Çocuklar ve hayal dünyaları

3 – 4 yaşındaki bir çocuğun hayal gücü artık oyunlarına, yaptığı faaliyetlere değişik renkler katmaktadır. Bu yaş dönemlerinde çocuklar hayal ile gerçeği yeni yeni ayırt etmeye başlarlar. Bununla birlikte hayali hikayeler dinlemeyi ve uydurmayı severler. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Psikolog Nur Dinçer Genç, çocukların hayal dünyasına ilişkin merak edilenleri anlatıyor.

3 – 4 yaş döneminde çocukların hayal dünyaları çok geniştir. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Psikolog Nur Dinçer Genç konuyla ilgili şunları söylüyor: “En sevdikleri masal ya da çizgi film kahramanının yerinde olmak, ya da başkalarının başına gelen şeyleri kendi başına gelmiş gibi anlatmak veya hiç olmayan şeyler uydurmak bu dönemde sık karşılaşılan durumlardır.
Hayal dünyaları gittikçe zenginleştiği için de oyunları, resimleri ve anlattıkları hikayeleri de daha renkli, zengin olmaya başlar. Oyun bu yaş döneminde çocuğun hayatının en önemli parçasıdır. Arkadaş ilişkileri gelişmeye başladıkça  çocuğun sosyal  yanı da gelişmektedir. En iyi arkadaşını taklit etmek onun gibi yürümek,konuşmak gibi farklı rolleri oynamayı sever. Bazen farklı bir karaktermiş( masaldaki cin veya çizgi filmdeki süper kahraman ) gibi davranmak  ya da bir nesneyi başka bir nesnenin yerine kullanmak (  boş bir ayakkabı kutusunu müzik seti ya da ipleri kablo yapmak ) bu dönemdeki gelişmelerdir. Anlattıkları hikayelerde başlangıçta baş ve son yoktur, hikaye her defasında farklı şekilde anlatılır ama zamanla onları daha gerçekçi ve mantıklı hikayelere dönüştürmeye başlar.”

Çocuğun hayal gücünün gelişmesine nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

 • Oyuncak seçerken mümkün olduğu kadar çeşitli fonksiyonları olan oyuncaklar seçmelidir. Tek bir düğmeye basılarak oynayan yaratıcılığa ve hayal gücüne yer bırakmayan oyuncaklar seçilmemelidir.
 • Birlikte bir oyun oynadığınızda çocuğu yönlendirmek yerine onun sizi yönlendirmesine izin verin. Örneğin oyuncak tabak bir uçan daire olarak kullanılıyorsa bunun aslında bir tabak olduğunu söylemek yerine bir tabakta siz alarak oyuna katılabilirsiniz.
 • Televizyon ve bilgisayar gibi hayal gücüne fazla yer bırakmayan etkinlikler yerine tiyatro, drama, dans, sergi gibi faaliyetler tercih edilebilir.
 • Evdeki eşyalarla farklı şeyler yapmasına izin verin. Zarar verici olmadıkça eşyaları ellemesine, kullanmasına destek verin. Yastıklardan kulübe inşa etmesine, eski giysilerden kıyafetler yapmasına izin verebilirsiniz.
 • Evin dağılması ve kirlenmesine neden olduğu düşünülerek çocuğun oyunlarına kısıtlamalar getirmek hayal gücünü engelleyecektir.
 • Farklı malzemelerle çalışmasına fırsat tanıyın. Değişik boyalar, kağıtlar, evdeki atık malzemeleri (boş kutular, rulolar, gazete kağıtları vs) kullanmasınıdestekleyin.
 • Hikayeler okumak, bilinen hikayeleri farklı şekilde çocuğa tamamlatmak, çizdiği bir resim için hikaye oluşturmakta yararlı olacaktır.
 • Oyuncak üretmesine olanak tanıyın.
 • Doğa ile yakından tanışmasına fırsat tanımak, hayvan ve bitkileri izlemesini ve gözlemesini sağlamak ona yeni oyunlar icat etmesi için gereken hayal gücünü kazandıracaktır.
 • Ona kendi çocukluğunuzda oynadığınız değişik oyunları anlatın ve birlikte oynamaya davet edin. Kağıttan uçak yapmak, konserve kutusundan robot yapmak,kağıt gemileri yüzdürmek,eski çoraba dikilen düğmelerle göz ağız yapıp kukla oluşturmak , incir yaprağından çanta yapmak gibi bildiğiniz oyunları paylaşın.Patates baskısını, kağıda boya sürüp ortadan katlayarak resim çıkarmayı gösterin.
 • Değişik roller oynamasına izin verin. O anne olsun, siz çocuk. O yemekleri yapan anne ya da arabayı kullanan baba olsun siz de arka koltukta oturan oğlunuz.
 • Değişik malzemeleri karıştırarak mutfakta birlikte yeni yemekler icat edin.
 • Saksıya farklı tohum ve soğanlar ekerek nasıl bir bahçe oluşacağını ,çıkacak çiçeklerin renk ve kokularını hayal edin.
 • Kendi resimlediği kendi hikaye kitabını oluşturun. Bu kitabı ciltletin ve başkalarına anlatması, zamanla yeni sayfalar ilave etmesi konusunda onu yüreklendirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı