Çocuklar ve süt dişleri

Dişlerin oluşma süreci bebek henüz daha anne karnındayken başlar. Annenin hamilelik sürecinde geçirdiği ateşli hastalıklar, kullandığı ilaçlar bebeğin süt dişlerini olumsuz etkileyebilir.  Çocuklarda 20 tane süt dişi bulunur. Süt dişleri doğumla birlikte 6. aydan sonra çıkar ve 6 yaşından itibaren dökülmeye başlar. Zamanla dökülen süt dişleri 12-13 yaşlarında yerlerini tamamen daimi dişlere bırakır.

Süt dişlerinin önemi:
– Kalıcı dişlerin yerini korur. Kalıcı dişler rehberlik yapar. Eğer süt dişleri erken çürür ve çekilirse doğal yer koruyuculuk görevi ortadan kalkar. Yan dişler kayar ve alttan gelen dişlere yer olmayacağı için kalıcı dişler yamuk yumuk çıkar.
– Çiğnemeyi kolaylaştırır. Sağlıklı beslenmeyi sağlar. Sağlıklı ve güçlü dişler olmadığında çiğneme güçlüğü yaşanır. Eğer çiğnemeyle yutulursa sindirimi daha kolay olur.
– Diş yapısını etkiler.
– Konuşmanın düzgün gelişimini sağlar.
– Çene kemiklerinin ve yüz kaslarının gelişiminde etkilidirler
– Yüzün normal şeklini almasını sağlar
– Süt ve kalıcı dişler ağızda bir arada olur. Bu değişimin olduğu yıllarda eğer ağızda çürük diş varsa kalıcı dişlerin de çürüme eğilimi artar.

Kısaca bebeğinizin ilerideki bütün görünümünü etkileyecek tek etkendir.

DİKKAT:Çocuğunuzun süt dişleri aralıklı diye korkmayın. Arkasından çıkacak olan daimi dişler bu aralıkları dolduracaktır. Eğer çocuğunuzun süt dişleri çok sıkışık ya da çarpıksa endişelenin.

Süt dişlerini korumak için ne yapmalı?
Bebeğinizin ağız ve diş sağlığını korumak için dikkat etmeniz gerekenler:
– Bebeğinize karşı ilk sorumluluğunuz hamilelik döneminde başlar. Beslenmenize özen göstermeli ve ilaç kullanımında dikkatli olmalısınız.
– İlk olarak bebeğinizin biberonla içtiği süte, mamaya ya da herhangi bir besine şeker eklemeyin. Bu zamanla çocuğunuza çürük, kilo olarak geri döner.
– 2 yaşına kadar emzirme de dâhil olmak üzere bebeğinizi besledikten sonra pamuklu temiz bir bez yardımıyla dişlerini silin.
– 2 yaşından sonra yumuşak bir çocuk fırçası ve az miktar diş macunuyla dişlerini fırçalayın.
– Çocuğunuzu en geç 3 yaşından itibaren diş doktoruna götürmeye başlayın. Böylece ağız ve dişte oluşan ya da oluşacak sorunlara önceden çözüm yolu bulunur.

Ege EBCİN
e.ebcin@ebebek.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı