Çocuk yogası

Yoga binlerce yıl önce, Hindistan’da ortaya çıkmış bir sistemdir. Bu sistemi her isteyen uygulayabilir; özel giysilere, aletlere ihtiyaç yoktur. Sadece yere serilen bir örtüye (yüzümüzü bazı pozlarda yere koyacağımızdan dolayı yere örtü koymak hijyenikliği sağlar) ve öz disipline ihtiyaç vardır. Yoga kelime anlamıyla birleşmek demektir ve bir din değildir.

Günümüzde milyonlarca insan tarafından tercih edilen bu sistem fiziksel, ruhsal ve zihinsel rahatlamayı beraberinde getirir. Dolayısıyla yetişkinlere hizmet ettiği kadar çocuklar için de dizayn edilmiş programları olan yoga sisteminin çocuklara olan faydalarına kısaca bir göz atalım…

Yoganın çocuklara getirdikleri…

Özellikle 5-12 yaş grubunun yogaya başlamak için en uygun dönem olduğunu söyleyen uzmanlara göre yoganın çocukların bedensel ve ruhsal gelişimleri için oldukça fazla yararı var. Bunlar…

• Uzmanlara göre yoga iç organların çalışmasını sağlıyor, ayrıca vücuda kuvvet ve esneklik sağlıyor.
• Vücut dengesinin kurulmasına yardımcı oluyor.
• Dikkati arttırıyor, konsantrasyonu güçlendiriyor.
• Solunun sisteminin düzenli işleyişini destekliyor.

“YogaKids” adlı eğitim programının yaratıcısı olan Marsha Wenig’in, evde çocuğuyla beraber uygulama yapmak isteyen anne-babalara bazı önerileri var. Bu önerilere kısaca bir göz atalım…

Evde Uygulama

Eğer çocuklara yoga öğretmeyi planlıyorsanız deneyiminizi arttırmak üzere genel olarak bilmeniz gereken birkaç nokta var. En büyük zorluk, sükunet, denge, esneklik, odaklanma, huzur, zarafet, bağlantı kurmak, sağlık ve mutluluk hissetmek gibi yoganın yararlarını çocuklara öğretirken onların dikkatini uzun süre elinizde tutabilmektir. Neyse ki çocuklar hem konuşmayı severler hem de hareket etmeyi- ki bunların her ikisi de yogada mevcuttur. Çocuklar hayvan, ağaç, çiçek, savaşçı gibi roller üstlenmeye bayılırlar. Sizin rolünüz ise geri çekilip onların köpek pozunda istedikleri şekilde havlamalarına, kobra pozunda tıslamalarına, kedi gerinmesinde miyavlamalarına fırsat tanımaktır. Bu pozları denerken ABC’ler veya 123’leri de sayabilirler. Ses çocuk için harika bir gevşeme vasıtasıdır ve yoganın fiziki deneyimine işitsel başka bir boyut katmaktadır.

Dünyalarını kendi kendilerine keşfetmek çocuklar için bir ihtiyaçtır. Onlara daha derin düşünmelerini söylemek, daha doğru yapmalarını veya belirli bir şeyin onlar için daha iyi olacağını söylemek en uygun yol değildir. Bunun yerine onlara kendi gerçeklerini ortaya dökebilecekleri sevecen, ilgili, yaratıcı bir ortam sağlayın. Çeşitli hayvan ve doğa asanalarını (sabit duruşlar) yaparken onların bilinçlerini arttırmak üzere zihinlerini meşgul edin. Yılan oldukları (Bhujangasana) sırada kendilerini kolsuz ve bacaksız uzun gerçek bir omurga olarak hayal etmelerini sağlayın. Bakalım gene koşabilecek veya bir ağaca tırmanabilecekler mi? Ağaç pozunda (Vrksasana) dev bir meşe olduklarını ve ayaklarının altından köklerinin uzadığını düşünsünler. Bu pozda 100 yıl durabilirler mi? Ya kesilirlerse, ne olur? Canları acır mı?

Köpek gibi gerindiklerinde, flamingo gibi dengelerini bulduklarında, tavşan gibi nefes aldıklarında veya ağaç gibi uzun ve kuvvetli durduklarında onlar çevrelerindeki makrokozmos ve kendi bedenlerindeki mikrokozmos arasında bir bağlantı kuruyorlar. Tüm yaşama saygının önemi ve karşılıklı bağlılık prensipleri açıklığa kavuşuyor. Çocuklar hepimizin aslında aynı “madde”den oluştuğunu anlamaya başlıyorlar. Bizler sadece değişik biçimlerdeyiz.

Kendinizi bir öğretmenden ziyade bir ‘kolaylaştırıcı’ olarak düşünün. Çocuklarınıza rehberlik ederken siz de kalbinizi onlara açarak onların da sizi yönlendirmesine izin verin. Onların de sizi harikalar ve keşiflerle dolu sınırsız bir dünyaya davet edeceklerine hiç şüphe yok. Eğer onlara katılırsanız öğrenme/öğretme süreci karşılıklı olarak sürecek ve bu da herkese yaratıcı olmak, kendini ifade etmek ve birlikte büyüme fırsatını sağlayacaktır.

Yararlanılan Kaynaklar:

Çoluk Çocuk Dergisi, Sayı 36. 2004
Radikal Gazetesi, Yogafit ile forma girin!
www.yogamerkezi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı