Genel

Çocuğunuzun sağlığı için ailece sağlıklı beslenin

Çocuklar büyüdükçe sofra başında bir araya gelmek de zorlaşmaya başlar. Ancak ailece yemek yemek sadece karın doyurmaktan ibaret değildir, aileyi bir araya getirir ve bağları güçlendirir.
Çocuklar büyüdükçe sofra başında bir araya gelmek de zorlaşmaya başlar. Herkesin yapacak farklı işleri vardır ve aynı anda yemeğe oturmak gün geçtikçe zorlaşır. Ancak ailece yemek yemek sadece karın doyurmaktan ibaret değildir, aileyi bir araya getirir ve bağları güçlendirir.

Yapılan araştırmalara göre aileleriyle birlikte yemeğe oturan gençler daha fazla sebze meyve tüketirken daha az gazlı içecek ve kızarmış yiyecek tüketiyorlar. Sonuç olarak daha sağlıklı beslenmiş oluyorlar.

Sofra başına ailesiyle birlikte geçen çocukların yedikleri porsiyonlar daha sınırlı oluyorlar ve böylece büyük porsiyonlarla beslenmeleri önlenmiş oluyor. Sağlıklı besinlerle beslenen çocukların daha mutlu oldukları da bir başka araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. Ayrıca aileleriyle de daha sağlıklı bir iletişim kurabilirler.

Yapılan araştırmalar haftada en azından 5 defa bir araya gelen ailelerin çocuklarının daha az sigara, alkol gibi zararlı maddeler tükettiklerini ortaya koyuyor.

Ailece yenen yemekler çocuklar için olduğu kadar ebeveynler için de olumlu sonuçlar doğuruyor. Örneğin işte yoğun ve stresli bir günün ardından ailesiyle birlikte sofraya oturan bir kişinin stres seviyesinin önemli derecede azaldığı ve kendini daha iyi hissettiği görüldü.

Uzmanlar yapılan araştırma sonuçlarına dayanarak hem çocuklarınızın hem de kendi sağlığınız için ve mutlu bir aile ortamında yaşamak için akşamları birlikte yemek yemenin önemini vurguluyorlar.

Derleyen: Ilgaz Kocaoğlan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu