Çocuğunuzla Oyun Oynayarak Beyin Gelişimini Destekleyin

0-1 AY
Bebeğinizi, yüze size dönük, dike yakın bir pozisyonda, kollarını ve bacaklarını rahatça hareket ettirebileceği şekilde kucağınıza yerleştirin. Yüzünüzü bebeğinize yaklaştırın ve gülümseyen farklı ifadeler yapın. Daha sonra A4 kâğıdına çizilmiş siyah-beyaz, basit bir insan yüzü resmini bebeğinize gösterin ve bu resmi yavaşça sağa ve sola taşıyarak bir dakika boyunca oynayın.
1-2 AY
Oyun malzemesi olarak, bebekler için hazırlanmış bilek çıngıraklarından edinmelisiniz. Bebeğinizi sırtüstü yatırın ve bileklerine çıngırakları takın. Ona bakarak “Sen çok tatlı bir bebeksin” gibi bir cümleyi uydurduğunuz neşeli bir melodiyle tekrar tekrar söyleyin. Belirlediğiniz özel kelimeye (örneğin “tatlı”  kelimesine) her geldiğinizde önemini belirtmek amacıyla bebeğinizin elini hareket ettirerek çıngırağı sallayın. Aynı oyunu ayaklarla da oynayabilirsiniz.
2-3 AY
Sert plastikten yapılmış oyuncak halkalar edinin. İki elinize birer halka alın ve kollarıyla ulaşabileceği mesafeden bu halkaları bebeğinize gösterin. Tutana kadar halkaları ona yaklaştırın. Tutunca, tuttuğu halkayı diğer tarafından hafifçe bebeğinize doğru itin ve bebeğinize “çek” deyin. Daha sonra halkayı hafifçe kendinize doğru çekin ve bebeğinize “it” deyin. Bebeğinizin ellerini açmasına yardım edip “bırak” deyin. Halkayı bırakmasına yardımcı olmak için hafifçe halkaları çekebilirsiniz. Bebeğinizin halkaları yeniden tutmasını teşvik edin ve bırakma işlemini tekrarlayın.
3-4 AY
Bu oyun için nemli bir sünger, havlu, naylon gibi farklı dokudaki birkaç materyale ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi kucaklayıp masanın kenarına oturun. Nesneleri masanın üzerine dizin. Bebeğinizin nesneleri ellemesine, onlarla oyun oynamasına izin verin. Her bir nesneyle bebeğinizin ellerini okşayın ve bu sırada nesnenin adını söyleyin.
4-5 AY
Bu oyun için bir A4 kâğıdına ihtiyacınız olacak. Bebeğinizi bebek koltuğuna oturtun, siz de karşısına yerleşin. Yüzünüzü kâğıtla kapatın. Bebeğinize: “Beni görmek için benimle konuş” deyin. Bebeğiniz herhangi bir ses çıkardığında hemen yüzünüzü açın, ona bir öpücük verin ve oyuna yeniden başlayın. Oyunu iki dakika sürdürün.
5-6 AY
Nesnelerin şekline, boyutuna ya da fonksiyonuna göre nasıl sınıflandırıldığını bebeğinize öğretmek için ona gün içinde şu nesneleri sunabilirsiniz:
– 3 tane çay kaşığı ve 1 tane çorba kaşığı,
– 1 tane kap ve 1 tanesi kabın kendi kapağı olmak üzere farklı boyutlarda 3 tane kapak,
– 3 tane diş macunu kutusu ve 1 tane parfüm kutusu.
Nesnelerden birini (örneğin çay kaşığı) bebeğinizin önüne koyup şöyle deyin: “Bu bir kaşık.” Bebeğiniz kaşığı tutmaya çalışacaktır. Daha sonra bebeğinize ikinci çay kaşığını gösterin. Bebeğiniz şaşırdı mı ve 2 kaşığı karşılaştırıyor mu izleyin. İkinci kaşığa ulaşmak isterken birincisini elinden düşürdü mü ya da ikisini birden elinde mi tutuyor? Yüzünde nesneyi tanımış olduğuna dair bir ifade var mı? Daha sonra üçüncü çay kaşığını önüne koyup şöyle deyin: “Bunlar aynı. Bir, iki, üç kaşık.” Bebeğinize çay kaşıklarıyla serbestçe oynaması için bir süre izin verin. İlgisi azalıp çay kaşıklarını bıraktığında, kaşıkları görebileceği ama ulaşamayacağı bir mesafede sıraya dizin ve çorba kaşığını ortaya çıkarıp şöyle deyin: “Bak! Bu farklı.”
6-9 AY
Gününüzü bebeğinize şarkıyla anlatın. Herhangi bir melodiyi kullanarak o gün neler yaptığınızı anlatan şarkılar söyleyin. Uyanma, giyinme, kahvaltı etme, dışarı çıkma gibi gün içinde yaptığınız tüm aktiviteleri şarkıyla dile getirebilirsiniz. Bebeğinizin hayatındaki kişiler hakkında da şarkı söyleyebilirsiniz. Örneğin, “Anneanne seni çok seviyor, sana öpücük veriyor.” Müzikal konuşmalar bebeğinizin beyin gelişimini destekler.
9-12 AY
Bebeğinizi sırtüstü yatırıp burnunuzla burnuna dokunun ve bu sırada melodik şekilde “burun” deyin. Bunu birkaç kez tekrar edin. Daha sonra bu oyunu yanak, çene ve dudak gibi yüzün diğer bölümleri için de tekrar edin. Zaman ilerledikçe el, kol, bacak, karın gibi vücudun diğer bölümleriyle oyunu sürdürebilirsiniz.
Ebeveynlere tavsiye: 
Beyin gelişiminin yüzde 70’i yaşamın ilk yılında tamamlanır. Yani bebeğinizin aklı, yaşamının ilk bir yılında, hayatında bir daha asla olmayacağı kadar büyük bir hızla gelişir. Beyin gelişimini desteklemenin en doğru yolu onunla duyuları uyaran oyunlar oynamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı