Çocuklar ve televizyon izleme alışkanlığı

Uyandığımız gibi televizyonumuzu açmak, haftalık programımızı en sevdiğimiz dizinin yayın saatine göre düzenlemek, konuşmalarımızda yarışma programlarındaki insanların hayatlarını tartışmak… Bu örneklerin hepsi televizyon seyretmenin çağımızda ne kadar önemli bir aktivite olduğunu kanıtlayan gerçekler.Yapılan araştırmalar ülkemizde yetişkin nüfusun günde ortalama 6 saat televizyon izlediğini gösteriyor, bu sonuç gelişmiş ülkelerin sonuçlarıyla karşılaştırıldığında ise kendimizi çok çarpıcı gerçeklerle karşı karşıya buluyoruz. (Kuzey Avrupa- İsveç, Norveç… ülkeleri haftada ortalama 8-10 saat televizyon seyretme oranlarına sahip!!!). Durum böyle olunca araştırmacılar da televizyon seyretmenin insanlar üzerindeki positif ve negatif etkileri üstünde yoğunlaşıyor ve konu hakkında her geçen gün yapılan farklı araştırmalarla bizleri bilinçlendirmeye çalışıyorlar.

Bu araştırmaların bir çoğunda televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki çeşitli etkilerine de bakılıyor ve çocukların gelişiminde bu aktivitenin çok önemli etkileri olduğu tespit ediliyor. Özellikle anaokul çağındaki çocuğun televizyona uzun süreler maruz kalmasının çocuğun gelişiminde azımsanmayacak ölçüde negatif etkilere neden olduğunu ortaya koyan araştırmacılar, “bu yaşlardaki bir çocuğun beyin gelişimi oldukça hızlı gerçekleştiğini ancak beyin gelişimini desteklemek için yapılması gereken en önemli şeyin çocuğu düşünmeye ve keşfetmeye yöneltmek” önemle vurguluyorlar. Uzmanlara göre televizyon çocuğa farklı şeyleri öğrenme ve keşfetme fırsatı verse de genel olarak onları pasif konumda bıraktığı için çocukların gelişiminde negatif etkilere neden oluyor.

Siz de çocuklarınızı televizyonun kötü etkilerinden korumak istiyorsanız anne-babalar olarak konu hakkında bilinçlenmeniz çok önemli. Şunu unutmamalısınız ki günlük hayat esnasında fark edemediğiniz bazı küçük noktalar çocuklarınızın gelişimlerinde çok derin değişikliklere yol açabiliyor ve onları olumsuz yönde etkileyebiliyor , bu nedenle onları takip etmek ve onları yaptıkları aktivitelerde yönlendirmek size düşen önemli görevlerinde başında geliyor.

İşte bizden size bu konu hakkında birkaç öneri…

Neler Yapabilirsiniz?

• Çocuğunuzla beraber televizyon izlemeye özen gösterin. Çünkü çocuklar televizyon izlerken bazen gördükleri görüntüleri anlayamaz ya da yanlış anlarlar. Böyle durumlarda çocuklarla beraber televizyon izleyen bir yetişkin çocuklara ihtiyaçları olan gerekli açıklamaları yapabilir ve çocukların yanlış şeyler düşünmelerini engelleyebilir.

• Çocuklarınızın televizyonda hangi programları izlediğini bilin ve program seçimleri esnasında onları yönlendirin. Çünkü çocuklar televizyonda gördükleri şiddet ve istismar görüntülerinden oldukça olumsuz etkilenebiliyorlar ve sonrasında psikolojik sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu duruma yol açmamak için çocukları izleyecekleri programlar hakkkında yönlendirmek siz anne-babalara düşüyor.

• Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar televizyon seyrederken gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki farkı ayırt edemezler ve sürekli olarak sanal dünyadaki bir olayı gerçek dünyaya adapte etmeye çalışırlar. Örneğin süpermen gibi uçmak ya da binalardan atlamak çocukların televizyonda görüp çok etkilendikleri görüntüler arasında yer alıyor ve birçok çocuk –eğer kendisine gerekli açıklamalar yapılmamışsa- bu aktiviteleri kendileri de denemek istiyorlar, çünkü onlar bu olayın sonunda başlarıan gelebilecek kötü sonuçların farkında olmuyorlar. Böyle durumlarda bir yetişkinin çocuklara gerekeni izah etmesi çocuğu olumsuz sonuçlardan korumaya yardımcı olacaktır, unutmayın!

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı