Çocuklarda alerjik hastalıklar nelerdir?

Baharın güzel günleri bizleri bekliyor. Bahar aylarını, güneşi, neşeyi herkes sever; ama dikkat etmemiz gerekenler de yok değil. Bahar aylarında alerjik hastalıkların belirtileri de kendini gösterir. Alerjik hastalıklardan ise alerjik nezle, deri döküntüleri, göz alerjisi ve astım bahar ayının en önemli hastalıklarıdır.  7 – 13 Nisan Alerji Haftasında Central Hospital Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mübeccel Akman, çocuğunuzun alerji sorunlarının erken tanımlanmasının yaşam kalitesini arttıracağını ve okula devamsızlığını azaltacağını vurguluyor. En çok görülen alerjik hastalıkları ise şöyle sıralıyor:

Alerjik Rinit

Alerjik rinit tüm çocukluk çağı alerjilerinin en yaygın olanıdır. Bu hastalık burunda kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı ve tıkanıklığına (tıkanma) neden olur. Alerjisi olan çocukta kaşıntılı, sulu ve kırmızı gözler, kronik kulak sorunları da gelişebilir. Yaygın bilinen ismiyle “saman nezlesi” yılın herhangi bir zamanında oluşabilir ve ateşe neden olmaz.

Alerjik Astım

Çocukluk çağında en sık rastlanan alerjik hastalıklardan biri de alerjik astım. Alerjik astımın %80’ine ev tozu sebep olur. En belirgin belirtileri arasında tekrarlayan öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve ataklar yer alır. Alerjik astımı olan çocukların koku hassasiyeti olduğu için keskin kokulu parfümlerden etkilenirler. Bu nedenle keskin kokulardan uzak durmaları ve çamaşırlarının dahi parfümsüz deterjanla yıkanması gerekir. Hassas bünyeli sevdiklerinizin çamaşırlarını Bingo’nun hassas ve alerjik bünyelere özel ürettiği “Bingo parfümsüz sıvı deterjan”  ile yıkayabilirsiniz. 

Burun Tıkanıklığı

Alerji, çocuklarda kronik burun tıkanıklığına neden olan en önemli etkendir. Bazen çocuklar uyurken burunları tıkanık olduğu için ağız yoluyla nefes alırlar. Bu, uyurken dinlenememelerine ve ertesi gün yorgun uyanmalarına neden olabilir. Tıkanıklık ve ağızdan soluma tedavi edilmezse, dişler ve yüz kemiklerinde anormal gelişime sebebiyet verebilir. Burun tıkanıklığına yol açan alerjilerin erken tedavisi bu sorunları önler.

Alerji ve Kulak Enfeksiyonları

Alerjiler kulakta iltihaba, bu da kulak enfeksiyonları ile işitme azalmasına neden olan kulakta sıvı birikmesine yol açabilir. Bu durum çocuğun konuşmayı öğrenmesi esnasında gelişirse, konuşma gelişiminde zayıflama yaşanabilir. Alerjiler, kulakta dolgunluğa, kulak ağrısı ve kaşıntısına neden olabilir. Bu semptomlardan birinin görülmesi halinde tetkik ve tedavi düşünülmelidir.

Deri Döküntüleri

Bebeklerde egzema, ciltte kızarıklık, kabarma ve kaşınma gibi alerjik belirtilere oldukça sık rastlanır. Bunun en büyük nedeni bebek teninin çok hassas olmasıdır. Bazı bebeklerde kuruluk egzama gibi atopik özellikler gösterir. Bu durumda cildin çok iyi nemlendirilmesi gerekir. Bebeklerin ciltleri aşırı hassas olduğu için kullanılan deterjan da önem taşır. Bebeklere özel üretilen bebek deterjanlarını kullanmak faydalıdır. Yanlış deterjan kullanımı kaşıntı, kızarıklık gibi belirtileri artırır. Bu noktada hassas ve alerjik bünyelere özel “Bingo parfümsüz sıvı deterjan” kullanmanız yararlı olacaktır. Bingo Parfümsüz sıvı deterjan parfüm ve boya içermez. Ayrıca sıvı formu sayesinde çamaşıra rahatça nüfuz eder. Böylece kıyafetlerde kalıntı bırakmaz, hassas bünyeli sevdikleriniz rahat bir nefes alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı