Çocuk bakımında büyükanne ve büyükbaba etkeni

Ebeveynler ile büyükanne-büyükbabalar arasında yaşanan çatışma alanlarına göz atalım.
 
Otorite sorunu
 
Çocuğunuzun kendi içinde karmaşıklık yaşayacağı sorunlardan biri otoritedir. Otorite kimde? Büyükanne-büyükbabamın dediklerini mi yapmalıyım yoksa anne-babamın mı? Bu konuda en çok karşılaşılan durumlar:
 
Büyükanne ve büyükbaba çocuk üzerindeki bütün otoriteye sahiptir.
Anne ve baba tek otoritenin kendilerinde olduğunu düşünerek büyükanne ve büyükbabayla çatışırlar.
Çocuğun kaldığı eve göre otorite değişir. Evinde kalıyorsa anne-babasının otoritesi, büyükannesinin evindeyken büyükanne-büyükbaba otoritesi.
Otorite çocuğa aittir. Hem anne-babası hem de büyükanne-büyükbabası onun isteklerine göre hareket ederler.
 
Bunların en azında biri hayatımızda yaşadığımız ya da çevremizde gördüğümüz durumlardan. Oysaki bütün bunların hepsi yanlıştır. Doğru olan iki tarafın da kabul edeceği ortak kurallar oluşturulması ve de uygulanmasıdır.

Kuşaklar arasındaki fark
 
Kuşaklar arasındaki farklılıkların ortaya çıkardığı sorunlar hayatımızın her noktasındadır. Siz doktorunuzun önerdiği günümüz teknolojisiyle çocuğunuzu eğitmek istersiniz. Büyükanne-büyükbabalar ise kendi kuşaklarında yaşadıkları, gördükleri ile eğitmek isterler torunlarını. Siz karşı çıktığınızda da “Seni de böyle büyüttüm.” cevabını alırsınız.
 
Olumsuz düşünceler
 
En çok karşılaşılan çatışmalardan biri de büyükanne-büyükbabaların ebeveynler hakkında aktardıkları olumsuz bilgiler. Büyükanne-büyükbabalar ebeveynler hakkındaki düşüncelerini çocuklara aşılıyor. Bu da çocuğun anne-babasına tepkili olmasına neden oluyor. Mesela; annen beceriksizin teki, baban aslında kızıma uygun değil gibi. 

Evin küçük prens ve prensesi

 
Büyükanne-büyükbabalar genellikle torunlarını şımartıyor. Ebeveynlerin kısıtladıkları şeyleri torunlarının sevinç çığlıklarını görmek için alarak onları mutlu etmeye çalışıyor. Böylece çocuğunuz her istediğine kolay ve hızlı bir şekilde ulaşıyor. Evin küçük prensi ya da prensesi olarak büyütülüyor. Çocuğun yaptığı yanlış davranışlar hoşgörüyle karşılanıyor. Bütün bunların aynısını ebeveynine de yapmaya çalışıyor. 
 
Duygusal şantajlar
 
Ebeveynlerin koyduğu kurallar ile büyükanne-büyükbabaların koyduğu kurallar arasındaki dengesizlikler çocukların duygusal şantaj yapmalarına neden olabiliyor. Çocuklarınızın zaman zaman “Beni büyükannem kadar sevmiyorsun.” ya da “Büyükbabamı daha çok seviyorum; çünkü o hiç bana kızmıyor.” gibi cümleler duyabilirsiniz. Buradaki önemli nokta da ebeveynlerin çocukları tarafından az sevilme kaygısıyla kendi anne babalarıyla rekabete girmeleridir.

Derleyen: Ege EBCİN
e.ebcin@ebebek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı