Genel

Çocuklarda böbrek taşları

Anadolu Sağlık Merkezi’nin stratejik ortağı Johns Hopkins Hastanesi doktorlarının yaptığı araştırma ilginç bir durumu ortaya koyuyor. Uzmanlar, son zamanlara kadar çocuklarda tıbbi bir sapma olarak görülen böbrek taşlarının şimdilerde oldukça yaygın bir durum olarak görülmeye başlandığını açıkladılar.

Çocuklarda böbrek taşı görülme oranının arttığı bir gerçek. Bu artışın kesin nedeni bilinmiyor. Ancak altta yatan bazı etkenler var. Uzmanlar suçlunun büyük olasılıkla çocukların beslenmelerinde çok fazla tuzun bulunmasını ve yeterince içme suyunun yer almaması olduğunu düşünüyorlar. John Hopkins Hastanesi Çocuk Merkezi Böbrek Taşı Kliniği Müdür Yardımcısı Böbrek Uzmanı Dr. Alicia Neu konuyla ilgili şöyle diyor: “Giderek artan sayıda böbrek taşı bulunan çocuk bize başvuruyor. Her ne kadar bu belli ölçüde beklenmeyen bir gelişme olsa da, örnek olarak verebileceğim yüksek tansiyon, Tip 2 diyabet ve obezite gibi kötü beslenmeye bağlı hastalıkların çocuklarda artış göstermesi göz önüne alındığında bir sürpriz değil.”

Bu önlemlerle böbrek taşı oluşumuna dur deyin

Böbrek taşları nadiren ciddi bir kondisyon olmasa da çok acı verici ve idrar yolları enfeksiyonlarına neden olabiliyorlar. Beslenmede tuzun sınırlanması ve bol miktarda su içilmesi en yaygın böbrek taşı tiplerinin oluşmasını engelleyici veya bunların gelişmesini yavaşlatıcı en iyi önlemler. Aklınızda bulunması gereken birkaç öneri:

– Doktorlar günde 2.4 gram sodyum veya 6 gram (1 çay kaşığı) tuzdan fazlasının tüketilmemesini öneriyorlar.
– Sodyum yüklü olan cips gibi çerezlerden uzak durunuz.
– İşlenmiş ve salamura edilmiş etler de dahil olarak işlenmiş gıda maddeleri, gazozlar ve konserve yiyecekler en yüksek oranda sodyum içerirler.
– Yiyecek maddelerini alırken “tuz ilave edilmemiştir” veya “düşük sodyum” etiketine dikkat ediniz.
– Konserve yiyecek maddelerini sodyumdan biraz arındırmak için suya tutunuz.
– Çay, kahve, bitter çikolata, ıspanak, sert kabuklu yemişler ve buğday kepeği belirli bazı tip böbrek taşlarının oluşma riskini arttırır.
– Bir çocuğun günde iki litre su içmesi gereklidir.
– Şekerlendirilmiş meyve suları ve gazlı içecekler uygun su alınması olarak görülmemelidir.

Su tüketin

Böbrek taşını önlemenin en önemli yollarından biri de su tüketmek. “Açıkçası, su tüketimi açısından bize gerekli olan, kültürel bir değişimdir, okullar hem şişe su bulundurmada ve gazlı içecekleri sınırlamada hem de çocukların ihtiyaçları oldukça tuvaleti gidebilmelerine izin verilmesinde önemli bir rol oynamalıdırlar” diyor merkezin Çocuk Taşları Kliniği Müdür Yardımcısı Ürolog Dr. Yegappan Lakshmanan.

Peki yeterli su içip içmediğini nasıl anlayabiliriz? Dr. Lakshmanan soruyu şöyle yanıtlıyor: “Bir çocuğun yeterli su içip içmediğini anlamanın iyi bir yolu her üç saatte bir tuvalet ihtiyacı olup olmadığıdır. Bir çocuk bundan daha seyrek tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsa bu susuz kaldığının bir işareti olabilir”

Böbrek taşlarının belirtileri

– Sırtın alt kesiminde ve/veya yanlarda yoğun acı duygusu
– Sık ve ağrılı işeme
– İdrarda kan ve/veya bulanık idrar
– Böbrek taşlarına bağlı ateşle beraber idrar yolları enfeksiyonları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu