Çocuk ortodontisi ( 1 )

Ortodontik tedavilerin büyük çoğunluğu, süt dişlerindeki çürükler sebebiyle dişlerin erken kaybı sonucu oluşur. Erken çekilen süt dişleri, daimi dişlerin yerleşmesi için gerekli olan yerin kaybedilmesine ve dolayısı ile sürmekte olan daimi dişin ağızda yer bulamamasına sebep olacaktır.

Bazı durumlarda, süt dişlerinde çapraşıklıklar olmasa dahi, daimi dişlenmeye geçerken kalıtımsal sebepli iskeletsel ve dişsel bozukluklar oluşabilir. İskeletsel bozuklukların oluşmasında, parmak ve emzik emme gibi kötü alışkanlıkların da etkisi vardır. Bu alışkanlıkların erken yaşta bırakılması, bu bozuklukların ilerlemesini durdurur, bazen de düzeltebilir. Burun solunumunun engellendiği bazı durumlarda da (bademcik ve geniz eti varlığı gibi durumlar) iskeletsel sorunlar oluşacaktır. Bu gibi sorunların erken tanısı ve tedavisi amacıyla, her çocuğun ortodontik muayeneden geçmesi gereklidir.

Çocuklar için ilk ortodontik muayene zamanı, kalıcı dişlenmeye geçiş zamanı olan 6-7 yaşlardır. Ortodontik muayene sonucu, dişsel bozuklukların oluşmasında rolü olan faktörler görülerek, çözümler bulunabilir ve büyüme gelişme safhası sonrasında tedavi edilmesi çok zor olan iskeletsel bozuklukların tedavisine başlanabilir. Ortodontik muayene sırasında, anne ve babalara da, çocuklarının diş değiştirmesi sırasında dikkat etmeleri gereken konular hakkında bilgi verilir. Bu sayede, anne ve babalar da, erken teşhise yardımcı olabilirler.

Çocuğumun diş yapısı hakkında bilmem gerekenler…

Çocuğunuz 6-8 aylık olduğunda ilk süt dişleri sürmeye başlar ve 3 yaşına kadar diş sürmeleri devam eder. 3-6 yaş arasında stabil kalan diş dizisi, 6-7 yaşlarında önde keser dişlerin ve en arkada 6 yaş dişleri sürmeleri ile değişmeye başlar. Genel olarak süt dişlenme safhasında sorunlar görülmezse de anne ve babalar özellikle çıkmayan veya yanlış doğrultuda süren süt dişlerine dikkat etmelidirler. Daimi dişlenmeye geçiş aşamasında ise dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır:

  • Süt dişlerinin erken kaybı
  • Üst keser dişlerin çok önde veya arkada sürmeleri
  • Yeni süren daimi dişlerde renk ve şekil bozuklukları
  • Süt dişlerinin zamanında düşememesi sonucu daimi diş sürmelerinin gecikmesi
  • 6 yaşında süren birinci büyük azı dişlerindeki çürükler
  • Üst çenenin dar olması sonucu alt çeneyi örtmemesi
  • Alt ve üst ön dişlerin birbirlerini örtmemesi
  • Parmak veya emzik emme gibi çeşitli kötü alışkanlıkların varlığı.
  • Alt ve üst ön dişlerin birbirlerini örtmemesi

İdeal tedavi yaşı var mıdır?

İskeletsel bozuklukların bulunmadığı ve sadece dişlerin konumlarından kaynaklanan sorunlar, her yaşta düzeltilebilir. Bu bozukluklar dişlerin braketler aracılığı ile istenen konumlarına taşınması ile çözülür.
Alt veya üst çenenin çok önde olması, veya alt ve üst dişlerin birbirlerini örtmemesi gibi iskeletsel bozuklukların işin içine katıldığı durumlarda ise tedaviye çocukluk çağında başlamak, tedavinin verimliliği ve kalıcılığı açısından çok önemlidir. İskeletsel bozukluklar zamanında tedavi edilmezse, daha sonra ancak cerrahi yöntemlerle düzeltilebilecek sorunlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı