Çocuklar ve kitap önerileri

Belirli aralıklarla sizlere kitap önerileri sunmaya devam ediyoruz. Okulöncesi çağda bulunan çocuklara okunabilecek kitaplardan yaptığımız seçmelerle çocuğunuza alacağınız kitaplar için doğru seçimler yapmanıza yardımcı olmaya çalıştık. İşte bu hafta size tanıtacağımız kitaplar…

Bay Baykuş ile ilk kelimelerimi öğreniyorum.

Hazırlayan: Yard. Doç. Dr. Vesile Yıldız
Resimleyen: Ülkü Ovat, ümit Öğmel
Okuma Yaşı: 3+
KÖK Yayıncılık

Çocukların dil gelişimine katkıda bulunmak üzere tasarlanmış olan bu kitabı kullanırken, yetişkinler de çocukların yanında yer alacak. İlk sayfadan başlayarak Bay Baykuş’un önderliğinde çocuğunuz anlatacak, çeşitli sesler çıkartacak, hatta taklitler yapacak. “Bay Baykuş’a yardım edelim” derken, Bay Baykuş çocuğunuzun dil gelişimine katkıda bulunacak. İlk yaşlarında bu eğlenceli kitapla tanışan çocuklar, kitap sevgisi de kazanacak.

Çiçek Hasta olur mu?

Hazırlayan: Doç. Dr. Servet Bal, Yard. Doç. Dr. Atik Tuğrul
Resimleyen: Huban Korman
Okuma Yaşı: 4+
YA-PA Yayınları

Yapraklarını döküp boynunu büken çieğini iyileştirmek için onunla konuşan, onun dertlerini dinleyen küçük Burcu, çiçeklerle ilgili bilgiler edinir, bitkilere nasıl bakılması gerektiğini öğrenir. Bu arada geçirdiği bir kaza sonucu hastaneye yatan arkadaşının duumu da Burcu’nun sağılk ve iyileşme konusunu insanlar açısından görmesini sağlar. Küçük okurları tüm canlıların sağlığı konusuna duyarlı kılacak bir kitap.

Ormanda Sabah

Hazırlayan: Aysel Gürmen
Resimleyen: Haluk Erkmen
Okuma Yaşı: 3+
Uçanbalık Yayınları

Ormanda yaşayan çeşitli hayvanların sabah olunca neler yaptığını kısa, yalın cümlelerle anlatan bir kitap. Resimleri de küçük okurların beğeneceği türden: Renkli, sevimli, hareket içeren ve üzerinde konuşulacak nitelikte… çok küçük çocuklar için özenle hazırlanmış olan bu resimli kitabın arkasında bir de yetişkinlere, çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için neler yapılması gerektiğini anlatan öneriler sayfası var.

Büyük Annenin Şakası

Hazırlayan: François Tromme ( Çeviren: Aygören Dirim)
Resimleyen: Nancy Delvaux
Okuma Yaşı: 4+
Esin Yayınevi

Torunlarıyla saklambaç oynayan büyükannenin öyküsü çerçevesinde dolaylı olarak “altında”, “arkasında”, “önünde” gibi yer ve yön kavramlarını da öğreten resimli bir kitap. Küçük okurların ilgisini çekecek merak unsuru, onları rahatlatacak mutlu son ve süpriz gibi öykü öğelerinin ustaca kullanıldığı bu kitap, yayınevinin “İkizler Dizisi”nden biri.

Yararlanılan Kaynak: Çoluk Çocuk Dergisi

İDİL SEDA AK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı