Çocuğunuzun hassas bir cildi mi var?

Hassas cildin bakımı iki madde altında özetlenebilir.

1-Kimyasal etkileri sınırlama
2-Nemi koruma

KİMYASAL ETKİLERİ SINIRLAMA

Vücuda temas eden tüm kimyasallara dikkat edilmelidir. Kimyasal etkileri önlemek için neler yapmalı?

1-Şampuanlar en allerji yapmayan cinsten seçilmeli ( hassas ciltli çocuklarda sürekli bebe şampuanı kullanılabilir.) Sabun yerine allerji yapmayan vücut şampuanı tercih edilmelidir. Şampuan bebeklerde her yıkamada kullanılmamalıdır.

2-Çamaşırları yıkamak için bebe deterjanı ve  ya beyaz sabun kullanılmalıdır. Çamaşırlar iki kere durulanmalıdır. Çamaşır suyu asla kullanılmamalıdır.

3-Ev temizliğinde kullanılan maddelere dikkat edilmeli, mümkünse arap sabunu gibi doğal temizleyiciler kullanılmalıdır.

4-Bebeğin ve çocuğun giydiği kıyafetler pamuklu olmalı, kimyasal işleme uğramamış olmalıdır. Etiketleri çıkarılmalıdır. Sentetik giysiler kullanılmamalıdır.

5-Takılan aksesuarlara dikkat edilmelidir. Küpeler, saatler bu çocuklarda allerji yapabilir.

CİLDİN NEMİNİ KORUMA

Cildin nemini koruma özellikle kaloriferlerin yandığı kış günlerinde çok zor olabilir. Bazı bebeklerin ve çocukların cildini nemli tutmak ise oldukça zordur. Nemi korumak için neler yapmalı?

1-Su cildi en fazla kurutan şeydir. Hassas ciltli bebekleri ve çocukları hergün yerine iki üç günde bir yıkamak yararlı olabilir. (tabii sıcak yaz günlerinde bu çok da mümkün olmayabilir.) Bir de banyodan çıkar çıkmaz  kremlenmekte fayda vardır.

2-Nemlendirici kremlerin katkısız ve doğal olmasına dikket edilmelidir. Etkili nemlendiriciler genellikle koyu kıvamdadırlar çünkü içindeki lipid miktarı fazladır. Piyasada pek çok değişik ürün vardır. Saf vazelin de en etkin ve en ucuz çözümlerden biridir. Kremlerin çok sık kullanılması önemlidir. Cildi çok kuruyan çocuklarda günde dört beş kere, hatta cilt kurudukça kullanılması gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı