Çocuk Yetiştirirken Yapılan Hatalar ve Çözümleri

• Patronun kim olduğunu hissettirin

Her ebeveynin zaman zaman düştüğü bazı hatalar vardır. Çocuğunuza bir ultimatom verirsiniz : “ya üstünü giyeceksin ya da evde kalıyoruz” ve o da “tamam evde kalalım” diye cevap verir. Hepimiz bazen disiplini sağlamak adına yaptıklarımızın ters etki yaptığına şahit olabiliriz. İşte bu tür zamanlarda çocuklarınıza patronun siz olduğunuzu hatırlatmanız gerekebilir. Bazı disiplin hatalarını öğrenmek onları tekrarlamamak adına işinize yarayabilir.

• Beyaz yalanlara başvurmaktan çekinmeyin

Kimi zaman beyaz yalanlar söylemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak uzmanlar beyaz yalanlara çok sık başvurulmamasını ve çocuğunuzun sizi anlayacağı yaşa geldiği zamanlarda ona empati yeteneği kazandırmaya çalışmanızın daha uygun olacağını belirtiyorlar. Örneğin okula gitmek istemeyen çocuğunuza sizin de bazı günlerde işe gitmek istemediğinizi ama kendi iyiliğiniz için gitmeniz gerektiğini açıklayabilirsiniz.

• Söylediklerinizi yapın

Çocuğunuz için kötü adam olmak istemezseniz tabi ki ancak çocuğunuz yanlış davranıyorsa bunun sonuçları olacağını da bilmesi gerekiyor. Eğer oyuncaklarını fırlatmaya devam edecekse onları ortadan kaldıracağınızı söyleyip sonra da yapmamak büyük bir hata olacaktır. Eğer çocuğunuzun ders almasını istiyorsanız kaldıracağınızı söylüyorsanız o anda bunu yapmanız gerekiyor. Çünkü uyarı alan bir çocuk somut bir sonuç görmedikçe hareketine son vermeyecektir. Ancak bir kere söylediğinizi yaptığınızda bir sonraki sefer o anı hatırlatarak daha kolay sonuç alabilirsiniz.

• Anne – baba olarak aynı davranışları gerçekleştirin

Anne baba olarak mutlaka aynı tavrı takınmalısınız. Eğer ebeveynlerden biri çocuğa karşı daha rahat davranıyorsa, daha az kural koyuyorsa hem anne-baba arasında sorun olacaktır hem de çocuğun kuralları öğrenmesi zorlaşacaktır. Bu nedenle anne babalar kararları birlikte almalı ve birinin hayır dediği  şeye diğer evet dememelidir.

• Rüşvetle iş yaptırmayın

Anne babaların düştüğü bir diğer hataysa rüşvetle bir şeyler yaptırmaktır. Yemeğini yemeyen bir çocuğa “yemeğini bitirirsen sana çikolata vereceğim” gibi bir cümle kurmak onu her defasında aynı beklentiye sokacak ve bir süre sonra rüşvetini almadan yemeğini yemeyecektir. Zaman zaman ödülleri kullanmakta bir sakınca olmasa da maddi bir şeyle çocuğunuza istediğiniz şeyi yaptırmak bir hata olacaktır. Bunun yerine “bugün uslu bir çocuk olduğun için seninle gurur duyuyorum, beni çok mutlu ettin” gibi bir cümle kurup sonra çocuğunuzu kucaklayıp öpmeyi deneyebilirsiniz.

• Sabırlı olun

Çocuğunuz söz konusu olduğunda gerçekten çok sabırlı olmanız gerekiyor. Ancak her zaman aynı işe yaramadığını görüyorsunuz. Bu tür durumlarda kendinize biraz süre tanıyın, derin bir nefes alın ve ona kadar sayın gerçekten çocuğunuzu disipline etmede daha etkili olduğunuzu göreceksiniz. Eğer sakinleşemiyorsanız başka bir odaya geçin ya da çocuğunuzu gönderin.

• Yaptıklarının sonuçlarını anında görmesini sağlayın

Çocuğunuza uzun vadeli cezalar vermeyin. Örneğin gün ortasında sizi kızdırdıysa “bu gece masal okumayacağım” demek anlamsız olacaktır çünkü olayın üzerinden bir saat geçmeden o yaptığını çoktan unutmuş olacaktır. Bu nedenle yaptıklarının sonuçlarını o anda görmesi daha anlamlı olacaktır.

• Çocuk olduklarını unutmayın

Çocuğunuzu minik yetişkinler gibi görmeyin. Onlara yaptığınız davranışları uzun uzun açıklamak anlamalarını kolaylaştırmak yerine zorlaştıracaktır. “yemekten önce çikolata yok” demek onun için yeterli olacaktır.

Derleyen: Ilgaz Kocaoğlan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı