Çocuklarda ağız kokusu sebepleri

Ağızda meydana gelen çirkin ve hoş olmayan koku insanları oldukça rahatsız eder. Ağız kokusu tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Fakat birçok önemli hastalığın habercisi olarak fizyolojik ağız kokusu olarak meydana gelen kokular sindirim kanalında birikmiş gazlardan dil sırtında üreyen bakterilerden veya kişinin beslenme alışkanlıklarından meydana gelir. Patolojik ağız kokuları ise gerçek ağız kokusudur.

Bunu yaşayan kişiler bunun farkında olmayabilir. Ya da tolere edebilirler. Bunu ağız kokusu olarak kabul etmiş kişilerde bulunabilir. Ağız kokusu tedavisinde buna neden olan etkene göre bir tedavi uygulanır. Tedavinin amacı ağız kokusunu yok etmektir. Standart bir tedavi yolu olmamasına rağmen hastalarda öncelikle ağız ve diş bakımı uygulanır, ağız hijyeni sağlanmaya çalışılır. Patolojik ağız kokularında ise buna sebep olan sistematik hastalığın tedavisinin yapılması gerekir. Bununla birlikte hastalara yine ağız hijyenin sağlanması açısından uygulamalar yaptırılır.

Fizyolojik ağız kokusunun tedavisi nasıl yapılır?
Bu tür ağız kokusunu çeken hastalar için öncelikle anti bakteriyel içeriğinde diş macunları tavsiye edilir. Dişler ve diş etleri her gün 2 defa etkin bir şekilde fırçalanmalıdır. Dişlerin bütün yüzeyleri ve diş eti oluğu fırçalama esnasında atlanmamalıdır. Diş fırçasının hastaların fırçalama kuvveti de dikkate alınarak 3-4 ayda bir değiştirilmesi sağlanmalıdır. Diş fırçalamanın yetersiz kalması durumunda günde 1 defa da döner başlıklı fırça kullanılmalıdır. Hastanın ağzındaki dişler aşınmışsa çürükler varsa restorasyonların durumu uygun değilse diş fırçasının tipi diş hekiminin tavsiyesine göre olmalıdır.  Ağız kokusuna sebep olabilecek mide asidi için uygun antiasit tabletler kullanılabilir.
Dil sırtı fırçalanmalı
Ağız kokusunu önlemede en önemli etken dil sırtının fırçalanmasıdır. Bunun içi özel diş fırçaları kullanılabileceği gibi sert kılları olan bir diş fırçasından faydalanılabilir. Hastalar genellikle dil sırtının fırçalanmasından çekinirler. Bunun sebebi fırçalama sırasında bulantı ve kusma etkilerinin görülmesindendir. Buna engel olmak için dil sırtı ayna karşısında fırçalanmamalı ve kısa aralıklarla fırça darbeleri yapılmalıdır. Uygun ara yüz fırçasıyla dişlerin arası ve köprü altları da fırçalanmalıdır.
Diş ipi kullanımı ağız kokusunu gidermekte etkilidir
Ağız hijyenin sağlanması ve ağız kokusunun önlenmesi için diş ipi kullanımı da oldukça önemlidir. Bunun için her gün diş ipiyle iki diş arasından diş ve diş etleri arası hafifçe itilerek dişe kuvvet verip aradaki plağın temizlenmesi sağlanmalıdır. Bunların dışında hastalar günde 2 defa başını arkaya doğru vererek ağız gargarası kullanmalıdır.
Ağız gargarası ağız kokusunu önleyebilir
Ağız gargaraları ağız kokusunda daha etkili bir çözüm olabilir. Ancak alkol bazlı olanlar ağızda kuruma etkisi yaparak belirli bir süre sonra ağız kokusunu arttırabileceğinden bunların kullanım süresi için doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır.
Tükürük salgısı ağız kokusunun tedavi edilmesinde önemlidir
Bunun dışında ağzın kurumaması için şekersiz sakız çiğneyerek tükürük salgısı arttırılmalıdır. Çünkü tükürük salgısı ağız kokusuyla savaşmada başarılı bir yöntemdir. Tükürüğün ağızda kalmış yemek parçacıklarının yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimlere sahip olması etkili bakteri öldürücü antibiyotiklerin bulunması bunda etkilidir. Özellikle ağız kurumasına neden olan diyabet gibi hastalıklarda ağız kokusu oluşmasına sebep olan etken tükürük salgısının olmamasıdır. Bu yüzden hastalara özellikle xylitol içeriğine sahip sakız çiğnemeleri tavsiye edilmektedir. Ağız kokusunun engellenmesi için vücuttaki sıvı kaybının da giderilmesi oldukça önemlidir. Bu yüzden bol miktarda su içilerek ağızda üreyen bakterilerin azalması sağlanmalıdır. Bu tür hijyen önlemlerinin dışında hastalar için uygun bir diyet programı hazırlanmalıdır.  Özellikle ağız kokusuna neden olabilecek süt ve süt ürünleri azaltılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı