cocuk-bisikleti-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Çocuk Bisikleti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yavrularınız büyüdükçe motor becerileri de artmaktadır. Bu beceriler için; faydalı oyunlar ve motor gelişimine faydalı etkinliklerden yardım alabilirsiniz. Göz koordinasyonu, dengede kalabilmek ve odaklanma ile motor becerilerine katkı sağlamak önemlidir.

Bisiklet kullanımı pedal çevirme, ayak ve bacak kaslarının hareketliliği, göz koordinasyonu açısından oldukça faydalıdır. Çocuk bisikleti seçerken, en uygununu bulmak, aktiviteyi kolaylaştırıcı ve tehlikelerden uzak bir bisiklet seçmek, yapacağınız en faydalı seçim olacaktır.

 • Her Yaşa Farklı Tekerlek

İki tekerlekli çocuk bisikleti olarak bilinen bisikletler, siz yetişkinlerin de kullandığı bisiklet kategorisine girmektedir. Sadece boyu ve tekerlekleri küçükler için idealdir. Bu bisikletler 5 yaş ve üzeri çocuklar için üretilmektedir. Küçük çocuklar için kullanılan bisikletler genellikle 3-5 yaş arasında kullanılmaktadır. Bu bisikletler, üç tekerlekli ve ebeveyn yardımıyla sürülebilen bisikletlerdir.

Çocuklar için bisiklet seçerken aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz. Fakat bunu yaparken her yaşta her çocuğun boyu ya da kilosunun aynı olmadığını vurgulayalım. Tamamen gelişim farklılıklarına bağlı olarak uzayan çocuklarımız için, deneyerek bisiklet almak her zaman daha güvenli olacaktır.

YAŞ ÇOCUĞUN BACAK İÇ BOYU BİSİKLET TEKERİ
2-4 30-39 12 inç
3-5 37-44 14 inç
5-8 39-48 16 inç
6-10 42-52 20 inç
8-12 50-58 24 inç
 • Çocuğunuz için Bisiklet Çeşitleri

Çocuğunuz için uygun bisikleti seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de seçeceğiniz bisiklet çeşididir. Hangi yaşta hangi bisiklet sürülmeli? Güvenlik açısından hangi bisiklet daha iyidir? Diye düşünüyorsanız aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

 • Üç tekerleğe sahip bisikletler 

 • Üç tekerleğe sahip olan bisikletler, ebeveynler yardımı ile sürülen bisikletlerdir.
 • Önde 1, arkada ise 2 tekerleği vardır.
 • Ebeveynlerin yönlendirebildiği ya da itmeye yarayan bir aparatı bulunur.
 • 2-3 yaşlar arasında kullanılır.
 • 15-30 kg arasında taşıma özelliğine sahiptirler.
 • Kimisinde tente bulunur.
 • Pedallar harici ayak koyma yeri olanlar da vardır.
  uc-tekerlege-sahip-bisikletler

Denge bisikleti

 • Normal bisikletler gibi iki tekerleğe sahip olup, yere daha yakındırlar.
 • Genelde 12 inçlik tekerleğe sahiptirler.
 • Ebeveynler, çocuklarının pedal çevirmeyi ilk öğrendiklerinde; önce onları tutarak sonrasında kontrollü şekilde bırakarak öğrenmelerine yardım edebilirler.
 • Ebeveyn destekleme aparatı yoktur.
 • 2-3 yaşlar arasında kullanılır.
 • Denge bisikletleri iki tekere sahip oldukları için, çocukların kendi ağırlıklarından çok fazla olmamalıdırlar. Kendi kilosunun %30 undan fazla olması uygun değildir.
 • Ayak koyma yerleri yoktur. Normal yetişkin bisikleti gibi pedalları yoktur.
 • Frenleri yoktur. Denge bisikletlerinin özelliği frenlerinin olmamasıdır. Çocuğunuz kendi gücü ve becerisi ile ayak topuğunu kullanarak bisiklete fren etkisi sağlamaktadır.

Çocuk bisikleti 

 • Çocuk bisikleti seçerken tekerleklerin yani jantların büyüklüğü önemlidir. Çocuğunuzun yaşı büyüdükçe tekerlek boyutu da büyümektedir.
 • Frenleri bulunur ve iki tekerleklidir.
 • Frenlerinin iyi tutması önemlidir. Ters fren ve el frenine sahiptirler. Ters pedal frenini olmasının nedeni, çocukların bisiklet sürmeyi öğrendikleri zaman, pedalları geri geri çevirmeleridir.

İki tekerlekli normal bisiklete geçen çocuğunuz için, frenler, koltuk ve tekerleklerde ayarlamalar yapabilirsiniz. Boyu uzadıkça ya da sürmeyi öğrendikçe koltuk ayarı ile oynayabilirsiniz. Bu özelliklere dikkat ederek, koltuk ayarı bulunan ve frenlerinde bir sorun yaşamayacağınız bisikletler tercih etmeniz çocuklar için faydalı olacaktır.

Çocuğunuz için Bisiklet Fiyatları

Günümüz piyasasında her çeşit bisikleti bulmak mümkün. Fiyatları bütçenizi zorlamayan ama kaliteli bisikletler bulmak için iyi araştırmalar yapmak gerekiyor. Konforlu ve güvenli bir bisiklet bulmak, fiyattan daha önemlidir.

 Ortalama bisiklet fiyatları aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Denge Bisikleti

Denge bisikleti ahşap ve çelik yapılı olmak üzere iki gruba ayrılabilir.

Ahşap olan denge bisikletlerinin fiyatları ortalama; 400-500 TL arasında değişmektedir.

Ahşap olmayan çelik yapılı bisikletlerin ortalama fiyatları; 300-900 TL arası değişmektedir.

 • 3 Tekerlekli Bisiklet

Rahat öğrenim sağlayan 3 tekerlekli bisikletler ortalama olarak; 200-1000 TL arası değişmektedir.

 • 2 Tekerlekli Bisiklet

Çocuk bisikleti olarak bildiğimiz iki tekerlekli yere yakın bisikletlerin ortalama piyasa değeri 600-1500 TL arasında değişmektedir.

Bisiklet Güvenliği

Araç güvenlikleri hepimiz açısından en önemli konudur. Çocukların bisiklet sürmeyi öğrenirken, özellikle iki tekerlek sürerken güvenlik önlemlerinin alınmış olması en önemli faktörler arasında yer alıyor.

 • Kask

Kask motor ve bisiklet gibi araçlar için kullanmayı ihmal etmememiz gereken en önemli güvenlik önlemidir. Özellikle çocuklara bisiklet eğitimi verirken, dengelerini sağlamayı yeni öğrenen minikleriniz için oldukça önemlidir. Kask kafalarına alabilecekleri darbelere karşı çocuklarınızı korur.

 • Dizlikler

Çocukların, kol ve bacaklarında küçük yaralanmalara karşı kullanabilecekleri dizlikler piyasada mevcuttur. Bu dizilikleri seçerken önemli olan nokta, sağlam olmasıdır. Kanserojen madde içermeyen, kazalara karşı dayanıklı maddelerden üretilmiş olmalıdır.

 • Bisiklet parçalarının kaliteli ve kullanışlı olması

Bisikletin hangi malzemeden yapıldığı, sağlamlığı ve sağlığa zararlı maddelerden üretilmemiş olması çocuklar için oldukça önemlidir. Bisiklet koltuğunun rahat ve sağlam olması, çocukların boyuna göre ayarlanabilir olması, tekeri, vites yapısı ve boyu da dikkat edilmesi gereken özellikler arasındadır.

 • Bisiklet süsleri-süslemesi

Bisiklette süs malzemeleri kullanmak, bisiklet sürmeye yeni başlayan çocuklar için dikkat dağınıklığı yaratabilir. Bu nedenle süs malzemelerini sürüş yeteneği geliştikten sonra kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Bisiklet sürmek çocuklar için oldukça keyifli bir uygun bir aktivitedir. Hem kas gelişimini destekleyerek spor hayatına iyi bir başlangıç yapmalarını sağlayabilir hem de eğlencelidir. Her yaşa uygun bisiklet piyasada bulunurken, çocuğunuzun fiziksel özelliklerine göre seçim yapmak güvenlik açısından en iyisi olacaktır.

Çocuk bisikleti alırken yukarıdaki özellikleri barındırmasına, dikkati dağıtarak denge bozukluklarına neden olacak süslemeler olmamasına dikkat edilmelidir. Bisikletle beraber ufak kazalara karşı; kask, dizlik ve eldiven gibi güvenlik ürünleri de alınmalı ve özenle kullanılmalıdır. Güvenlik için fren kontrolleri de oldukça önemlidir. Doğru bisiklet seçimi için her detay düşünülmeli, bisiklet markaları araştırılmalıdır. Bu şekilde bütçenize uygun en iyi bisikleti kolayca bulabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak çeşitli bebek bisiklet modellerini inceleyebilirsiniz.

https://www.e-bebek.com/bebek-bisikletleri-c3824/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Slime Nasıl Yapılır?

Çocuklar için Kreşe Başlama Yaşı Ne Olmalıdır?

3 Yaş Bebekler için Evde Etkinlik Önerileri