Çocuğunuzu alerjik hastalıklardan nasıl korursunuz?

Alerjik hastalıklar özellikle çocukluk çağında çok fazla görülüyor. Her ne kadar Oysa gerekli önlemler alındığı takdirde alerjiden korkmanıza hiç gerek yok! Pek çok nedeni olan alerjinin nedenleri ve alınabilecek tedbirler hakkında Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdülkadir Göksel ile görüştük.

bebek.com: Alerji nedir?
Op. Dr. Abdülkadir GökselAlerji, vücudumuzun dış ortamdaki çeşitli maddelere karşı gösterdiği aşırı bir tepki olarak tanımlanıyor. Bazı insanlar normal insanlarda hiçbir etki oluşturmayan bazı maddelere karşı özel bir tepki gösteriyorlar. Burada amaç, vücudu yabancı olarak fark edilen maddeye karşı korumak olmakla beraber, bu yabancı maddeye karşı gösterilen tepki vücutta zarara yol açıyor ve bu durum alerjik hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

bebek.com: Bebekte alerjik hastalık riski olup olmadığını anlamak mümkün müdür?
Op. Dr. Abdülkadir GökselAnne, baba ve kardeşlerde alerji varsa doğacak bebeğin de bu riski taşıması oldukça yüksek bir ihtimaldir. Alerji ihtimali; anne ve babanın aynı tip alerjileri varsa örneğin; astım ya da saman nezlesi bebekte alerji görülme ihtimali yüzde 50 – 70”dir. Anne va babanın farklı alerjileri varsa çocukta da alerji görülme ihtimali yüzde 40 – 60”dır. Sadece anne ya da baba alerjikse bu ihtimal yüzde 20 – 40”tır. Sadece kardeşi alerjikse, bu risk yüzde 25 – 35”e düşer.

bebek.com: Alerji türleri hakkında bilgi verir misiniz?
Op. Dr. Abdülkadir Göksel Bebeklerin yedikleri yiyecekler kadar soludukları hava da alerjinin gelişiminde etkilidir. Çünkü evdeki havanın içinde alerjiye yol açacak bir sürü madde var. Bunların en önemlisi de akar denilen canlıların beden olduğu ev tozudur. Bu akarın ürettiği tozlar solunum havası vasıtasıyla çocuğun solunum yollarına ulaşır. Daha sonra bu partiküller bronşlarda alerjik astıma yol açar.Akarlar özellikle nemli ve sıcak ortamları tercih eder. Bu nedenle en yoğun bulundukları yerler; yatak, yastık, çarşaf ve yorgan. Bu açıdan bakılırsa bebek yatağı onlar için ideal bir mekan olarak karşımıza çıkar. Çocuklar akarlarla ilk ve en uzun temasını burada yaşar. Dolayısıyla toza karşı ilk alerjik tepkileri de bebek yatağında gelişir. Bu nedenle bebek daha doğmadan önce yatağı akarların barınamayacağı bir yer haline getirmek gerekir.

bebek.com: Alınması gereken tedbirler nelerdir?
Op. Dr. Abdülkadir GökselBu önlemleri 4 maddede toplayabiliriz.

 • Bebeğin yatağının mutlaka yeni olmasına dikkat edin.
 • Yatağa kesinlikle koyun (sadece yün daha uygun)yününden yapılmış bir örtü yaymayın
 • Yatak çarşaflarını iki haftada bir değiştirin ve 60 derecede yıkayın.
 • Bebeğin yatağında duran oyuncak ayıları 4 haftada bir, derin dondurucuda 24 saat bırakın.(Yatakta peluş tüylü oyuncak barındırmamak daha uygun)

bebek.com: Ev tozları da alerjiye neden olur mu?
Op. Dr. Abdülkadir Göksel Evdeki tozlar alerjinin gelişmesinde önemli bir rol oynar. Çünkü bu tozun içeriğinde bulunan polen, hayvan tüyü gibi elementler nefes yoluyla insanın vücuduna girerek alerjiye yol açar. Evinizdeki tozlardan kurtularak alerji riskini azaltmanız mümkün. Bunun için:

 • Evi ve çocuğun odasını düzenlerken mümkün olduğunca halı, halıfleks, perde, kumaş duvar kağıtları, açık raflı eşyalar kullanmamalısınız.
 • Dolapların ya da yerlerin tozunu alırken hafif nemli bir bez kullanmalısınız.
 • Evi, bebeğin yanında süpürmemeye özen göstermelisiniz.

bebek.com: Evde evcil hayvan beslemek doğru mudur?
Op. Dr. Abdülkadir GökselAlerji riski taşıyan bebekleri olan anne babalar evde evcil hayvan bulundurmamalı. Bu yüzden köpek veya kedinizden ayrılmak size zor gelse bile onun başka birine verilmesinde yarar var. Evcil hayvanların tüy, salya ve göz sıvılarından oluşan mikroskopik protein parçacıkları tozlarla birleşerek solunum yollarına ulaşabilir. Bu nedenle bebekler hayvanlarla temas etmemeli. Ayrıca yastık ve yorganlar da kuş tüyünden yapılmış olmamalı.

bebek.com: Sigara alerji riskini artırır mı?
Op. Dr. Abdülkadir GökselTütün dumanında bulunan zararlı maddeler bronşlara ulaşarak çocukların alerjiye yakalanma olasılığını yükseltiyor. Pasif içici olan çocukların alerjik hastalıklara yakalanma riski diğerlerine oranla 2 – 5 kat daha fazla oluyor. Bu, anne karnındaki bebek için de geçerli. Bu çocuklarda ileride atopik dermatit görülme riski oldukça yüksek. Bu yüzden çocuğunu alerjiden korumak isteyen anne babalar sigarayı bir an önce bırakmalı.

bebek.com: Bahar aylarında sık rastlanan polen alerjisine karşı ne tedbirler almak gerekir?
Op. Dr. Abdülkadir GökselPolenler alerjinin başlıca nedenleri arasında kabul edilir. Meteorolojik koşullara bağlı olarak bahar aylarında çok sık görülür. Çocuğunuzun polen alerjisi varsa şu önlemleri almanızda yarar var:

 • Sabahın erken saatlerinde çocuğunuzu dışarı çıkarmayın. Dışarı çıkması gerekli ise koruyucu maske takın.
 • Açık havada uzun süre oynamasına izin vermeyin.
 • Evde ve arabada filtreli havalandırma sistemi kullanın
 • Gözlük kullanıyorsa düzenli olarak yıkayın.
 • Günlük kıyafetlerini yatak odasında çıkartmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı