Çocuğunuza sosyal beceri kazandırmanın yolları

Çocuğunuza Sosyal Beceri Kazandırmanın Yolları

Okul öncesi çocuklar genellikle arkadaşları ile oynamayı, beraber bir şeyler paylaşmayı ve arkadaşlarıyla yakın ilişki kurmasını çok severler. Bu sayede sosyalleşmeyi, grup kurallarına uymayı, grup içerisinde ortak hareket edebilmeyi öğrenirler. Özellikle de oyunlar aracılığıyla paylaşımcı olmayı, başkasının hakkına saygı duymayı, beklemeyi bilmeyi! Yaralanmış veya haksızlığa uğramış, kısaca zor durumda olan arkadaşlarıyla empati kurabilmeyi; üzüldüklerinde ya da sevindiklerinde onlarla benzer duyguları paylaşma becerisini edinirler. Ayrıca, kendi duygularını çözümleyebilmeleri ve bunları sözel olarak ifade edebilmeyi öğrenirler. Diğer bir değişle okul öncesi çocuklar, sosyal becerileri kazanabilmek için gerekli ortamın sunulması şarttır. Çünkü, insan sosyal bir varlıktır ve çocukların toplumsal ilişkilerinde ihtiyaç duyacakları becerileri ve toplum kurallarını öğrenmeleri gerekir. Yeni arkadaş edinebilmek, bir gruba girebilmek, veya en basiti zor anlarda yardım isteyebilmek için ne yapmak gerekir?

Çocuğunuza Örnek Olun

Ailelerin, çocukların sosyal ilişkilerde ihtiyaç duyacakları “sosyal dili” geliştirmeleri için çocuklarını cesaretlendirmeleri ve desteklemeleri çok önemlidir. Çocuklara içten ve doğal olabilmeyi , insan ilişkilerine pozitif yaklaşabilmeyi öğretin. Unutmayın ki onlar sizin birer küçük kopyanız. Siz nasıl davranırsanız,sizin tutumlarınız nasıl olursa, çocuğunuzda sizi taklit ettiği için öyle davranacaktır. Çocuklar sosyalleşebilmek için bir takım “sosyal amaçlara” sahip olma ihtiyacı hissederler. Örneğin, yeni bir arkadaş grubuna girebilmek, çok beğendiği bir yaşıtıyla konuşabilmek, oyun oynayan arkadaşlarına katılmayı istemek gibi en basit düzeyde ki hedefler. Bu hedeflere sahip olmak, onları, sosyal ilişki kurabilmeleri için destekler.
Okul öncesi çağlarda arkadaş gruplarının kurulması 6 yaşına doğru olur. Bu yaşa kadar çocukların ileri seviyede bir grup ilişkileri gözlenmez. Bazen arkadaşlarıyla oynarken birden yalnız başına oynamayı tercih ettiğini görebilirsiniz. Ya da oyun oynayan iki arkadaşın aralarına katılmak üçüncü çocuk için zor olabilir. Bu katılma isteği diğerleri tarafından genellikle reddedilir. Bu durumda çocuğun ikinci bir atakta bulunması gerekebilir. Çok basit düzeydeki bu sosyal girişimin negatif bir tutumla karşılaşması çocuğun üzülmesine veya saldırgan tavırlar göstermesine neden olabilir.

Çocuğunuza nasıl yardımcı olabilirsiniz?

? Çocuğunuzu yaşıtlarıyla oynayabilmesi için ortam sağlayın. Örneğin onu sık sık aynı parka götürebilirsiniz. Aynı çocukları devamlı görmek onlara katılma isteğini, beraber oynama isteğini arttırır. Sosyalleşebilmesi için en iyi ortam ise elbetteki anaokullarıdır. Aynı yaştan bir çok arkadaşa sahip olmak ister istemez onun sosyal becerileri kazanmasına yardımcı olacaktır.
? Sizde çocuğunuzla beraber oyun oynayın. Sizin ona model olmanız çocuğunuzun sosyal becerileri öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Oyun oynarken çocuğunuza paylaşmayı, sırasını beklemeyi, kibar olmayı, rica etmeyi vb bir çok sosyal beceriyi öğretebilirsiniz.
? Sosyal becerilerin önemi üstüne konuşmalar yapabilirsiniz. Örneğin rica etmeden sizin veya arkadaşının elinden zorla bir şey alması durumunda ona “ sana bu şekilde davransaydım kendini nasıl hissedersin “ şeklinde sorarak empati kurmasını sağlayabilirsiniz. Hatta hissettiği duyguyu tanımlamasını da sağlayabilirsiniz; sinirlenirim, üzülürüm, gibi Böylece yaptığının yanlış olduğunu anlayacak ve dikkatli olacaktır.
? Sosyal zorluklar yaşadığında soruna akılcı ve kolay çözümlemeler getirin. Size sorununu anlattığında onu dinleyin ve empati kurun. Sorunu onun tarafından görmeye çalışın. Ve çözüm bulmak için ona yardımcı olun. Örneğin, çok sevdiği bir çikolata alacaksınız ve kasada kuyruk var ve çocuğunuz sabırsızlanıyor. Size sıraya girmemeyi ve gidip kasadan almayı teklif ediyor. Bu durumda ona: ”ne kadar sabırsızlandığını anlayabiliyorum ancak sıradaki herkes çok sabırsızlanıyor. Bizim sıramız burası ve diğerlerinin hakkına saygısızlık etmemek için burada beklememiz gerekiyor. Eğer aynı şeyi bizim arkamızda duranlar sana yapsaydı kendini nasıl hissederdin?” şeklinde soru da sorarak çocuğunuzun diğer insanların tarafından olaya bakmasını sağlayın. Böylece sosyal kurallara uymanın ve bizim dışımızda ki kimselerin hakkına saygı göstermenin önemini kavrayacaktır. Kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmamayı öğrenecektir.
? Sorunlara pozitif yaklaşımlar getirmesini destekleyin. Kavgacı ve saldırgan bir tutum yerine konuşarak sorunlara halletmesi için cesaretlendirin. Kavga etmenin veya kaba davranmanın insanların duygularını inciteceğini ve kendilerini kötü hissedeceklerini onlara aktarın. Empati kurmasını sağlamak size yardımcı olacaktır.

Burada da unutmamanız gereken sizinde sosyal ilişkilerinizde saldırgan bir tutum sergilememenizdir. Siz insan ilişkilerine nasıl yaklaşırsanız çocuğunuzda öyle yaklaşacaktır.

AYŞENUR US

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı