Çocuklar için kitap tavsiyeleri

Kitap önerilerine devam ediyoruz. Bu hatfa da çocuklarınız için birbirinden farklı hikayeler içeren 4 kitabı sizler için belirledik. Kitaplardan sadece bir tanesi hariç tümü Türk yazarların kaleminden çıkan kitaplar… Umarız seçimlerimizden memnun kalır, bu kitapları okurken çocuğunuzla keyifli anlar yaşarsınız…

1.Hayvanat Bahçesinde Bir Gezi…

Yazan: Grandreams Books
Resimleyen: Belirtilmemiş
Çeviren: Erol Erduran – Ömer Erduran
Yaş Grubu: 4+
Remzi Kitabevi

Suaygırlarının yavrularını suda doğurduğunu biliyor muydunuz? Tıpkı insanların parmak izleri gibi, hiçbir gorilin burun yapısının da bir diğerininkine benzemediğini duymuş muydunuz? Papağan Geveze ve arkadaşlarıyla hayvanat bahçesini gezerken, birçok hayvan hakkında bilgi edinecek, her sayfadaki yapbozları yaparken eğleneceksiniz. 12 karton sayfadan oluşan ve yap-bozlar içeren bu kitap çocuklar için ideal bir seçim.

2.Sarı Yumak Okula Başlıyor…

Yazan: Şükran Oğuzkan
Resimleyen: Nilüfer Dericioğlu
Yaş Grubu: 3+
Ya-Pa Yayınları

Sarı yumak adlı ayı yavrusunun okula başlama heyecanını ve okuldaki ilk gününde yaşadığı duyguları anlatan resimli bir kitap. Çocukların ilgiyle takip edebileceği sevimli resimler eşliğinde aktarılan öykü, henüz okula gitmeyen çocukların da okula karşı olumlu bir yaklaşım geliştirmelerini sağlayacaktır.

3.Mırmır Ayları Öğreniyor…

Yazan: Uğur Durak
Resimleyen: Belirtilmemiş
Yaş Grubu: 4+
Alkım

Ayların özelliklerini tanıtan kısacık metinlere Mırmır adlı bir kedinin resimlerinin eşlik ettiği bu kitapta sayfaların kimi renkli kimi ise boyanmak üzere siyah beyaz çizimler olarak bırakılmış. Böylece küçük çocuklar hem bir yıl içindeki aylarla ilgili bilgi edinecek hem de resim boyayarak yaratıcılıklarını geliştirebilecekler…

4.Kırmızı Balığın doğum Günü…

Yazan: Serpil Ural
Resimleyen: Serpil Ural
Yaş Grubu: 3+
Duru Yayınları

O gün doğum günü olduğunu unutan kırmızı balığın yaşadığı ortamda karşılaştıklarını anlatan bir masal. Küçük çocukların sayı, renk, yön gibi kavram gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla özel olarak hazırlanan bu resimli kitabın süpriz sonu çocukların yaşam sevincini de pekiştirecek.

Yararlanılan Kaynaklar:

Çoluk Çocuk Dergisi, Sayı:62, Eylül 2006.
http://kitap.antoloji.com/
www.remzi.com.tr

İDİL SEDA AK
Çocuk Gelişim Uzmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu