Gelişim

Çocuklarda cinsellik

 

“Anne, Ben Pembe Giymem”

 

“Cinsiyet ayrımı toplum tarafından geliştirir ve çocuklara gizli mesajlarla empoze edilir. Anne babalar olarak bunun bilincinde olmalı ve çocuklarımızı ön yargısız büyütmeliyiz.” diyor Pedagog Sevil Gümüş. Cinsel roller konusundaki iki haftalık yazı dizimizle anne babalara, çocukların sağlıklı kimlik geliştirmesine yardımcı olacağımıza inanıyoruz.

Annesi pembe renkte bir kazak alan erkek çocuğun, annesine : ” Anne ben pembe giymem” diye neden tepki gösterdiğini hiç merak ettiniz mi? Neden bunu kız çocuğu değil de erkek çocuğu söylüyor, Pembe kız rengi mi, Peki pembenin kız rengi olduğuna kim karar verdi, Erkekler pembe giyemez diye bir kural mı var, Bu kuralı kim koydu? gibi birçok soru aklınızdan geçiyor olabilir.

Pedagog Sevil Gümüş şöyle diyor: “Ünlü filozof John Locke’a göre insan zihni boş bir levha gibidir ve bu lehva doğduktan sonra çevre tarafından doldurulur. Yani çocukların sosyal olarak dogustan sıfır geldiklerini ve çevreden aldıklarıyla bilinç(kavramlar) gelistirdiklerini savunur. Bu durumda çocuklarda cinsel rol ayrımları da toplum tarafından geliştirilir.”

Peki bu nasıl gelişir? Sevil Gümüş soruyu şöyle yanıtlıyor: “İnsan sosyal bir varlıktır ve sürekli çevresiyle etkileşim içindedir. Çocukta çevresiyle etileşim içinde büyür ve davranışları çevresindekilerin tepkisiyle şekillenir. Çevresindeki ilk yetişkin ona bakan annesidir. Annesinin tepkisiyle doğruyu ve yanlışı öğrenir. Annesi ona ayna tutarak yaptıklarını ve hissettiklerini isimlendirir. Herşeyi onun gözüyle öğrenir. Sonra ise diğer çevresindeki yetişkinlerin verdiği tepkilerle dünyayı algılar, çevresindeki olup bitenlere anlam vermeye çalışır. Bunu yapabilmek için çocuk çevresinindeki yetişkinlerin davranışlarını, yaklaşımlarını ve çevresindeki objeleri dikkatle inceler. Bir bütün olarak verilen gizli mesajları hemen alır. Kadın erkek rolleri de çevre tarafından bu mesajlarla verilir. Yani çocuk doğduğunda bu ayrımın farkında değildir. Yaşadığı tecrübeler, yetişkinlerin yaklaşımları ve verilen gizli ve açık mesajlarla ” neyin erkek işi ,neyin kadın işi olduğunu” sonradan öğrenir.”

Çocuklarda kız erkek ayrımının en basit örneği: bir erkek çocuğunun “Ben erkeğim pembe giymem” demesi olarak göze çarpıyor. Pembe rengin çocuklar tarafından kız rengi olarak kabullenilmesinin nedeni toplum tarafından verilen kız erkek rollerini tanımlıyan açık ve gizli mesajlardır demiştik. Peki bu mesajları çocuk nasıl alır? Sevil Gümüş şöyle açıklıyor: “Erkek çocuk pembenin kız rengi olduğu mesajlarını şu şekilde alır:

– önce kızlar için herşeyin pembe renkte olduğunu fark eder;

– kitaplarındaki masal kahramanı kız çocuklarının pembe rengi seçtiğini görür;

– pembe renkte bir şey seçtiğinde annesi “kız mısın sen! başka renk seç” sözleriyle çocuk bu isteğini gerçekleştiremez;

– çocuk pembe renkte birşey giydiğinde ise; bu seferde arkadaşı ” aaa pembe giymiş” diye gülmeleye (dalga geçmeye) başlayınca bu rengi seçtiği için utanç duymaya başlar.

Böylece çocuk pembenin kız rengi oluğunu aldığı mesajlarla ve deneyimlerle öğrenmiş olur ve bir daha asla pembe renkte bir şey seçmek istemez. Ve sonunda annesi pembe renkte bir şey alıdığında ” Anne, ben pembe giymem” der çünkü pembe renkte bir kazak giyerse herkesin onu kız gibi görmesinden korkar.

Pembe değil de mavi de kız rengi olarak toplum tarafından geliştirilebilirdi. Erkek çocuğun pembe giymesi onun kız olduğunu ya da kız gibi davrandığını göstermez. Bu basit bir renk seçimidir ve çocuğun göz zevki, renk seçimi bizim tarafımızdan verilen mesajlarla belirlenmektedir. Oysa böyle mesajlar verilmese çocuk diğer renkler gibi pembe renkte de birşeyi çekinmeden almak, giymek isteyecek ve bu rengi sectiği için utanç duymayacaktır. Bu ve buna benzer ön yargılar, kalıplar, kız erkek ayrımı, kız erkek rollerin tanımı çevre tarafından yapılmakta ve çocuğa bu mesajlarla empoze edilmektedir. Buna benzer gizli mesajlar çoğaltılabilinir;

– kız çocukları bebekle, erkek cocuk arabayla oynar,

– Kız çocuğu anneye yardım eder, erkek çocuğu ev işi yapmaz,

– Kız çocukları matematikten anlamaz, erkek çocukları matematikte çok iyidir.

– Kız çocukları üzüldüğünde ağlar ama erkek çocuk ağlamaz

Cocukların biyolojik farklılığının dışındaki farklar, kalıplar, önyargılar, kız erkek rollerinin tanımları toplum tarafından geliştirilerek, kesin doğrular gibi çocuklara empoze edilmektedir. Bu doğrular toplum tarafından yani bizim tarafımızdan geliştirildiğini bilincine varmalıyız ve önce biz kendi ön yargılarımızdan kurtulmalıyız. Böyle çocuklarımızın seçimlerine saygı duyar ve kendilerini gercekleştirmelerine izin verebiliriz. Bu bilinçle yaklaşmamız çocuğun sağlıklı bir cinsel kimlik ğeliştirmesine destek olacak ve kız erkek rollerini sağlık sekilde algılamasına yardımcı olacaktır.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu