Çocukla tatile giderken yapılması gereken her şey!

Okullar yarıyıl tatiline girmişken bunu fırsat bilen bazı aileler tatile gitme planları yapıyor olabilir. Çocuklarla beraber tatile gitmek gerçekten oldukça zor bir iştir. Hazırlanma aşaması insanı tatile gitmekten bile vazgeçirebilir. Ama bu yazıyı okuyarak tatil hazırlığınızı planlı bir şekilde yapabilir ve tatilde keyifli vakit geçirebilirsiniz. İşte bazı öneriler…

Neler Yapabilirsiniz?

– Öncelikle yanınıza almak istediğiniz her şeyin bir listesini yapın. Bu listeyi buzdolabınızın üstünde ya da evinizde kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde tutun ve aklınıza gelen her şeyi üşünmeden o anda bu listeye not edin (tatilde ilk günü gece saat 03.00’da çocuğunuzun biberonunu ya da bebek bezini unuttuğunuzu fark etmeniz hiç de güzel bir tatil anısı olmayacaktır).

– Evinizde tüm tatil eşyalarının toplanacağı bir yer belirleyin ve götürmeyi planladığınız tüm eşyaları burada biriktirin. Çocuğunuza da yanına almak istediği özel bir şey olup olmadığını sorun ve götürmek istediği şeyi yine bu noktaya getirmesini ondan isteyin.

-Tatile çıkmadan bir gün önce arabanıza (arabanızla yolculuk yapmayı planlıyorsanız eğer)
her şeyi (yanınıza alacağınız yiyecekler hariç) yerleştirin.

-Eğer arabanızla yolculuk yapmayacaksınız biletlerinizi kontrol etmeyi unutmayın.

-Çocuğunuz için ayrı bir valiz hazırlamaya özen gösterin. Çocuğunuz üç yaşından büyükse yanınıza günlük iki farklı kıyafet, 3 yaşından küçükse günlük üç ya da dört kıyafet almaya özen gösterin.

-Eğer arabınızla yolculuk yapacaksanız çocuğunuzun arabadaki güvenliği için arabanızda çocuk koltuğu bulundurun.

-Götürmeyi planlıyorsanız eğer çocuğunuzun çocuk arabasını ya da pusetini yanınıza almayı unutmayın.

-Çocuğunuz ve kendiniz için kullandığınız kremler, ilaçlar ve diğer ürünleri kontrol edin ve eksik olmamalarına özen gösterin.

-Çocuğunuzun sevdiği bir ya da birkaç oyuncağını yanınıza almayı unutmayın.

-Sizin ve çocuğunuz için bazı sakinleştirici CD’ler ve kitaplar almayı unutmayın.

-Gideceğiniz otelin koşullarını öğrenin ve buna göre eşyalarınızı ayarlamayı unutmayın. Tamam kış günlerindeyiz ama bazı oteller kapalı havuzlara sahip. Gideceğiniz otelde kapalı havuz olmadığını düşünüp yanınıza mayolarınızı almaya bilirsiniz ama çocuğunuz havuzu görüp havuzda vakit geçirmek isteyebilir. Bu gibi şeyleri engellemek için ön araştırmanızı yapmanızı tavsiye ederiz.

-Çocuğunuzun yanında götürmek istediği eşyaları onunla beraber konuşarak kara verin. Başta çocuğunuzla anlaşırsanız tatilde çıkacak bir krizi baştan önlemiş olabilirsiniz.

-Çocuğunuzun yolculuk esnasında atıştırması ve susadığında içmesi için yanınıza alabileceğiniz bir şeyler hazırlayın.

Yararlanılan Kaynak:

“The Home for Wayward Supermodels”. Pamela Redmond Satran, Downtown Press, 2007.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı