Çocuklar için doğru gözlük seçimi

Çerçeve seçimi aşamasında çocuğunuz ile ne kadar iş birliği yaparsanız çocuğunuzun gözlüğü kabul etmesini o kadar kolaylaştırırsınız. Kudret Göz Hastanesi Uzman doktorlarından Umut Altuner ideal gözlük seçimi konusunda merak edilenleri anlatıyor.

Çocuğunuz sürekli olarak gözlük kullanmak durumundaysa öncelikle çocuğunuzun bu durumu kabul etmesi gerekiyor. Kudret Göz Hastanesi Uzman doktorlarından Umut Altuner, “Çocuklar için bu durumu kabul etmek zor olabilir. Çocuk gözlüklerinde diğer önemli bir nokta doğru çevrenin seçilmesidir. Çerçeve seçimi aşamasında çocuğunuz ile ne kadar iş birliği yaparsanız çocuğunuzun gözlüğü kabul etmesini o kadar kolaylaştırırsınız.” diyor. Peki ama nasıl? Örneğin; kız çocuklarında istediği renkte, kırmızı bir gözlük çerçevesi seçimi görmesinin gelecekteki durumunu belirleyebilir! Gözlük rengi konusunda çocuğunuzdan yardım aldıktan sonra sağlıklı bir gözlük seçimi için ideal koşullarını Dr. Altuner anlatıyor:

  • Gözlük çerçevesinin tam olarak yerleştiğine emin olun,
  • Cilde her hangi bir tahriş yapıp yapmadığını, sürtünme yüzeyini kontrol edin,
  • Kulaklarına tam olarak oturuyor mu bu bölgeyi acıtıyor mu emin olun,
  • Göz bebekleri çerçevenin tam ortasında yer almalıdır. Gözlüğün üst kenarı kaş hizasında kaşlara paralel olmalı, göz bebekleri çerçevenin ne üzerinde ne de alt bölümde bulunmalıdır, yani tam santralde bulunmalıdır,
  • Çocuğunuz spor yapıyorsa çerçevede eğilme olup olmadığına dikkat edin. Çerçevenin eğilmesi durumunda eptik merkez kayacağı için direkt olarak numara etkilenecektir. Optik merkezde 1 mm’lik bir oynama bile belirgin derecede astigmata sebep olabilir ve çocuğunuzun hayatını gereksiz olarak astigmatlı numaralarla geçirmek zorunda kalabilir,
  • Çocuğunuzun gözlük camlarını sık sık kontrol edin. Çizilme olup olmadığına bakın. Çünkü çiziklerle dolu bir gözlük camı görme kalitesini direkt etkiler, gerekirse tekrar kontrole giderek camları önerilen periyottan daha sık sürede değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı