Çocuğunuza sorun çözebilme yeteneği kazandırın!

Bir sorunla karşılaştığımızda kimimiz bu sorunu oldukça soğukanlılıkla ele alıp çözmeye çalışır kimimiz ise sorunun omuzlarımıza bir yük gibi bindiğini düşünür ve sorunu çözmek yerine pes eder. Bu duruma yaklaşımlarımız sahip olduğumuz mizaçtan etkilendiği kadar ailemizin bizlere verdiği eğitimlerden de etkileniyor. Küçük yaşlarda edinilen sorun çözme becerileri çocukların ileri yaşlarında da kendi kararlarını şekillendirmelerinde büyük rol oynuyor.

Anne ve babalar çocuklarının küçük yaşlarda sorunlarla karşılaşmalarını ya da bunlarla baş etmek zorunda kalmamalarını engellemek için genelde kendileri sorunlara müdahale etmeye ve çözmeye çalışıyorlar. Ancak bu durum görünürde çocuğu sorundan uzaklaştırsa da çocuğun ilerideki yaşamında başka sorunlarla karşılaşmasına neden oluyor. Çocuk kendi kontrolü ile sorun çözmeyi, karar vermeyi öğrenemeden ve sürekli birilerinin kararlarına bağımlı olarak büyür, ancak bir gün kendi kararlarını vermek zorunda kalınca ne yapacağını bilemez ve çıkmaza girer.

Uzmanlar, ailelere çocuklarını yetiştirirken bu konuda dikkatli olmaları gerektiğinin uyarısını yapıyor ve çocuğun sosyal ve zihinsel gelişimi için ona sorun çözebilme yeteneği kazandırılmasını önemle vurguluyorlar. İşte bu konuda anne-babalara yardımcı olacak birkaç ip ucu…

Neler Yapabilirsiniz?

• Çocuğunuz bir sorunla karşılaştığında onu çözüm yolu bulması için cesaretlendirin ve onu konu hakkında düşünmesi için teşvik edin. Asla ama asla sorunu siz çözmeyin. Çocuğunuzun sorununu sürekli siz çözdüğünüzde çocuğunuz ileride bu konuda problemler yaşayacak ve çoğu zaman da bu problemlerle baş edemeyecektir.

• Çocuğunuza küçük sorumluluklar verin, böylece onun kendine olan güvenini arttırmış olusunuz. Kendine güveni olan bir çocuk sorunlarla baş ederken daha rahat olacaktır.

• Çocuğunuza fikirlerini sorun, fikirlerini öğrendikten sonra neden böyle düşündüğünü anlamaya çalışın. Fikirlerini özgürce belirtebilen bir çocuk, sorun çözerken kendi kararlarının önemini anlayabilecek ve kendi kararları ile sorunu çözmeye çalışacaktır.

• Çocuğunuza çeşitli kitaplar okuyun ve çocuğunuza kitapta olan karakterlerle ilgili sorular sorun. Örneğin kitaptaki karakter bir sorunla karşılaşmıştır, siz de çocuğunuza “eğer, sen onun yerinde olsaydın ne yapardın?” diye sorabilirsiniz. Böylece çocuğunuza farklı sorunlar hakkında düşünme fırsatı vermiş olursunuz.

• Çocuğunuza sorun çözme konusunda çeşitli yollar öğretin. Ona çözümü hazır olarak sunmak yerine çocuğunuza bir sorunla nasıl baş edilmesi gerektiği hakkında bilgi verin.

İDİL SEDA AK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı