Çocuklar ve masalların onların üzerindeki sihirli etkisi!

Masallar, eğlendirirken düşündüren, gelecekteki hayatımıza etki eden çocukluğumuzun vazgeçilmez bir parças… International Hospital Psikiyatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysel Ekşi, geçmişten bugüne bir çocuğun hayatında özel bir yeri olan masallar hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Masal dinlemeyi ya da kendisine masal okunmasını hangi çocuk sevmez ki! Her çocuğun hayatında çok sevdiği bir masal mutlaka vardır. Defalarca bunları dinlemekten de bu masalların okunmasından hiç usanmazlar. Peki çocuklara ne zaman itibaren masal kitapları alınmalıdır? Prof. Dr. Aysel Ekşi bu sorunun yanıtını şöyle veriyor: “Çocuğa daha konuşmaya başlamadan , 6 aylıktan itibaren, resimli, kalın sayfalarını çevirebileceği çocuk kitapları verilebilir. Anne resimleri anlatarak çocuğun kitapla tanışmasını sağlar. Anne, çocuk büyüdükçe yine resimli, kısa cümleler içeren kısa masalları okur, çocuk manasını tam kavramasa da cümlelerin ahengini, tekrarlanan ritmini, renkli resimleri sever. Bu masallarda aslında belli bir zaman dilimi ya da belli bir yer yoktur. Hayvanlar, aynalar , devler veya cüceler konuşur, gerçek dışı olan bu durum onu rahatsız etmez. Ama biraz daha büyüdüğü zaman konusu ve sonu olan hikayelerle ilgilenir, bunları günlük yaşantısı ile ya da bildiği insan ve hayvanlarla bağdaştırmaya başlar: Cinler, devler, kötü adamlar korkutur, mutlu son ile bitenler rahatlatır. Yani duygusal tepkiler gösterirken bir yanda da düşünme ve mantık gelişmektedir, ‘hayvanlar konuşamaz ki’ ‘dev yoktur ki’ gibi mantık ve gerçekler devreye girmeye başlar. Masal bazı alanlarda karmaşa yaratabilir. ‘Ağustos böceği ile karınca hikayesi’örneğinde, bütün yaz çalışan karınca kışın rahat etmiş, ama yazın eğlenip şarkı söyleyerek vakit geçiren ağustos böceği kışın aç kalmıştır. Çocuğun ilkel adalet duygusu na göre sadece kötü şey yapanlar cazalandırılır, eğlenmek kötü değildir. O zaman çocuk ağustos böceğinin cezalanıp aç kalmasından rahatsız olacaktır. Bunu ancak daha sonraki yıllarda değerlendirebilecektir.”

Bu açılardan kitap ve masal seçiminde çocuğun yaşının, kitabın içeriğinin ve kullanılan dilin özenle dikkate alınması gerekiyor. Yaklaşık altı yaşına kadar soyut kavramlar tam olarak gelişmediğinden çocuğun hayal gücünü geliştirici, olumlu değerlerin işlendiği , yer yer olumlu örnekleri benimseten kitaplar seçilmesinde fayda var.

Masallar hayal gücünü etkiliyor mu?

Masallar çocuklar için ne derece faydalıdır? Bu konuda birbirine zıt görüşler var. Prof. Dr. Ekşi, bu konuda şunları söylüyor: “Özellikle filozoflar, masalların çocuklar için uygun olmadığını, masallarda çocuklar için karmaşık örnekler sunulduğunu ve sihir içerikli çocuk kitaplarının gerçeklik duygusunun gelişimini engellediğini savunurlar. Din içerikli masallarda , özellikle günah, cehennem gibi kavramlar büyük korkulara ve karmaşaya yol açabilir. Örneğin bir anne çocuğunu dinsel kavramlarla korkuturken ‘bir şey çalan çocuğun elleri taş kesilir’ demiş olsa, çocuk ellerinin taş kesileceğine inarak büyük korku ve endişe yaşayabilir. Gelişmiş denilen ülkelerde yeni bir eğilim başlamıştır. Geçmiş yıllarda çocuklara okunan masal ve hikaye kitaplarının hemen tamamının tekrar gözden geçirilmesi ve şimdiki zamana uygulanması önerilmektedir. Diğer yanda masallar ve hikayeler çocuğun kelime hazinesini, hayal gücünü, düşünme yeteneğini, yaratıcılığını hatta neden- sonuç ilişkisi kurmasını desteklemesi açısından yararlı bulunmaktadır.”

Masal saati

Bebeklikten itibaren kendilerine masal okunan bebekler okuma alışkanlığını daha kolay kazanıyorlar. Ancak masal okuyan kişinin ses tonu, sıcaklığı, sevecen ve yakın tutumu önemli bir faktör. Çocuğa zorla ilaç yutturulur gibi ‘otur sana masal anlatacağım’ şeklindeki bir tutum çocukta tepki yaratabiliyor.
Peki masallar sadece yatmadan öce mi okunmalıdır? Prof. Dr. Ekşi soruyu şöyle yanıtlıyor: “Çocuğun ve okuyacak kişinin koşullarının uygun olduğu her zaman okunabilir. Büyükler daha önce çocukla birlikte kitap seçmişler ise çocuk bunların okunması konusunda daha istekli hale gelebilir. Gece yatmadan önce mutlaka okunması ise özellikle büyük önem taşır .”

Masal Seven Çocuklar İçin Dijital Masal Kitabı

E-Bebek.com ve Türkiye’de sesli eğitim gereçleri konusunda birçok ilke imza atan Pati Eğitim Gereçleri, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sesli Masal kitabı MASALCI’yı çocukların beğenisine sunuyor. 1 yaştan sonra anne-baba gözetiminde, 3 yaştan sonra çocukların kendi kendilerine dinleyebileceği Masalcı ile rengârenk resimlerden kahramanları izleyerek, seslerini dinleyerek masalların gerçek tadına varabilecekler. Çocuklar doğru ve akıcı bir masal diliyle anlatılmış efektlerle zenginleştirilmiş masalları dinlerken kendilerini masalların içinde bulacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı