Çocuklarda alt ıslatmak

Alt Islatmak Bir Hastalık Değil

Gece altını ıslatan bir çocuğunuz mu var? Bundan çok mu rahatsız oluyorsunuz? Hiç üzülmeyin.Çünkü bu sadece sizin derdiniz değil! Dünyada dört yaşındaki her 100 çocuktan 15’i, yedi yaşındaki her 100 çocuktan 7’si, 15 yaşındaki her 100 çocuktan 2’si bu sorunla karşı karşıya. Öyle ise alt ıslatmak bir hastalık mıdır? Doktorlara göre bu bir hastalık değil sadece çocuklarda çok sık görülen bir semptom.

Sebep duygusal problemler değil

Aslında her çocuk 2 yaşından sonra fizyolojik olarak gelişimi el verdiği için tuvalet alışkanlığını kazanmaya başlar. 3-4 yaş civarında ise gece kuru kalmayı başarır. Bazı çocuklar bunu başarırken bazıları başaramıyor. Özellikle erkek çocuklarda görülen alt ıslatmanın en önemli sebebi ise kalıtsal olmasıdır. İstatistikler de bunu kanıtlamaktadır; Eğer ailede bir kişinin geçmişinde bu sorun var ise çocukta görülme ihtimali %25, her iki ebeveynde de var ise %65 artıyor. Altını ıslatan 16 yaşındaki erkek çocuklar arasında yapılan araştırmalar, bu çocukların %1 inin baba ya da amcasının aynı yaşlarda alt ıslatma problemi olduğunu gösteriyor. Ancak, genetik sebeplerden kaynaklanan alt ıslatmanın genellikle ergenlik döneminde ortadan kalktığı görülüyor.
Altını ıslatan çocukları olan aileler hemen bunun sebebini duygusal problemlere bağlıyor. Oysa ki, araştırmacılar duygusal problemleri, sebep listesinin en sonuna ekliyor ve bu çocukların büyük çoğunluğunun duygusal problemlerinin olmadığı söylüyorlar. Aksine, 4 yaşından sonra devam eden gece ıslatmaları böbrek veya idrar yolu problemlerinin bir habercisi olabilir. Örneğin, çocuğun idrar kontrolünün normalden yavaş olması gibi. Bir diğer sebep ise çocuğun çok derin uykuya sahip olması ve tuvaletinin geldiğini fark edememesi.

Ne yapmalı?

Çok ender rastlansa da duygusal sorunlar da gece alt ıslatmalarının sebebi olabiliyor. Peki sorunun bu olduğunu nasıl anlayacaksınız? Eğer çocuğunuz tuvalet eğitimi aldıktan aylar sonra gece alt ıslatmaya başladı ise bu çocuğun bir güven sorunu olduğunun yansıması olabilir.Çocuğun kendini güvende hissetmemesine yol açabileceği bazı olaylar yeni bir yere taşınmak, aile üyelerinden veya çok sevdiği birinin ölümü, yeni bir kardeşin doğumu ya da stresli geçen bir tuvalet eğitimi alt ıslatma sorununu gündeme getirebilir.
Böyle bir durumda ailenin sabırlı bir tutum içerisinde olması gerekir. Aslında çocukta bu durumdan dolayı utanmakta ve gece kuru kalmayı istemektedir ancak bu onun elinde olan bir şey değildir. Çocuğa zaman tanınmalıdır asla cezalandırma yoluna gidilmemelidir. Bu ters tepki yapabilir ve çocuğun içine kapanmasına, agresif tutumlar sergilemesine neden olabilir. Tam tersine, her kuru uyandığı sabah için çocuğa “harikasın, bunu başarabileceğini biliyordum” gibi olumlu mesajların verilmesi gerekir. Bunu başaramadığı zamanlar da ise “gelecek sefere denersin, bunun üstesinden beraber gelebiliriz” şeklinde yaklaşılmalıdır çocuğa. Çocuğun ihtiyacı olan ilgi ve zamandır. Ailenin yapabileceği basit önlemlerle de çocuğa yardımcı olunabilir. Yatmadan önce sulu gıdalardan olabildiğince az vermek, yatmadan tuvaletini yapması için yönlendirmek ve geceleri belli aralıklarla bir veya iki kere tuvalete kaldırmak çocuğa çok destek olacaktır. Eğer sorun devam ediyorsa aileler bunu doktorları ile konuşmaktan ve yardım almaktan çekinmemelidir.
Görüldüğü üzere , gece alt ıslatmak aşılabilecek bir konu çocuk ve aile için. Önemli olan işi ciddiye almak ve ebeveynler olarak çocuğu bu konuda desteklemektir.

AYŞENUR US

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı