Çocuğunuzu kış hastalıklarından nasıl korumalısınız

Soğukalgınlığı ve grip bu soğuklarda herkesin derdi.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya “Hastalığın bulaşmasını önlemek için hastalıklı kimseler ile aynı mekanda bulunmamak, kapalı mekanları sık sık havalandırmak, öksürürken ağzımızı kapatmak, hatta hastayken devamlı maske kullanarak mikropların havaya karışmasını engellemek, yararlı olabilir.” diyor.

bebek.com: 1. Soğuk algınlığı ve grip genellikle birbirine karıştırılıyor. Bu hastalıkların farkları nelerdir?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Hem soğuk algınlığı hem de grip , virüslerden ileri gelen solunum yolu hastalıklarıdır. Ancak grip virüsleri soğuk algınlığı virüslerinden farklıdır. Her iki hastalığın seyri birbirine benzerse de grip çok daha ağır seyreden ve seyir sırasında vücut zayıf düştüğü için bronşit , zatürre, kulak iltihabı, kalp yetmezliği gibi başka hastalıkların da ortaya çıkmasına sebep olan bir hastalıktır. Soğuk algınlığı grip kadar ağır sonuçlar doğurmaz.

bebek.com: 2. Soğuk algınlığını önlemek için alınması gereken tedbirler nelerdir?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Soğuk algınlığı ve grip mikrobik bir hastalıklardır. Bulaşıcıdırlar. Ağız ve burundan çıkan damlacıklar ile bulaşırlar. Nefes alma, konuşma, öksürük, aksırık sırasında havaya karışan virusların bir başkası tarafından solunması ile bulaşırlar. Hastalığın bulaşmasını önlemek için hastalıklı kimseler ile aynı mekanda bulunmamak, kapalı mekanları sık sık havalandırmak, öksürürken ağzımızı kapatmak, hatta hastayken devamlı maske kullanarak mikropların havaya karışmasını engellemek, yararlı olabilir. Ortamın fazla sıcak olması solunum yollarının kurumasına ve hastalığın kolay bulaşmasına sebep olur. Yaşam odalarının sıcaklığının 20, yatak odalarının 18 derece olması yeterlidir. Soğuk olsa bile aynı odada kapalı kalmamak, sık sık açık havaya çıkmak hastalığın bulaşmasını zorlaştırır. Bu arada beslenmenin dengeli olması, vitaminler açısından zengin beslenmek için bol meyve ve sebze yemek, uyku düzenine dikkat etmek,fazla yorulmamak, spor yapmak, temiz olmak vücut direncini arttıracak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Güçlü bir bünyenin hastalığa yenilmesi daha zordur.

bebek.com: 3. Hastalığının belirtileri konusunda bilgi verir misiniz?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Soğuk algınlığı aksırık, öksürük, burun tıkanıklığı,hafif ateş, göz yaşarması gibi belirtilerle başlar, 3-7 gün içinde tümüyle geçer. Grip ise daha ağır bir hastalık olup, ateş, halsizlik, kas ağrıları, soğuk ter, şiddetli öksürük gibi belirtilerle başlar. Ateş 3-4 gün sürer. Bu bulgular düzelse bile halsizlik, yorgunluk hali haftalarca sürebilir.Bu dönemde vucudun zayıf düşmesi nedeni ile ikincil hastalıklar (zatüre, bronşit, kulak iltihabı vs) görülebilir.

bebek.com: 4. Hangi durumlarda doktora başvurmak gerekir?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya 38.5 dereceden yüksek ateş, 3 günden uzun süren ateş, şiddetli öksürük , hırıltı, kulak ağrısı, kusma gibi bulgular hastalığın ciddiyetini, dolayısı ile tedavisini, bir hekim tarafından takıbini gerektirir.

bebek.com: 5.Soğukalgınlığı dışında çocuklarda sik görülen öksürük neden olur?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Soğuk algınlığı ve grip dışında alerjik hastalıklar, faranjit, anjin, bronşit, zatüre, kızamık ve verem de öksürüğe neden olan hastalıklardandır. Ayrıca bronş tümörleri, lösemi gibi bazı nadir hastalıklarda da öksürük görülür.

bebek.com: 6. Öksürük ne zaman tehlikelidir? Ne zaman doktora başvurulmalıdır?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Öksürük muayene edilmeden nereden kaynaklandığı bilinmeyen, dolayısı ile doğru tedavi edilemeyen bir bulgudur.Öksürük olan her durumda doktora başvurmak gerekir. Öksürük vücudun koruyucu bir mekanizmasıdır. Genizden aşağı doğru inen akıntılar, tozlar, mikroplar öksürükle dışarı doğru atılırlar. Bu durumda öksürük kesici ilaçlar kullanmak aşağıya doğru akmakta olan şeyin bronşlara inmesine yani bronşite, zatüreye sebep olabilir. Veya gerekmediği halde söktürücü, bronşları genişletici öksürük şurupları kullanmak hastalığın aşağı inmesine sebep olur. Yani özet olarak, muayene edilmeden öksürük şurubu kullanmak yanlış olur. Bazen özellikle hastanın öksürmesi tercih edilir.

bebek.com: 7. Bronşit neden olur?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Virüs veya bakteri, etken olan mikrop her ne ise bronşlara kadar indiyse bronşit adını alır.

bebek.com: 8. Belirtileri nelerdir?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Hırıltılı solunum, sekresyonlu öksürük, bazen nefes darlığı, ateş görülebilir. Hastalık bir hafta – 10 gün sürer.

bebek.com: 9. Tedavisi nasıl yapılır?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Çetinkaya Doktor tarafından etkenin ne olduğuna, bronşitin tipine ve ciddiyetine göre bir reçete düzenlenir. Hasta ayrıca dinlenmesine, beslenmesine, yaşam kalitesine dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı