Çocuğunuzu nasıl daha yakından tanırsınız?

Anne baba olmak   elbette çok kolay değil,  bir çocuk yetiştirmek  ve onu hayata hazırlamak büyük bir çabayı gerektiriyor .  Anne ve baba kendi yaşamını iyi bir şekilde devam ettirme sorumluluğu içerisindeyken çocuk sahibi olma sorumluluğu ile birlikte yorgun düşebiliyor. Bu yorgunluğun azaltılması çocuğunuzu daha yakından tanımak ile mümkün…

Psikolog Eda Gökduman “Birçok anne baba uzmanlara çocuğu ile yaşadığı sorunlardan  bahsediyor. Yaşadığınız tüm bu sorunların cevaplarını bilinçli anne baba olarak bulabilirsiniz.” Diyor.

– Bilinçli anne baba olmak ne demektir?

Bilinçli anne baba olmak; çocuk gelişimini ve eğitimini bilmekten geçer.
Gerçekten çocuğunuz sizden ne istiyor? , Neden bu istekleri talep ediyor?
Sizi yoran bu davranışları bilinçli mi yapıyor? Yoksa içinde bulunduğu yaşın genel özelliği mi?  Bu davranış bir sorun mu ? Yoksa normal bir süreç mi?

Cevaplarınızı ilk olarak çocuğunuzun içinde bulunduğu yaş döneminin genel özelliklerini tanımakla bulabilirsiniz . Her yeni yaş ile birlikte çocuk yeni özellikler kazanır, huyları değişebilir.

– Çocukta ne gibi değişiklikler görülebilir?

Bir önceki yaş sizi dinleyen,  size uyum gösteren çocuğunuz yeni yaşı ile birlikte aşırı hareketli, sizinle inatlaşan , sizi dinlemeyen bir çocuk haline dönüşebilir. 

– Bu durumda anne-baba nasıl bir yol izlemelidir?

Bu davranışlar karşısında endişelenen anne baba çocuğunun bu değişen davranışlarını engellemeye çalışmak veya tepki göstermek yerine neden birdenbire  bu değişimin olduğunu sorgulamalıdır .

Nedenleri sorguladığınızda aşağıdaki cevaplardan birine ulaşabilirsiniz :

1) Çocuğunuz yeni yaşının genel özelliklerini göstermeye başladı bu nedenle huy değiştiriyor.

2) İçinde bulunduğu ortamda stres yaratabilecek bir durum yaşıyor.

3) Sizlerin ona olan yaklaşımlarında bir  yetersizlik var.

4) Sizin yaşadığınız duygusal sorunlar  çocuğunuzla iletişiminize yansıyor.

– Bu sorulara verdiğimiz yanıtlar bize ne kazandıracak?

Bu cevaplardan birini tespit ettiğinizde ; çocuğunuzu  daha yakından tanımış  ve onun duygusal gelişimine zarar vermeden , kendinizi daha faza yormadan  çözümleri kısa sürede oluşturmuş olursunuz.

Unutmayın; çocuklar yaşadıkları sorunları  veya duygularını biz yetişkinler gibi konuşarak ifade edemeyebilir. Çocuklar davranışları veya bedensel tepkileri ile çevresine bazı mesajlar vermeye çalışır. Bu mesajlar ; bazen alt kaçırma, bazen uykuda veya iştahta bozulma, bazen huysuzluk şeklinde ortaya çıkabilir.  Bu mesajları hızlı bir şekilde algılamalı ve çözüm için geç kalmamalısınız ..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu