Çocuk oyuncakları ne kadar güvenli?

Eskiden oyuncak çeşidi ne kadar sınırlıydı değil mi? Renkli çıngıraklar, basıldığında ses çıkaran yumuşak tavşan ya da köpekler… Geçmiş yıllarda yararı gözardı edilen sadece çocukları oyalayıcı bir alet olarak düşünülen oyuncaklar günümüzde artık eğitim aracı olarak kabul ediliyor. Artık oyuncaklar bebeğin doğumundan itibaren onun gelişimine göre sınıflandırılıyor ve oyuncakların “susturucu” olmasından çok eğitici olması ön plana çıkıyor.

Bebekler doğar doğmaz dünyayı duyu organlarıyla keşfederler. İlk yıllarında en fazla vakitlerini alan oyuncaklar sayesinde hem kendilerini hem de dış dünyayı tanımaya başlarlar. Oyuncaklar bebeklerin kendilerini güvende hissetmelerini, dokunarak ve görerek öğrenmelerini, hareket yeteneklerinin ve el becerilerinin gelişmesini sağlar. Önemli olan çocuğun yaşına ve gelişim kapasitesine uygun doğru oyuncağı seçmek, çocuğu asla zorlamamak ya da çok basit oyuncaklarla oyalamamaktır. Çünkü oyun ve oyuncaklar çocuğun yaptığı en önemli iştir.

Oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken diğer nokta da oyuncakların güvenli olup olmadığıdır. Özellikle bebekler yeni şeyler keşfetmeye çok meraklıdır. Bebeğinize uygun olmayan bir oyuncak onun için çok tehlikeli olabilir. Bu yüzden 1 yaşın altındaki bebeklere oyuncak seçerken daha dikkatli davranmak gerekir.

Oyuncak Seçerken…

Oyuncakların üzerinde çıkıntı veya keskin kenarlar olmamasına dikkat edilmelidir.

Yumuşak oyuncaklar tehlikesiz gibi görünebilir ancak oyuncağın gözleri ya da burnu sabitlenmemişse bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Yuvarlak kenarlı, el büyüklüğünde veya daha büyük oyuncaklar, bebeğinizin ağzına yabancı cisimleri sokmaması gerektiğini öğrenene kadar verilebilir.

Alacağınız parçalı oyuncakların parçalarının yutulamayacak kadar büyük olması gerekir.

Küçük parçalı oyuncak kutularının üzerindeki yaş grubu uyarısına dikkat edilmelidir.

Metal veya eğilmez plastikten yapılmış oyuncaklar satın alınmamalıdır.

Koku çıkaran oyuncaklar alınmamalıdır. Çünkü çıkan kokular bir süre sonra alışkanlık veya uyuşukluk yapabilir.

Motorları açıkta olan oyuncaklar alınmamalıdır. Güvenlik önlemleri almadan çocuklara elektrikli tren gibi oyuncaklar verilmemelidir.

Isı yaratan ve ısı gerektiren oyuncaklar verilmemelidir.

Beş yaşından küçük çocuklar için boyanmış, spreylenmiş ve cilalanmış olan tüm oyuncaklarda kullanılan boyaların içindeki kurşun oranının yüzde 1’i geçmediğine ya da zehirli olmadıklarına dair uyarı bulunmalıdır.

Yumuşak oyuncakların üzerindeki kurdeleler çıkarılmalıdır. Meraklı bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Beşik oyuncaklarını çok kısa bir iple asın ve çocuk ayaklanınca ortadan kaldırın, çünkü çocuk ayağa kalkmak için buna asılabilir.

Bebeğinizin tüylü oyuncakları ağzına almasına izin vermeyin. Bir yaşın altındaki çocuklarda, bu tüylerin yutulması büyük tehlikeler yaratabilir.

Oyuncakları sık sık kontrol edin ve kırılmış olanları atın.

Pilli oyuncakların bütün pillerini aynı zamanda değiştirin, çünkü güçlü piller oyuncağın çalışmasını sağlarken zayıf piller çok ısınarak ya da akarak tehlike yaratabilir.

Oyuncaklar ne kadar güvenli olursa olsunlar siz yine de bebeğiniz oyuncaklarıyla oynarken gözünüz üzerinde olsun.

Oyun Parkinda Güvenlik

Bebeğiniz küçükken güvenli oyuncakları seçtiniz içiniz rahattı peki bebeğiniz biraz büyüdüğünde onu götüreceğiniz parkta bazı tehlikeler olabileceğini düşündünüz mü? Oyun parkları çocukların eğlenmesine ortam hazırlarken büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Çocukların oyun oynadığı parklarda onların güvenliği için bazı kurallara uymak gerekiyor. Parklarda bulunan kaydırak, tahterevalli, salıncak gibi oyun araçları çocuklar için çok güvenli değildir. Çocuklar genellikle salıncakta çok hızlı sallanmak ister; bu durumda anne çocuğu dizginlemelidir. Aynı şekilde kaydıraktan hızla inen afacanların bir yerlerini incitmemesi için anne onu tutarak hızını yavaşlatabilir. Eğer tahterevalliye binmişse diğer tarafta oturan çocuğun kendi çocuğuyla orantılı olmasına dikkat etmelidir. Parka giderken annenin çantasında yara bandı, alkol veya kolonya taşıması küçük kazalar için yararlı olabilir.

Oyun Güvenliği

Çocuğunuzu götürdüğünüz oyun sahası çakıl, taş ve benzeri şeylerden arındırılmış olmalı, ince ve yumuşak kumla kaplı olmalıdır.

Salıncak, tahterevalli ve kaydırak parkın kumlu alanında üçgen oluşturmalıdır. Parkın alanı küçükse, kumda oynamak isteyen çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu yüzden oyun araçlarının arasında en az üç metre aralık olması gerekir.

Çocuklarınızı parçaları zarar görmüş ya da paslanmış oyun araçlarından uzak tutun.

Oyun araçlarında bulunan basamak ve setlerin uzunluğu çocuğun kafasının ya da vücudunun iki basamak ya da boşluk arasına giremeyeceği kadar genişlikte ve boyda olmalıdır.

Kaydırağın güvenli olduğunda emin olunmalıdır. Kaydırağın en dik bölümünün açısı en fazla 50 derece olmalıdır. Çocuğun yere indiği yer onun uygun şekilde düşmesine yetecek genişlikte olmalıdır.

Salıncağın oturağı plastik, kauçuk ya da başka yumuşak bir malzemeden olmalıdır. Tahta ya da metal gibi malzemeler çarptığında çocuğa zarar verebilir.

Oyun araçlarında çocukların düşmelerini engellemek için kısa aralıklı korkuluklar olmalıdır.

Oyun parklarında çocuklar yaşıtlarıyla beraber oynamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı