Çocuğunuza oyun grupları neden gerekli?

Büyük şehir insanı olmak, büyük şehirde yaşamak, iş, alışveriş, ev koşuşturması hepimizi biraz asosyal yapıyor. Hele de küçük çocuğumuz, bebeğimiz varsa bırakın arkadaşlara, kendimize bile ayıracak zamanı zor buluyoruz.

İstanbul bir koşuşturmalar şehri. Çocuk sahibi olmadan önce zamanın bu kadar hızlı geçtiğini pek de anlamamıştık diye düşünüyorum. Doğum, ilk gülücükleri, katı mamalara başlama zamanı derken, ilk sözcükler, ilk adımlar. İşte artık çocuklarımız sosyal gereksinimleri olan küçük insanlar olarak karşımızdalar. Biz anne, anane veya bakıcı olarak ne ölçüde verici olabiliyoruz? Ev işi, yemek, alışveriş, çalışma yaşantısından ayırabildiğimiz, birebir oynadığımız, kitap okuduğumuz o çok kıymetli zaman parçacıkları onlara yetiyor mu? Peki akranlarıyla paylaşılan oyun, oyuncak ve zaman. Biz bunu ona verebiliyor muyuz?

Bilim adamları beyin gelişiminin yaşamın ilk on yılında kalıcı şeklini aldığını söylüyorlar. Genler çok önemli ama bebek doğduğu andan itibaren çevresinden aldığı uyarılar bir o kadar önemli. 3 yaşına kadar bir bebeğin beyninin bir yetişkinden 2,5 kat daha fazla çalıştığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Peki bizler bu çok özel zamanda ona ne kadar yeterli oluyor,öğrenme sürecini başlatarak, beyin fonksiyonlarını destekliyoruz?

Oyun gurupları sosyalleşme sürecini başlatan ve destekleyen ortamlardır. Ne kadar erken başlarsa ki bazı ülkelerde 2-3 aylık başlıyor, o kadar verimli olur. Geçtiğimiz yıl içinde emekleyen bebeklerle yaptığımız çalışma olağanüstüydü. Bu yaz tatilinde biri 2,5 yaşında biri 40 günlük bebekleriyle çadırda kalan bir çiftle arkadaş oldum. Bebeğin 40 çıkarmasını pırıl pırıl bir denizde yaptılar. Bence inanılmazdı. Ben annemin ve kayınvalidemin baskısıyla bebeğimi 40’ı çıkmadan evden bile çıkaramamıştım. Bu benim kendi kendimi eleştirdiğim ve hala affetmediğim bir konu. Ancak toplumumuzda bebekleri evde tutarak hastalıklardan koruyacağımız kanısı hala çok yaygın.

Aşağıdaki resim internetten. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir anne-bebek gurubundan. Uygulamaya katılan çocuklar ilerki yaşlarında da izlenmiş ve akademik yönden çok başarılı oldukları görülmüş.

15 ay- 24 ay anne çocuk gurubumuz başladı. Salı ve perşembeleri bizimle olan Cem’in dil gelişimi olağanüstü. Ama dikkat süresi yaşının tüm özelliklerini gösteriyor. Selin daha az konuşuyor ama onun da sosyal gelişimi çok iyi. Can öğretmenlerine ve arkadaşlarına alıştı bile. Bakıcı ablalar aralarında beslenme ve uyku düzenini tartışıyorlar. Irmak başlayalı bir hafta oldu. Oyunlara giriyor ama ananeyi göz hapsinde tutmaya da devam ediyor. Havalar hastalık havası dediğimiz türden. Bu yazıyı bitirir bitirmez onların meyvelerini hazırlayacağım. En sevdikleri zamandan birisi masaya hep beraber oturdukları bu özel zaman.
24-36 ay anne çocuk gurubumuz haftada üç gün geliyor. Onları biraz daha zorluyoruz. Bazı eğitim malzemelerini farklı kullanıyoruz. İkili guruplar halinde oynuyorlar artık. Ağustos ve Eylül ayı yeni programları ve uygun malzemeleri hazırlamakla geçti, geçiyor. Yaklaşan kış mevsimi bizi korkutmuyor. Biliyoruz ki, küçük nezle, soğuk algınlığı yaşasalar, küçük devamsızlıkları olsa bile bütün çocuklarımızın sağlıklı, sosyal ve bireysel gelişimlerini izleyeceğiz, beraber yaşayacağız.

Zeynep Altın
Figen Zanbak

Playtime 0-3 Yaş Anne Çocuk Oyun Grupları
216 456 08 41

www.yeniadimlar.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı