Çocuğunuza kardeş mi düşünüyorsunuz?

Soru: İlk çocuğumda daha emzirirken içim geçerdi, ben de uyuklardım ve dinlenirdim. Ama şimdi… Birini emzirirken diğeriyle de aynı anda kızmabirader oynamam gerekiyor. Yorgunluktan bayılmak üzereyim. Nasıl daha fazla dinlenebilirim? 
Cevap: İki çocuğu birden bir başınıza büyütmek, başlarda size büyük bir kahramanlığa soyunduğunuz duygusunu yaşatabilir. Ama bir düşünün: Size bu çabalarınız ve yıpranmanız karşılığında madalya takan olacak mı? İki çocuk sahibi olmak demek, yardıma ihtiyacınız olacak demektir. Her kim yardım teklifinde bulunursa bulunsun, kabul edin. Öyle bir teklifte bulunan olmazsa da siz yardım isteyin. Sütünüzü sağıyorsanız, gecenin ilk besleme nöbetini eşinize yazın. Bebeğiniz 8 haftalık olduğunda aşağı yukarı ne zaman uyanacağı da tahmin edilebilir hale gelecektir. Böylece siz de onun şekerleme saatlerine göre programınızı gözden geçirebilir hale geleceksiniz. 12 haftalık olduğunda da uyku düzeniyle ilgili eğitimi almaya hazır hale gelecektir. Haliyle bu da size dinlenmeniz için daha geniş saatler bulacağınız anlamına gelir. 
 
Soru: İlk çocuğumun her şeyiyle ilgilenirdim. Ama ikinci çocuğuma ilki kadar ilgi ve sevgi gösteremiyorum. 
Cevap: İki çocuğa da aynı anda ve eşit oranda ilgi ve sevgi göstermek için 7/24 uğraşsanız bile bu duygu yakanızı bırakmayacak. Ne yazık ki başarılı olabileceğinizi de sanmıyoruz. Zorunluluklar nedeniyle bebeğe daha çok vakit ayırıyorsanız onu biraz serbest bırakmayı deneyebilirsiniz. Çünkü küçük bebeğiniz, etrafıyla sizin zannettiğinizden de fazla ilgilidir. Bırakın uğraşsın, didinsin, düz zeminde dönmeye, kaçan topu almaya, ayağa kalkmaya çalışsın. Bunlar hem kendine güvenini güçlendirecektir hem de sorunları çözme becerisini geliştirecektir. Aslına bakarsanız, ikinci çocuklar kendilerini kanıtlamak adına ama oyuncak için kavga ederek, ama “onu yapma bunu etme” diyen ağabeyine-ablasına karşı çıkarak çok daha erken yaşlarda güçlü ve mücadeleci bir kişilik edinirler. O yüzden, “ilkine gösterdiğim ilgiyi, sevgiyi ikinciye gösteremiyorum” diye dertlenmeden önce kendinden büyük bir kardeşe sahip olmanın nimetlerinden alabildiğine yararlanacağını da hatırlayın. Ve elbette hayat yolunda kendisine rehberlik edecek mükemmel bir anne ve babası olduğunu da unutmayın. 
 
Soru: Üç aylık bebeğimi üç yaşındaki oğlumun oyun grubuna götürüyorum. Çünkü başka çarem yok. Ancak mikrop kapıp hastalanacak diye korkuyorum. Hastalanır mı? 
Cevap: Belki ilk çocuğunuzu cam fanusta büyüttüğünüz için bunlar size garip geliyor olabilir. Aslında ikinciyi hayatla iç içe büyütmeye mecbur kaldığınız için sevinmelisiniz. Sorunuza cevap verecek olursak, evet… Hastalanabilir. Ama bu hastalıklar onun zararına değil yararınadır çünkü bağışıklık sistemi ve vücut direnci de böyle gelişir. İlk iki ay gerçekten bebeği dış dünyadan uzak tutmanız, hava koşullarına karşı tedbirli olmanız ve evin dışındakilerle temasını sınırlamanız gerekebilir ama sonrası için biraz daha rahat olabilirsiniz. Aslında en iyisi sağduyunuza kulak vermek: Örneğin evinize gelen misafirlerden bebeği kucaklamadan önce ellerini yıkamalarını isteyebilirsiniz ama dokunmalarını engelleyerek bebeğin etrafına duvar da örmeyin… 
 
Soru: İki yaşındaki oğlum yeni doğan kardeşinin etrafından ayrılmıyor. Ayrıca bebeği emzirmemden de hiç hoşlanmıyor. Neden? 
Cevap: Emzirmek, öfke nöbetlerinin bir numaralı tetikleyicisidir. Siz bebeği yavaşça kucağınıza alıp sarılınca, diğer ufaklık da kendini dışlanmış hisseder. Bu kıskançlık ve dışlanmışlık duygusunu yenebilmek için emzirme eyleminin duygusal yanlarını büyük çocuğunuzla paylaşmayı deneyin. Örneğin siz bebeği emzirirken, o da eline bir kitap alsın ve kitapta gördüklerini size anlatsın. Ondan yardım da isteyebilirsiniz ve böylece kendisini olayın bir parçası olarak görmesini sağlayabilirsiniz. “Koş kardeşine temiz bir bez getir, altını değiştirelim” gibi cümleler sayesinde kendini eylemin bir parçası gibi göreceği gibi, sonrasında edeceğiniz teşekkürle de bir işe yaradığına inançla göğsü kabaracaktır. Yine de bu yeni aile ferdine alışmakta zorlanırsa sabırlı olun. Çünkü sonuçta o da küçük bir çocuk ve daha düne kadar kimseyle paylaşmadığı anne ve babasını bir anda ortaya çıkan bir bebekle paylaşmak zorunda kalan da o!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı