Çocuk ile tatil

Çocuklar yaz aylarında daha fazla dışarı çıkmak istiyorlar. Sıcak havada, denizde ve yolculukta onları hangi risklerin beklediğini ve çözüm yollarını uzmanına sorduk. Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Ketenci Altıkardeşler, yaz aylarında, çocuklu ailelerin nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgiler veriyor.

•    Yaz mevsimiyle birlikte çocuklar daha fazla dışarı çıkmak ister. Bu durum ne gibi riskler yaratır?

Sıcak havaların gelmesi ile beraber çocuklar parkta, bahçede, denizde, havuzda daha çok zaman geçirebildikleri ve oynayabildikleri için sosyal hayatları açısından son derece olumlu bir dönemdir, ayrıca güneşin etkisi ile vücuttan D vitamini sentezi de artmaktadır, ancak sıcak havalar bu olumlu yanlarının yanında bazı sorunlar da getirebilmektedir. Özellikle yoğun güneşle beraber ortaya çıkabilecek güneş yanıkları ve sıcak çarpması, ısı artışına bağlı olarak vücutta artan terleme ile gelişen su ve mineral kaybı, ciltte sıcağa bağlı gelişen döküntüler (isilik), ishaller ve besin zehirlenmesi sıcağa bağlı gelişebilecek sorunlar arasındadır.

•    Sıcak havanın çocuklarda tetiklediği hastalıklar var mıdır?

Yaz aylarında ishaller ve besin zehirlenmeleri daha sık görülmektedir. Sıcak etkisi ile beraber dış ortamda daha fazla zaman geçirildiği için ve de sinek, kene, böcek gibi canlılar sıcak hava koşullarında arttığı için ısırık ve sokma vakaları da artmaktadır. Güneşle temasın artması sunucu güneş yanıkları ve sıcak çarpmaları, ısıya bağlı terlemelerin artması ve ter kanallarının tıkanması sonucu isilik gelişebilmektedir. Özellikle havuz ve deniz suları kirli ise havuza girme ile beraber ishal, hepatit A ve E, göz, kulak, deri enfeksiyonlarının gelişme riski de belirmektedir, ancak havuz suyu daha durgun olduğu için mikropların bulunma ihtimali daha fazladır, denize veya havuza girildiğinde suyun yutulmaması ishal ve hepatit riskini azaltabilmektedir. Sıcak havaların bahar aylarıyla beraber gelmesi polenlerin ortaya çıkmasına neden olarak, allerjik hastalığı olan çocuklarda astım krizi ve saman nezlesi riskini de artırmaktadır.

Emziren anneler, bol bol su için!

•    Anne sütü dışında besin alamayan emzirilen bebeklerde aşırı sıcaklar nedeniyle oluşan su kaybını önlemek için nelere dikkat edilmeli?
Aşırı sıcaklarda çocuklara öncelikle daha serin bir ortam hazırlamak gerekir. Eğer bebek sadece anne sütü ile besleniyor, henüz ek gıdalara geçilmemişse ek olarak su verilmesine gerek yoktur. Bebek anne sütünü yeterli miktarda aldığı takdirde tüm sıvı ihtiyacını da anne sütü ile giderecektir. Yani sağlıklı bir bebekte, bebeği istediğinde emzirmek su kaybını önleyecektir. Ancak anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin de sıcak havalarda bol sıvı tüketmesi gereklidir. Az sıvı alındığı takdirde süt miktarı da azalacağı için bebek de ihtiyacı olan sıvıyı alamamış olur. Ek gıdalara başlanmış olan bebeklerde su takviyesi de yapılmalıdır.

•    Yaz ishallerini önlemek için nelere dikkat etmek gerekir?

Birinci kural olarak mutlaka hijyene dikkat edilmelidir. Mikrop içeren suların içilmesi, bu sularla sebzelerin ve meyvelerin yıkanması ishal vakalarını artırır. İshal gelişen kişilerden bu mikroplar dışkı ağız yoluyla bulaşabileceği için el yıkanması ve kirli ellerin ağıza götürülmemesi önem kazanmaktadır. Kaynağı bilinmeyen suların tüketilmemesi, ellerin tuvaletten çıktıktan sonra yemek öncesinde ve sonrasında yıkanması, şüpheli suların içilmemesi veya kaynatılarak kullanılması, çiğ sebze ve meyvelerin temiz sularla yıkanarak tüketilmesi gelişebilecek ishaller için alınacak önlemlerdir. Yaz aylarında et, tavuk ve süt ürünleri sıcak ortamlarda bekletildiği takdirde besin zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Bu nedenle, et, süt ve süt içeren tatlı, dondurma gibi yiyecekler güvenli yerlerden alınarak tüketilmeli ve her zaman buzdolabında saklanmalıdır.

•    Uzun süren ishal ne gibi sonuçlara yol açar?

Uzun süren ishaller çocukta sıvı ve mineral kaybına yol açabilir, bunun sonucunda da çocukta halsizlik, yorgunluk, ağızda kuruluk, susuzluk hissi belirebilir. Çok ilerlemiş vakalarda ağır sıvı kaybına bağlı koma dahi gelişebilir, gelişebilecek bu komplikasyonları önlemek maksadıyla ishali olan çocuğa bol bol sıvı verilmeli, çocuk hekimine başvurarak tedavi konusunda bilgi edinilmelidir. Uzayan ishallerde oluşabilecek bir diğer sorun ise sık sık dışkılamaya bağlı olarak makat bölgesinde gelişebilecek tahriştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı