Çocuklar parayla tanışınca

Para, para, para; varlığı bir dert yokluğu yara…

Son zamanlarda her yerde herkesle yeni paramızı ve dilimize girecek yeni birimleri konuşup duruyoruz. Bu konu bu kadar sık konuşulunca benim de aklıma para ve çocukların parayla olan ilgisi hakkında bir yazı yazmak geldi. Bu nedenle geçtiğimiz birkaç gün etrafımdaki çocukları inceledim ve para konusunda onların da oldukça bilgili olduklarını gördüm.

Aslında küçük yaşlarda çocukların parayla çok fazla bir ilgisi olabileceği pek aklımıza gelmez ama çocuklar yaşadıkları bir çok deneyimde para kavramı ile karşılaşıyorlar ve bunun sonucunda da bu kavram ile çok küçük yaşlarda tanışıyorlar. Çocukların ileriki yaşlarında para konusunda bilinçli davranışlar sergilemesi için küçük yaşlarda edinilmiş para harcama davranışları önemli bir role sahip. Çocuklarınızın bu konu hakkında olumlu davranışlar sergilemesini istiyorsanız, onlara küçük yaşlarında gereken mesajı vermeniz ve sizin de bu mesaj çerçevesinde hareket etmeniz gerekli.

Neler Yapabilirsiniz?

? Çocuğunuza para harcamakla ilgili çeşitli söylemlerde bulunmak yerine ona örnek olun. Sergileyeceğiniz tutarlı tavırlar her türlü açıklamanın önüne geçecek ve çocuğunuza istediğiniz mesajı iletmenize yardımcı olacaktır. Örneğin çocuğunuza bir oyuncağı para dışında bir nedenden ötürü almak istemiyorsanız “paramız yok, o nedenle sana bunu alamam” demeyin çünkü o mağazadan çıktıktan sonra yapacağınız her alış-verişle çocuğunuzun gözünde yalancı konumuna düşeceksiniz ve size olan güvenini yitirmesine neden olacaksınız.

? Çocuğunuzu para biriktirmesi konusunda heveslendirin. Ona kumbara veya cüzdan satın alın. Para biriktirip istediği şeyleri alabileceğini ona anlatın ve para biriktirmesine yardımcı olun. Örneğin haftanın belli bir günü ona para verin ve bunu birkaç hafta tekrarlayın.Ancak bu para biriktirme periyodunu çok uzun tutmamaya çalışın, çünkü aksi halde yaptığınız bu aktivite çocuğunuz için eğitici olmaktan çıkar ve can sıkıcı bir hal alır.

? Çocuğunuza para verirken paranın miktarı ne çok fazla ne de çok az olsun. Küçük yaşlardaki çocuklar için miktar önemli değildir, çünkü sayılar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için farkı anlamayacaklardır, ancak büyük çocuklar için durum biraz daha farklı olacaktır. Onlar hangi paranın hangi değerde olduğunu daha iyi anladıkları için onlara para verirken daha dikkatli olmalısınız. Çok para vermeniz onları belli bir süre sonra doyumsuzluk sorunu ile karşı karşıya bırakabilir.

? Çocuğunuza parasını paylaşabilmesini öğretin. Eğer çocuğunuzun kardeşi varsa parasını ya da parasıyla aldığı bir şeyi onunla paylaşabilmesini sağlayın.

? Günlük birkaç aktiviteyi yaparken ona para kullanma sorumluluğunu deneyimlemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin gazete ya da ekmek alırken bu alış-verişi onun yapmasını sağlayabilir ve o sorumluluğu tatmasına yardımcı olabilirsiniz. Ama bu aktiviteleri yaparken çocuğun parayı kaybetme riskini unutmayın, böyle bir durum gerçekleşirse ona yüklenmeyin (kendini yoğun olarak suçlu hissetmesi kendine olan güvenini yitirmesine neden olabilir) ancak bir dahaki sefere aynı şeyin tekrarlanmaması için gereken uyarıyı yapın.

? Çocuğunuza bir iş yapması karşılığında para verebilirsiniz. Ancak bunu sürekli tekrarlamanız çocuğunuzun gelişimi açısından olumsuz etkiler yaratabilir, bu nedenle para karşılığında yapacağı işleri çok iyi belirlemiş olmanız gerekli. Örneğin arabanızı yıkarken size yardım etmesi karşılığında para vermeniz sorun yaratmayabilir, hatta kendine olan güveninin gelişmesine yardımcı olabilir ancak dişlerini fırçalaması için ona para vermeniz onun gelişimini olumsuz etkileyecektir, çünkü sağlığı için yapması gereken bir davranışı para için yapmaya başlayacak ve parayı bazı şeylerin üstünde tutma düşüncesini geliştirecektir.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı