Çocuk müzeleri

Müzeler yerleşik hayata geçmiş olan toplumların en önemli merkezlerinden biridir, çünkü toplumlar kendilerinden önce yaşamış insanların kalıntılarını saklamayı ve onları yeni nesiller tanımatyı ancak müzeler yardımıyla en iyi şekilde yapabilirler. Bu nedenle yerleşik hayata geçişten itibaren müzeler insanların hayatlarında var olmuş ve insanlara tarihi anlatmaya çalışmışlardır. Bugün dünyada müzecilik anlayışı oldukça farklı noktalara taşınmış ve sadece sergileme (tanıtma) anlayışı ile yetinilmeyip tarihi yaşatma anlayışına doğru ilerlenmiştir.

Bu anlayış doğrultusunda müzeler daha ayrıntılı olarak gruplanmaya başlanmış ve ortaya çocuk müzeleri çıkmıştır. Çocuk müzeleri çocuklar için özel olarak dizayn edilmiş olup onların hayal güçlerini geliştirmeyi hedeflemiştir. Özellikle Avrupa ülkeleri bu konuya oldukça önem vermekte ve çocuk müzeleri oluşturmaya çalışmaktadır. Peki neden çocuk müzeleri onlar için bu kadar önemli? Ağaç yaşken eğilir atasözünden yola çıkarak şöyle bir açıklama yapmamız yanlış olmaz heralde, Avrupa çocuklukta bu alışkanlıkların edinilebileceğini düşünüyor bu nedenle çocukları müzeye getirebilmenin yollarını arıyor, bu arayışın sonunda da oyuncak müzelerini buluyor.

Ülkemizde maalesef çocuk müzeleri yok, ancak Sunay Akın bu sene 23 Nisan’da bir oyuncak müzesi açıyor ve bugüne kadar topladığı oyuncakları burada sergilemeyi hedefliyor, Çocuk Müzeleri Kurma Derneği konu hakkında çeşitli çalışmalar yapıyor, Sabancı Müzesi yaz aylarında çocuklara yönelik yaz kursları düzenliyor. Bu çalışmaların hepsi çocuk müzeleri oluşturma çabaları kapsamında yapılan değerli çalışmalardır. Umarız bu çalışmalar devam eder ve Türkiye’de çocuk müzeleri bilinci gereken önemi kazanır.

Ülkemizde çocuk müzelerinin olmaması çocukların müze kültüründen yoksun kalacağı anlamına gelmez, ülkemizde dünya standartlarına ulaşmış birçok müze bulunmaktadır, çocuklarınızı bu müzelere götürerek tarihin gizemi onların da keşfetmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

? Çocuklarınıza müzeye gitme alışkanlığı kazandırmaya çalışın, bunun için belirli zaman aralıkları ile müze ziyareti yapın. Eğer yaşadığınız şehirde çok fazla müze yoksa tatillerinizde farklı şehirlerdeki müzeleri ziyaret etmeye çalışın. Böylece çocuğunuz sizin müzelere verdiğiniz önemi anlayacak ve kendisi de müzelere gitme alışkanlığı edinecektir.

? Gideceğiniz müze hakkında gitmeden önce çocuğunuzla beraber araştırma yapın, bu araştırma esnasında çocuğunuzu çok fazla sıkmadan ama ilgisini tetikleyecek bilgiler bulamaya özen gösterin.

? Eğer müzeye daha önceden gidebilirseniz müzenin içinde sergilenen bazı eserlerin fotoğrafını çekin ( çoğu möüzede bunu yapmanıza izin vermeyeceklerdir, onun için müzede satılan tanıtım kitapçıklarından yada kartpostallardan alın), sonrasında kendinizi bunlardan bazılarını keserek çocuğunuz için bir kağıt hazırlayın, çocuğunuzla beraber yapacağınız müze ziyareti esnasında çocuğunuzdan hazırladığınız kağıttaki eserleri bulmasını isteyin. Bu aktivite onun hem müzeyi daha eğlenceli gezmesini sağlayacak hem de aktif bir şekilde müzedeki eserler hakkında bilgilenmesini sağlayacaktır.

? Çocuğunuzun ilgi alanını destekleyecek şekilde müze ziyaretleri yapın, örneğin çocuğunuz gemilere ve diğer deniz taşıtlarına çok meraklı ve sürekli onlarla oynuyor, onu deniz müzesine götürerek bu merakını destekleyebilirsiniz.

? Müze ziyaretinden sonra oradan bir kartpostal yada herhangi birşey almaya özen gösterin, çünkü özellikle küçük yaştaki çocuklar aldığınız şeyi bir başkasına göstererek müze hakkında bir şeyler anlatmayı çok sevecektir.

? Yaptığınız ziyaretten sonra çocuğunuzla gezi hakkında konuşun ve onun bu gezi hakkında düşünmesini sağlayacak sorular sorun.

? Çocuğunuzun yaptığınız gezi hakkında konuşmasını sağlayın, önem verdiğiniz insanlara bu geziden bahsedin ve çocuğunuzu bu geziyi o kişiye de anlatmnası için cesaretlendirin.

İDİL SEDA AK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı