Ebeveynlere Tavsiyeler

Çocuklara ne kadar harçlık verilmeli?

Birçok ailede harçlık konusu çocuklar ve ergenler için üzerinde tartışılan bir konudur. Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı Hülya Bingöl şöyle diyor: “Tabii ki ebeveyn olarak çocuklarınıza belirli miktarda harçlık vermekle yükümlüsünüzdür. Bu çocukların gelişimi için de gerekli bir unsurdur. Burada ailelerin maddi durumları farklı uygulamaları gerektirmektedir.”

Ne kadar harçlık verilmelidir?

Harçlık miktarı belirlenirken harçlığın anlamı ebeveyn ve çocuk tarafından iyi kavranmalıdır. Harçlık ihtiyaçları gidermek için değildir. Yani harçlık ile giysi, okul malzemeleri, dogumgünü hediyeleri alınmaz. Harçlık çocuğun elindeki serbest bir para miktarıdır.
9 yaşına kadar harçlığın haftalık verilmesi uygundur. Çünkü bu yaştaki çocuklar daha uzun süreli düşünme yetisine sahip değildirler.
Harçlığın miktarı ailenin toplam bütçesi ile orantılı olmalıdır. Ailenin maddi sıkıntısının olması veya işsizlik gibi nedenler çocuğun harçlık miktarını da etkiler.
Bu durumlardaki tavsiyemiz cocujklarinizla açıkça durum hakkında konuşmanızdır. Böylece çocuğa nedenleri daha iyi açıklamış olursunuz.

İlk harçlık ne zaman verilmelidir?

Mantıklı olarak çocuk sayıları iyice tanıdığı bir dönemde ve bazı değerleri matematiksel olarak sıralayabildiği bir dönemde ilk harçlık verilmeye başlanmalıdır. Deneyimlere göre okula başlangıç yası çocuklara harçlık deneyimi için en uygun yasdir. Burada önemli olan hep ayni zamanda ve düzenli olarak harçlığın verilmesidir.

Harçlık vermek neden önemlidir?

• Böylece çocuklar para iliksilerini daha iyi öğrenirler
• Para ile basa çıkma kendi özgüveni ve sorumluluk bilinci açısından önemli bir adimdir
• Erken yaşta para ile basa çıkmayı öğrenen çocuk ileriki yaslarda maddi açıdan ev idaresini iyi becerir
• Çocuklar büyük şeyleri alabilmek için tutum yapmanın gerekliliğini öğrenirler. Aynı zamanda planlamayı ve beklemeyi de öğrenirler
• Çocuklar hayallerini devamlı anneden istemeden de gerçekleştirebileceklerini böylece anlarlar.
• Hayaller sinirsiz finanse edilemez.
• Harçlığı olamayan bir çocuk içinde bulunduğu grupta dışlanabilir.
• Başkalarına bir şey hediye edilerek de mutlu olabileceklerini öğrenirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu