Çocuk beslenmesindeki 10 büyük hata

Aslında annelerin çocuğun yetersiz besleneceğine dair kaygılarının büyük çoğunluğu yersizdir. Memorial Şişli Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’nden Dyt. E. Yasemin Sancak, çocuk beslenmesinde en sık yapılan hataları sıraladı.

1.    Ek gıdaya erken geçmek: Annelerin sıklıkla “sütüm yetmiyor” endişesiyle yaptıkları bir hatadır. İlk altı ay bebeğin eğer büyüme ve gelişme takibi normalse, tüketmesi gereken tek besin anne sütüdür. Henüz farklı besinleri sindirim yeteneği gelişmemişken erkenden inek sütüne başlamak inek sütü alerjisine, buğday nişastası, un veya glüten intoleransına neden olabilir. Bal, portakal, mandalina gibi yüksek asitli meyveler ve patlıcan gibi sebzeler de alerjiye neden olabilir.

2.    İlk aylarda mamaya başlamak: “Bebeğim daha iyi beslensin” niyetiyle yapılan bir diğer hatadır. Bebekler için tüm gerekli öğeleri, yani enerji, karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler, mineraller ve suyu en ideal şekilde içerdiğinden “mucizevi tek besin” anne sütüdür. Bu nedenle bebeğin büyüme ve gelişmesi normalse, ilk altı ay sadece anne sütü önerilir.

3.    Et yerine et suyu: Et suyundaki faydalı bileşenlerin alınabilmesi için kemiğin sirke, limon gibi bir asitle kaynatılması gerekir ve bu, çocuk beslenmesi için uygun bir yöntem değildir. Etin yağı suyuna geçerek fazla yağ alımına ve damak tadının buna alışmasına neden olur. Bu nedenle bebek ve çocukların yeterli ve dengeli beslenmesinde etin kendisinin, ızgara, fırında, tencerede sebzelerle pişmiş olarak veya köfte şeklinde verilmesi daha uygundur.

4.    Bulamaç: Bebeklikte kıvamın yumuşaklığı için tercih edilen bu yöntemin çocuk büyüdüğünde de sürdürülmesi alışkanlık yaratabilir. Bu nedenle çiğneme refleksi geliştiğinde tuzlu, tatlı, sıvı ve katı besinleri ayrı ayrı tüketmeyi öğretmek ve buna alıştırmak gerekir.

5.    Aşırı yemeye zorlamak: Çocukluk çağı ve yetişkinlerde obezite sıklığı ülkemizde ve dünyada büyük bir hızla artmaktadır. Bunun bir sebebinin ailede kazanılan hatalı beslenme alışkanlıkları olduğu biliniyor. Çocuğu aşırı yemeye zorlamak, doyduğunu hissettikten sonra yemeye devam etmesine ve mide hacminde genişlemeye sebep olur. Ortalama doyma süresinin ilk lokma alındıktan itibaren 20 dakika olduğu, yemeğin sofrada yenmesi gerektiği ve bu süre dolduktan sonraki ısrarın yanlış olduğu unutulmamalıdır.

6.    Yemek konusunda engel koymamak: Çocuk, hayatın diğer konularında olduğu gibi bu konuda da kendisine aşırıya kaçmasına fırsat vermeyen belli sınırlar konmasına ihtiyaç duyar. Bu durum aynı zamanda gelecekteki sağlıklı beslenme alışkanlığının temelini oluşturur. Yeterli ve dengeli beslenmenin çocuklarda yaşam şekli haline gelmesi için limitler öğretilmeli; kesinlikle zorlanmada bulunulmamalı, daha da önemlisi doğru davranışlarla örnek olunmalıdır.

7.    “Tabağındaki yiyeceği bitir” ısrarı: Çocukların mide kapasiteleri yetişkinler kadar değildir. Çocuk az ve sık beslenmelidir. Bu nedenle kilo kontrolünü sağlamak ve genel sağlığını korumak için, fazla dolu tabaklar hazırlayıp bitirmeleri için ısrar etmeyin. Çocuğunuzun yaşına göre bir günde yemesi gerekenleri beslenme uzmanından öğrenebilirsiniz.

8.    Abur cubur ve fast food: Yemek ödül olmamalıdır. Bu nedenle özellikle abur cubur ve fast food yiyecekler gibi bağımlılık yapan, katkı maddeleri içeren ve kilo almaya neden olan sağlıksız besinlerin zararlarını anlatıp çocukları faydalı alternatiflere yönlendirmek gerekir. Bu yiyeceklerin zararlı olduğuna inanmaları için ailelerin mutlaka örnek davranışlar göstermesi gereklidir.

9.    Dengesiz beslenme: Yeterli ve dengeli beslenme demek, büyüme, gelişme ve sağlığın korunması için tüm öğünlerde, bütün besin gruplarından ihtiyaca uygun miktarlarda tüketmek demektir. Bu besin grupları, süt ve süt ürünleri, tahıllar, et-yumurta, kuru baklagilller ve sebze-meyvelerdir. Yemek yerken “Sadece sütünü iç, yumurtanı yeme!”, “Etini bitir, ekmeğin veya sebzen kalsın” gibi yanlış yönlendirmelerde bulunmamak gerekir. Zihin ve beden gelişiminin şekillendiği çocukluk çağında beslenmeye çok önem verilmelidir. Şişmanlık, zayıflık, demir eksikliği anemisi, raşitizm, iyot yetersizliği, diş çürükleri gibi yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı sağlık problemlerinin gelişmesine engel olmanın yolu yeterli ve dengeli bir beslenme uygulamaktan geçer.

10.    Kahvaltının önemsenmemesi: Kahvaltı yapılmadığında, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve zihinsel performansta azalma görülebilir. Zihin ve beden gelişiminin yoğun olduğu çocukluk döneminde günün en önemli öğünü, doğru besinlerin tüketildiği bir kahvaltıdır. Kahvaltı konusunda da büyükler mutlaka çocuklara örnek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı