Çocuğunuza doğru uyku eğitimi vermenin yolları

Daha küçük çocuklarda biraz daha zor olsa da her çocuk kendi kendisini sakinleştirmeyi ve uykuya dalmayı öğrenebilir. Çocuğunuzu tek başına uyutabilmek için pek çok farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Sizin hayat tarzınıza ve çocuğunuzun ruh haline en uygun yöntemi seçin.

Sıkı disiplin stratejisi: Çocuğunuzu yatağa yatırın ve odayı terk edin. Olası protestolara elinizden geldiğince kulaklarınızı tıkayın. Odasından çıkıp yanınıza gelirse, ona odasına kadar refakat edin ve basit bir biçimde, “Yatakta kalman gerekiyor” deyin. Uzmanlar odasının kapısına geçemeyeceği bir güvenlik kapısının da kaçışı engelleyebileceğini belirtiyor. Bu yöntem hem çocuk, hem de anne baba için biraz sert olsa da, uzmanlar bu yöntem ile genellikle iyi ve hızlı çözüm elde edildiği görüşünde…

Aşamalı yöntem: Çocuğunuzu yatağına yatırın, ama onu kontrol etmek için beş dakika sonra odasına geri geleceğinizi açıklayın ve sözünüzü mutlaka tutun. Daha sonra onu tekrar kontrol etmeye gidin, ancak her seferinde odaya gitmek için biraz daha bekleyin. Böylece çocuğunuz sonunda sizi beklemekten usanarak uykuya dalacak ve kendi başına uykuya dalma alışkanlığını da aşamalı olarak elde edecektir. Bu yöntem, pek çok anne babanın tercih ettiği yöntemdir.

Yumuşak yaklaşım: Çocuğunuzu yatağa yatırıp odada kalın, ancak yatağa onunla yatmayın ve karşılıklı bir etkileşimde bulunmayın. Örneğin ilk gece odadaki bir sandalyede oturun. Sandalyenizi her gece yatağından biraz daha uzak bir yere çekin. İyi ihtimalle siz kapıya yakın bir yere oturmaya başladığınızda, çocuğunuzun tek başına uyumayı öğrenmiş olması gerekir.
 
Çocuklar kaç saat uyku uyumalı?

Her çocuk birbirinden farklı olduğundan, her çocuğun uyku ihtiyacı da farklılık gösterir. Ancak yine de bir çocuğun yaş grubuna göre öğle uykuları da dahil olmak üzere bir günde kaç saat uyuması gerektiğinden bahsedebiliriz:

0-12 ay: 14-15 saat
2-3 yaş: 12-14 saat
4-5 yaş: 11-13 saat
6-8 yaş: 10-11 saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı