Çocuklar ve yağmur

Sabah kurumuş ve sıcak olarak uyandık. Islak kıyafetler ben uyurken kurutma servisine gitmişte gelmiş bile. Diğer nemli eşyalarımız,  matlarımız ve tulumlarımız odanın pencerelerine, askılara, dolap kapaklarına asılmış ve havalandırılmıştı.

Odamızdan kahvaltıya inerken gördüğüm camdan dolabın içinde çok sayıda hayvan vardı. Ben canlı olup olmadıklarını anlayamamıştım. Hepsi her an hareket edecek kadar sahici görünüyorlardı. Babam bunların avlanmış ve doldurulmuş hayvanlar olduğunu söyledi. Keşke hepsi canlı ve kendi doğal ortamlarında özgür olsalardı.

Hayvanları bu şekilde görmek bizi çok üzdü. Benim Knulp’um ( kutup ayısı ) gibi belki bu hayvanlarda yok olma tehlikesi ile karşı karşıyaydı.

Sabah kahvaltısında meyve salatası ve mısır gevreği yedim. Bugün yumurta yoktu. İşte böyle hayvanları dondurup, tavuk arkadaşlarını üzerseniz onlar da size yumurta vermez, ohh olsun.

Bugün daha sabahtan yine yağmurluklarını giydi bizimkiler. Bunun sebebi yağmur değil esen soğuk rüzgardı. Dün varamadığımız Ulm’ a doğru sürmeye başladık. Ulm şehrine yaklaşırken çook uzaktan fark edilen bir bina gördüm. Yaklaştıkça bu bina daha da çok büyüyordu. Bu binanın adı Dom’muş. Mainz’da gördüğümden bile büyük gibi görünüyordu.

Önünde üzerinde “save the world , ride a bike ” yazan afişimiz ile fotoğraf çektirdik. Annem ve babam yağmurlukları yetersiz olduğu için iki yeni yağmurluk aldılar. Mavi bir yağmurlukta bana almışlar. Küçük Tuna’ya daha çok benzediğim için sevindim.

Yağmur yağsa da “mavi payklara “gitmek için artık benimde mavi bir yağmurluğum var.

Akşamüstü yağmur şiddetlenince bugünkü sürüş yeter diyerek en yakın kasabaya döndük. Burada sorduğumuz ilk yerde yer bulduk. Bisikletleri ve römorkuma bodruma taşıyan sonrada tüm çantalarımızı 2. kattaki odamıza çıkartan babam odaya yorulmuş şekilde girdi. Ama annem bana hemen bir etkinlik hazırlayıvermişti ve ben kahkahalar içinde gülüyordum. Her babaya olduğu gibi benim neşem babacığımın tüm yorgunluğu alıp götürdü.

Bugün aldığımız bembeyaz kağıtlara parmak boya ile neler neler çizdik bir bilseniz.   Mavi bir payk, yanında akan mavi renk tuna nehri, paykta oynayan mavi renk yağmurluklu minik Tibet Çınar yani “men”.

“İpet Cına”

Tibet Çınar.
21 Temmuz 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı