Çocuğunuzun bacakları mı ağrıyor?

Büyüme ağrısı bir hastalık değil. Ancak can yakıcı olduğundan çocuklarda şikayetlere neden oluyor.  Konuyla ilgili bilgi aldığımız Hisar Intercontinental Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Birol Saral ‘Ağrılar genellikle 3-5 ve 8-12 yaşları arasında görülüyor. On yaşından sonra ise pek çok çocuk bu ağrıları yaşamıyor’’ açıklamasını yapıyor.  Öte yandan mutlaka her çocukta büyüme ağrısı görülecek diye bir şey söz konusu değil.
Yatağa yatınca ağrı başlıyor 
Büyüme ağrısı genelde bacaklarda görülüyor. Çocuklar dizin üst kısmında, baldırda veya diz arkasında ağrı hissediyor. Çoğu zaman her iki ayakta da oluyor. Uyku öncesi hiçbir sorun yokken, yatağa yatınca ağrı başlıyor. Öyle ki bazen çocuklar bu ağrı nedeni ile uykudan bile uyanabiliyor.  Büyüme ağrısının sebebine gelince;  ağrı, kemik etrafında ve eklem çevresinde değil, sadece kasta meydana geliyor. Gün içinde fazla koşma, hoplama, zıplama gibi fiziksel aktiviteler sonunda ağrı oluyor, yani kaslar fazla kullanılıp yorulduğunda ağrı görülüyor. Büyüme ağrıları çocukların günlük fiziksel aktivitilerini ise engellemiyor.
Eklem yerinde şişlik varsa dikkat
Tamamen normal olan büyüme ağrılarından endişe etmeye gerek yok.  Ancak ağrıların yanında ateş, eklem yerlerinde şişlik, morluk, kızarıklık, sıcakık, hareket kısıtlılığı, halsizlik gibi farklı hastalık bulguları da varsa çocuğunuzu mutlaka bir uzman doktora götürmeniz  gerekiyor. Böylece eğer altta yatan ve ağrılara sebep olan başka bir hastalık varsa vakit kaybetmeden hastalığın tespit edilmesi ve tedavinin başlaması gerekiyor.
Çocuğu rahatlatmak için neler yapılabilir?
Gece görülen ağrılarda, ağrılı bölgeye masaj yapılması faydalı. Bunun dışında ağrı kesici bazı ilaçlar da doktor kontrolünde verilebiliyor. Çocuğa germe hareketleri yaptırmak, ağrıyan bölgeye sıcak kompres yapılması gibi uygulamalar da rahatlama sağlayabiliyor.
Büyüme ağrısı mı romatizma mı?
Büyüme ağrıları ile romatizma ağrılarını birbirinden ayırt etmek gerekiyor. Büyüme ağrıları genellikle gece görülüyor. Çocuklar ağrıyan yerini gösterirken eklemleri değil de dizi ile ayak bileği arasında, kaval kemiği  denilen kemiğin üzerindeki noktayı gösteriyor. Büyüme ağrıları genellikle ovuşturmaya ya da tek doz ağrı kesiciye hemen cevap veriyor. Romatizma da ise ağrı eklemde meydana geliyor. Eklemlerde şişme, eklemleri çok rahat kullanamama, eklem üzerinde sıcaklık artışı, kızarıklık varsa romatizma ihtimaline karşı mutlaka bir uzmana danışmak gerekiyor.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir Yorum

  1. torunum 29 aylık dunden berı ayagı agrıyor ve yurumede zorluk cekıyor. neden ıkerı gelır. korona var dıye doktorada getıremıyorum. ne yapmam gerekıyor onuda bılmıyorum. cevap verırsenız sevınırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı