması ve çocuğun diş macununu yutmaması gerektiğinden, anne babaların bu konuda da dikkatli olmaları fayda sağlayacaktır.”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı