Çocuk kitabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bu hafta sonu için henüz planlarınızı yapmadıysanız sizlere bir önerim var: KİTAP OKUYUN. Bu öneri de nerden çıktı, “kitap okumanın hafta sonu mu olurmuş” demeyin. 29 Ekim tatilinin ve TÜYAP kitap fuarının aynı tarihlere rastlaması, bu hafta sonunun kitaplara ayrılması için önemli bir fırsat, lütfen değerlendirmeye çalışın.

Çocuğunuzun olması bu tip etkinliklere katılmanız için her hangi bir engel teşkil etmemeli, tam tersine onun varlığı sizi bu tip etkinliklere katılmaya zorlamalıdır. Çocuğunuzla beraber kitap fuarına gitmek, ona hem hiç yaşamadığı bir deneyimi yaşamasını sağlayacak hem de kitap okumaya verdiğiniz önemi anlamasına yardımcı olacaktır. Bu sene kitap fuarı, çocuk edebiyatına her zamankinden daha fazla önem vermekte ve sizlerin ilgisini beklemektedir. Çocuğunuza bir fırsatı verin ve onu fuara götürün, “ama o daha çok küçük anlamaz” demeyin, ağaç yaşken eğilir!!!

Çocuğunuzla kitap fuarına giderseniz eğer ona da kitap almayı unutmayın, ancak bazı önemli noktalar dikkat edin. Ne gibi noktalar mı?

Çocuk kitabı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yaşa göre kitap:
Çocuklar için kitap seçimi yaparken mutlaka çocuğunuzun gelişim düzeyine uygun kitaplar seçmeye çalışın. Çocuk kitapları kendi içinde seviyelere ayrılır ve her seviye farklı yaş grubundaki çocuklara hitap eder. Eğer kitabın seviyesini anlamıyorsanız bu konu hakkında satış elemanından bilgi almaya çalışın, aksi takdirde aldığınız kitap çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun olmadığı için onun ilgisini çekmeyebilir.

Çok küçük çocuklar için aldığınız kitapların kalın materyallerden (kalın karton, tahta, plastik…) yapılmış olmasına özen gösterin. Çünkü bu yaşlarda çocuklar kitapları tanımak için ısırma, emme, yalama gibi davranışlar gösterirler. İnce kağıttan yapılmış kitaplar, bu davranışların sonunda yırtılır, kopar, erir ve çocuğun kağıt parçalarını yutmasına sebep olur.Böyle bir tehlikeyi önlemek için kitap malzemesinin seçimini iyi bir şekilde yapmanız gereklidir.

Kitabın diline dikkat:
Çocuk kitaplarının en önemli sorumluluklarından biri dilin en iyi şekilde kitaplarda kullanılmasıdır. Çünkü çocuklar kitaplarla olan ilk deneyimlerini yaşarken onlardan birçok şey öğrenirler. Çocuklar için seçilmiş kitaplarda kesinlikle kelimelerin yanlış kullanımları, anlatım bozuklukları ve argo sözcükler bulunmamalı, aksine söylenmesi kolay ve anlaşılır kelimelerle yazılmış metinler bulunmalıdır.

Çocukların gelişim seviyelerine göre de dili kullanma yetenekleri değişmektedir. Küçük yaşlardaki çocuklar ses oyunları ile hazırlanmış metinleri dinlemeyi severler, bu nedenle onlara aldığınız kitaplarda tekerlemeler, maniler, kafiyeli anlatımlar bulunmasına özen gösterin. Daha büyük çocuklar için zengin kelime haznesine sahip kitapları almaya çalışın, bu yaşlardaki çocukların dil gelişimini desteklemek için onlara yeni kelimeler ve sesler öğretmek gereklidir.

Resimler çok önemli:
Çocuklarınıza kitap seçerken dikkat etmeniz özelliklerin en önemlilerinden biri kitabın bol resimli olması. Çünkü çocuklar okuma-yazma bilmedikleri için kitaba olan ilgileri sadece resimlerle sınırlıdır. Resimlerin anlaşılır olması ve ilgi çekici öğeler taşıması (renklerin parlaklılığı, karakterlerin sevimliliği…) çocukların o kitaplarla ilgilenmelerini sağlıyor.

Şiddet unsuru içermemeli:
Ne yazık ki çocuklar her geçen gün farklı şiddet unsurlarının etkisine maruz kalıyorlar. Çocukların maruz kaldıkları şiddet seviyesini en aza indirmek hatta sıfırlamak biz yetişkinlere düşen bir görev. Kitap seçimi yaparken de bu konuyu düşünmenizi ve şiddet kriterine kitap seçimi yaparken dikkat etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.Çocuğunuza aldığınız kitaplarda bulunan resimlerin şiddet unsuru içermediğine emin olun.

Söze kitap fuarı ile başladık yine onunla bitirelim.Eğer fuara giderseniz, fuar etkinlikleri kapsamında gerçekleşen panellere ve söyleşilere katılmayı unutmayın. Konumuz çocuklarla ilgili olduğu için ben sizlere çocuk edebiyatı ile ilgili bazı etkinlikleri tavsiye ediyorum. Tarihleri şöyle:

30 Ekim Cumartesi:
Çocuk Edebiyatında Sorunlar ve Çözüm Önerileri (12.45-14.15)
Konuşmacılar: Sedat Sever, Necdet Neydim

Çoccuk Edebiyatında Masalın Yeri (13.00-14.00)
Konuşmacılar:Mehmet Başaran, Necdet Neydim, Tarık Dursun K.

31 Ekim Pazar:
Çocukların Dünyasında Masalın Yeri (12.15-13.15)
Konuşmacılar:Mavisel Yener, Aytül Akal, Çiğdem Gündeş

Çocuğun Gelişiminde Masalın Önemi (16.00-17.00)
Konuşmacı:Tuncel Altınköprü

Çocuk, edebiyat ve Sinema (12.30-14.00)
Konuşmacılar:Tülin Tankut, Necdet Neydim

İDİL SEDA AK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu