Çocuklara meyveyi sevdirmenin pratik yolları

Çocuklar için sevilmeyen besinler arasında meyveler geliyor. Özellikle son zamanlarda medyada sıkça bahsedilen, içerdikleri vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sağlıklı yaşamın şartı olan meyvelerden yeterince tüketemeyen çocuklar daha sık hastalanıyor, kış mevsimi hastalıklarla dolu bir mevsim haline geliyor. Ancak meyve tüketimi konusunda hiçbir yol kat edilemiyor. Diyetisyen Pınar Akkuzu çocuklara meyveyi sevdirmenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyor.

Şunu hatırlatmakta fayda var. Damak tadı bir bireyin sonradan sahip olduğu bir özelliği. Bunun kanıtı olarak dünyadaki mutfakların çeşitliliği gösterilebilir. Eğer aynı damak tadına sahip olsaydık Türk mutfağı ya da Fransız mutfağı gibi farklı damak zevklerinden bahsedemezdik. Demek ki, alışkanlıklar ve kültür her bireyi farklı etkiliyor. Çocuğunuz da sizin ona aşıladığınız alışkanlıklar ve tatlarla beslenme alışkanlıklarını geliştiriyor. Yani sihir ona her tadı ilgisini çekecek şekilde sunabilmekte. Bu durum meyveler için de geçerli.

•      MEYVELER NEDEN İSTENMİYOR?

Cevaplar aslında açık. Meyveler sofrada pek yer alamayan besinlerdir. Özellikle çocuğunuza sunduğunuz sofrayı düşünün. Çoğu zaman yemek masasına meyve koymuyoruz. Daha doğrusu pek önemsemiyoruz. Çünkü ana yemeklerde yer alması gerektiğine inanmıyoruz.

Ayrıca meyveler çoğu zaman külfet olarak görülüyor. Soyulması veya tabağa konarak sunulması bazen üşendiğimiz şeyler oluyor. Böylelikle meyve tüketimi konusundaki isteksizliğimizi çocuklarımıza da yansıtmış oluyoruz.

Bununla mücadelenin ilk kuralı ana ve ara öğünlerde çocuğunuza meyve sunmaktan vazgeçmemekte yatıyor. Çünkü çocuğunuza meyve alışkanlığı edindirdiğinizde, zaten belli bir zaman sonra siz sunmadan da meyve tüketmeye başlayacaktır.

Bütün bunlara rağmen çocuğunuz hala meyvelerin tadıyla ilgili sorunlar yaşıyorsa birkaç ilgi çekici yöntem önerebilirim. Mesela;

•      Meyvelerin sunum şekliyle oynayabiliriz. Meyveleri ufak parçalara bölüp, her parçaya birer kürdan geçirerek meyve kanepeleri hazırlayabiliriz. Bu yöntem muz, kivi gibi meyvelere rahatlıkla uygulanabilir.
•       Elma için farklı bir yöntem olarak rendelemeyi seçebiliriz. Hatta üzerine bir parça tarçın atarak tadında farlılık sağlayabiliriz.
•      Bazı meyveler ise kendi yapıları gereği ilgi çekici olabilirler. Mesela bir kaseye tanelenmiş ve tatlı kaşığıyla servis edeceğimiz nar kendiliğinden çekici hale gelen bir meyve olabilir.
•      Her dilimin kabuğu soyularak çekici hale gelen portakal ve mandalina da yapısı gereği çekici hale gelen meyveler arasında yer alır. (ancak bu işlemi bu meyvelerin tadını sevdirinceye kadar devam ettirin. Çünkü portakal ve mandalina dilimlerinin olduğu gibi yenmesi tabi ki daha yaralı.)

Bunlar sadece birkaç pratik yöntem. Bundan sonrası size kalmış. Önemli olan ilgi çekici yollarla meyvelerin tatlarını birkaç kez da olsa tatmalarını sağlamak. Çünkü beslenme bir alışkanlık şekli. Besinleri sevip hayatımıza yerleştirmek ise onları birkaç sefer hayatımıza almakla başlıyor

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı