Çocuklara nasıl sorunluluk almayı öğretirsiniz?

Bütün anne babalar çocuklarını sorumluluk sahibi, kendi ayakları üzerinde durabilen  birer birey olarak yetiştirmek ister. Nisan Psikolojik ve Danışmanlık Merkezi’nden Psikolojik Danışman Deniz Çağlı Günim, “Hiçbir çocuk sorumluluk sahibi olarak doğmaz. Sorumluluk almak çok küçük yaşlardan itibaren öğrenilen ve gelişen bir beceridir.” diyor ve sorumluluk sahibi çocuk yetiştirmenin önemli noktalarını paylaşıyor.

Hiç kimse sorumsuz bir çocuk yetiştirmek istemez. Çocuklar doğdukları andan itibaren bizleri izler, taklit eder, model alırlar. Bu nedenle her şeyden önce kendimize bizler sorumluluklarımızı yerine getiriyor muyuz diye sormamız gerekiyor. İşte kendimize sormamız gereken sorular:

* Yapmamız gerekenleri zamanında yapıyor muyuz ?
* Randevularımıza vaktinde gidiyor muyuz ?
* Verdiğimiz sözleri tutuyor muyuz?
* Yapmamız gereken bir işi en iyi şekilde yapmaya çalışıyor muyuz?


Deniz Çağlı Günim,
“Çocuklar ancak onlara fırsat verilirse sorumluluk almayı öğrenirler. Çocuklara seçme şansı tanımak, fikirlerini paylaşma ortamı hazırlamak, yaptıkları hatalardan ders çıkarma fırsatı tanımak gerekir. Çoğu kez okul başlayana kadar çocuklarına daha küçük, beceremez diye sorumluluk vermeyen; yapabildiği halde onu giydiren, yemeğini yediren anne babalar; okul başladığında çocuklarının ödevlerini yapmadığından, çantasını toplamadığından şikayet ederler. Oysa çocuk o ana kadar hiç sorumluluk almadıysa okul hayatı başladı diye birden bire ödev yapma, çanta toplama, eşyalarına sahip çıkma gibi sorumlulukları almak istemeyecektir.” diyor. Çocuklara Verilebilecek Sorumluluklar

Peki çocuklara hangi yaşta ne gibi sorumluluklar verilebilir? Deniz Çağlı Günim, yaşlara göre sorumluluğu şöyle sıralıyor:

3-4 yaş:
 
Oynadıktan sonra oyuncaklarını toplama
Giyinip soyunmaya aktif olarak katılma
Taşıyabileceği şeyleri taşıma
Kağıt gibi çöpleri çöp kutusuna atma

5-6 yaş:

Telefona bakma
 Masa kurmaya yardım etme
 Alışveriş listesi hazırlamaya yardım etme
 Evcil bir hayvanı besleme sorumluluğunu alabilme

7-8 yaş:

Basit ütüleri yapabilme
Telefon mesajlarını yazabilme

9-10 yaş:

Yatağını toplama
Kendine sandviç hazırlama
Bulaşık makinesini çalıştırabilme
Kahve yapmak gibi ev işlerine yardım etmel

Çocuğa sorumluluk vermek onun kendine olan güvenini de geliştirecektir. Başarabildiğini ve sizin ona güvendiğinizi gördükçe daha büyük sorumlulukları almaya istekli olacaktır. Bu nedenle ona becerebileceği işleri vermek ve büyüdükçe sorumluluklarını arttırmak gerekir.

Ne yapabilirsiniz?

  • Çocuklar yaptıkları işin bir işe yaramadığını düşündüklerindel yapmak istemezler. Bu nedenle onun katkısının ve yaptığı işin önemini vurgulayın.
  • Evdeki sorumluluklarını seçmelerine izin verin. Ancak bunu yapman gerekir dediğiniz durumlar da olmalıdır.
  • Çocuklara kimi zaman keyif almasalar da sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini öğretmek gerekir.
  • Çocuğa küçük yaşlardan itibaren becerileri doğrultusundal sorumluluk verilmelidir. Okula başladığında artık büyüdü ve sorumluluk alabilir diye düşünüp, ona bir sürü görev yüklemek haksızlık olacaktır.
  • Ödüller yeni bir beceri öğretirken önemli araçlardır. Ancak çocuklar sadece bir şey kazanacaklarını düşünerek sorumluluklarını yerine getirmeyi öğrenmemeliler. Bu nedenle onları sorumlulukları için ödüllendirirken dikkatli olunmalı ve ödülleri zaman içinde azaltmak gerekir.
  • Yapılması gerekenleri organize etmesine yardımcı olun. Gerekirse hatırlatıcı notlar ya da listeler kullanın.
  • Onun yerine yapması gerekenleri yapmayın. Yapmamayı tercih etmek de onun sorumluluğu olmalı. Örneğin ödevini yapmadı, ödevsiz okula gitmek istemiyor diye onun yerine ödevini yapmayın.
  • Görevleriyle ilgili hissettiklerini paylaşmasına fırsat tanıyın.
  • Anne baba olarak görevleri konusunda tutarlı davranın.

Deniz Çağlı Günim, “Sorumluluk almak bir işi yapmanın gerekliliğini anlayarak, başkasının zorlaması olmadan bir işi yapmaktır. Yeni bir şey yapmak cesaret ister. Bu nedenle çocuklara sorumluluk verirken yaşına ve becerilere uygun olmasına dikkat etmek ve cesaretlerini kırmamak önemlidir. Çocuklarımızla ilgili gerçekçi beklentiler oluşturmak ve bunları anlayacakları bir dille onlarla paylaşmak, sorumluluk alma becerilerini destekleyecektir.”diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı