Çocuğunuzun süper kahramanları taklit etmesi tehlikeli mi?

Süperman, Batman, Örümcek Adam, Kedi Kadın, Fantastik Dörtlü, Hulk, Pokemon gibi isimlerin hepsi senelerdir çizgi romanlarını, dizilerini, çizgi filmlerini ya da filmlerini takip ettiğimiz, çocuklarımıza kostümlerini ve oyuncaklarını aldığımız süper kahramanlardır. Olağanüstü güçleri bulunan bu süper kahramanlar farklı maceralara atılarak dünyayı kötülüklerden korur ve her zaman masum insanların haklı çıkmasına yardımcı olurlar, ayrıca içimizdeki hayal gücünü tetikleyen maceraları ile de bizi kendilerine hayran bırakırlar.

Ancak, son günlerde gazetelerde çıkan bir haber sizin de dikkatinizi çekmiş olmalı, çocuk kendini örümcek adam zannederek camdan atlıyor. Çocuk gerçek dünyanın kurallarını algılayamıyor ve bu kahramanlar gibi davranmak istiyor, sonuç tabii ki birçok çocuk için hüsran oluyor. Çizgi roman ve beyaz perdedeki süper kahramanlar özenen çocukları bekleyen bu tür tehlikeler, sadece Türkiye’de değil dünyanın pek çok ülkesinde gündem oluşturuyor. Özellikle hayal gücünün çok gelişmiş olduğu okul öncesi dönemde çocukların süper kahramanlara özenerek bu tip davranışlarda bulunması oldukça sık rastlanan bir durum. Peki çözümü nasıl bulmalıyız?

Uzmanların konuya bakış açıları değişikiklik gösterebiliyor. Bazı uzmanlar çocuklara bu tip oyunların yasaklanması gerektiğini savunurken bazıları ise çocuklara çeşitli açıklamalar yapılması gerektiğini savunuyor ve ailenin bu konudaki önemini vurguluyor. Örneğin, Queens’s Tıp Merkezi’nde çocuk doktoru olan Dr. Patrick Davies’in “Archives of Disease in Childhood” adlı dergide yayımlanan makalesinde, süper kahramanlar gibi giyinen çocukların, gerçekçi olmayan beklentilere girdiklerine ve kendilerini onların yerine koyduklarına, sonuçta da ölümcül sonuçlar doğurabilecek işlere kalkıştıklarına dikkat çekiyor ve bu kahramanların kostümlerinin çocukta bu davranışı güdülediğini savunuyor. Bu nedenle ailelere çocuklarına süper kahramanların kostümlerini almamalarını öneriyor. Diğer bir taraftan Amerika Birleşik Devletler’nde bulunan The National Association for the Education of Young Children (NAEYC) ise çocukların bu tip oyunlar oynamasını destekliyor ve ailelerin önemini vurguluyor. NAEYC’nin hazırladığı “Çocukların Hayatında Oyun” (play in the lives of children) adlı kitapta ailelere şu önerilerde bulunuluyor:

  • Çocuklarınızla beraber süper kahramanların yer aldığı filmleri ve çizgi filmeleri izleyin, çocuğunuzu bu esnada gözlemleyin ve süper kahramanların hangi davranışlarından daha çok etkilendiklerini tespit edin. Daha sonra onlara süper kahramanların özel olmadığını anlatın, onların gerçekte olağanüstü güçlere sahip olmadığına değinin.

  • Filmlerle gerçek hayat arasında fark olduğunu çocuğunuza gösterin, filmlerdeki mantık hatalarını somut örneklerle çocuğunuza anlatın.

  • Çocuklarınıza gerçek kahramanları örnek gösterebilir (örneğin, Mustafa Kemal Atatürk) ve gerçek kahramanların olağanüstü güçlerle değil çok çalışarak kahraman olduklarına vurgu yapabilirsiniz.

  • Süper kahramanlarla ilgili oyunların her zaman zararlı olduğunu düşünmeyin. Örneğin, Star Wars meraklısı olan çocuğunuza, bu merakını bir öğretim olanağı olarak kullanarak uzay hakkında bilgi verebilir ve çocuğunuzu merakını farklı bir yöne doğru çekmiş olursunuz. Ya da Örümcek Adam, çocuğunuzun böcekler hakkında bilgi sahibi olmasına ve yeni merak geliştirmesine yardımcı olabilir.

  • Çocuklarınıza bu kahramanların iyiliksever davranışlarını örnek gösterin. Bu kahramanların çok sevilmesinin altında bu davranışların olduğunu çocuğunuza gösterin.

  • Çocuğunuza camdan atlamak, ateşle oynamak ya da zehirli maddeleri kullanmak konusunda kesinlikle izinli olmadığını belirtin ve eğer bu davranışlardan herhangi birini gerçekleştirirse neler başına gelebileceğini kesin bir dille ona söyleyin.

Yararlanılan Kaynaklar:

Kostelnik, M.J., A.P. Whiren & L.C. Stein. 1987. Living with He-man: Managing superhero fantasy play. Young Children 41 (4):3–9.

Rogers, C.S. & J.K. Sawyers. 1988. Play in the lives of children. Washington, DC: NAEYC. Order #301.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı