Çocuğunuzu ‘’olumlu’’ya kodladınız mı?

Çocuğunuz dünyayı öğrenmeye, tanımaya üstüne yazı yazılmaya hazır bomboş bir levha gibi başlıyor. Doğumdan getirdiği kodların yanında dünyayı ona söylenenlerle tanımaya başlıyor. ”Bizim kız çok tembel, zor anlıyor, biraz yavaş, çabuk kırılıyor, içine kapanık gibi gibi direkt söylenen sözlerin dışında zaman içinde çıkarım yaptığı kalıplar da mevcut…
Herkese soru sorulup ona sorulmadığında ”Benim fikrim önemli değil” kanısına varabiliyor,
onunla yeteri kadar igilenmediğinizi düşündüğünde “Ben değersizim ” hissine kapılabiliyor.
Bu olumsuz kodlamaları olumlularla değiştirmek denildiğinde ‘’çocuğa kendini iyi hissettirmeyecek düşünceleri ona iyi hissettirecek düşüncelerle değiştirmek diye açıklamak mümkün.
“Ben değerliyim, ben özelim, ben güzelim, ben her şeyi başarırım, ben akıllıyım” gibi kalıplar çocuğunuza kendini daha iyi hissettiriyor, davranışlarını, alışkanlıklarını bu düşünceler üzerine kurarak geliştireceğinden, ileride sağlam, huzurlu aynı zamanda mutlu bir yaşam sürebiliyor.
Çocuk uykudayken olumlu kodlar verilebilir mi?
Uykuda beyin dalgaları sakinleyip, yavaşlıyor. Çocuğunuz derin uykudayken, aynı hipnoz alanında olduğu gibi söylenenleri sorgulamadan sistemine almasını sağlayan bir durumda. Ayrıca çocuk uyurken yanında kavga edilmemeli, televizyon açık olmamalı, onun ya da hayat hakkında negatif  konuşulmamalı.
Odasında yalnız yatmaya alıştırırken de bu olumlu kodlamalardan yararlanmak mümkün mü?
Gayet mümkün… “Hayat güvenli… Sevdiğin insanlar her zaman senin yanında… Evimiz güvenli ve sevgi dolu… Odanda tek başına huzurla ve keyifle çok güzel ve derin uyuyabilirsin… Hayat seni her zaman destekliyor..” gibi mesajlar çocuğun uyku alışkanlığını çok kolay edinmesini sağlayabilir.
 Konuşmayı bilmeyen bebeklere de olumlu kodlamalar yapılırsa işe yarar mı?
Bebekler tüm duyguları çok kolay algılayabilecek durumda. Özellikle annelerinin duygu durumuyla kendilerini özdeşleştiriyorlar. Uyurken verilen mesajlarda da  kişinin bunları hissederek söylemesi süreci daha etkili kılıyor. Çocuklar sözlerden çok duyguları tanımlamaya yatkın. Özellikle bebeklik döneminde bu çok daha belirgin.
Anne babanın çocuklarına karşı olumlu kodlamalarda bulunurken nasıl bir işbirliği içinde olmaları gerekir?
Anne ve babalar çocuklarına aynı bir bilgisayara program kaydettikleri gibi yaşamsal programları kaydettiklerinin farkında olmalı. Çocuk, anne baba beraber olsun ya da olmasın, onların uyum içinde olduğunu bildiğinde rahatlıyor.  Anne ve baba ayrı olsalar da uyum içinde olduklarında, hayatının iki temel taşı olan bu insanın yapılarının uyumu çocuğu da etkiliyor. Öte yandan “Para kazanmak zor, hayat güvenli değil, hayatta her şey istediğin gibi olmaz!” gibi kalıplar anne ve babaların düşünce sisteminde olduğu sürece çocuğa da bunu geçirebilirler. O yüzden kendi kendi düşünce sistemlerini tekrar gözden geçirmeleri çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı