Çocuğunuz yüzmeye başlıyor!

Artık yaz geldi, hava ısındı ve yüzme zamanı başladı. Eğer çocuğunuz hala yüzme bilmiyorsa bu yaz ona yüzme öğretmenin tam zamanı. Çocuğunuza yüzmeyi öğretebilmeniz için size yüzme eğitimin basamaklarını anlatan bir yazı hazırladım. Bu yazıyı okuduktan sonra evinize en yakın havuza (şansı olanlar denize) çocuğunuzun elinden tutarak gidebilir ve eğitime başlayabilirsiniz. Hadi size kolay gelsin!

Yüzmek için üç önemli neden:

  1. yüzmek çok eğlenceli bir aktivitedir
  2. yüzmek hayat kurtaran bir aktivitedir
  3. yüzmek sağlık için faydalıdır

Çocuğunuza yüzmeyi öğretirken şu basamakları takip edin…

Basamak 1: Çocuğunuzun su yüzeyinde sırtüstü yatmasını sağlayın. Onun koltukaltlarından tutarak su yüzeyinde güvenle hareket etmesine yardımcı olun. Bu esnada çocuğunuza sürekli gülümseyin ve bu işin zevkli yanlarından bahsedin.

Basamak 2: Öncelikle birinci basamağın tam olarak yerine getirildiğine emin olun ve çocuğunuzun ikinci basamağa geçmek için hazır olup olmadığını değerlendirin. Çocuğunuzu bacaklarını kullanması için teşvik edin, onu tutmaya devam edin ve yüzüstü yüzmek için onu cesaretlendirin. Aksi takdirde size karşı güveni sarsılabilir ve korkmaya başlayabilir.

Basamak 3: Çocuğunuzun kulaç atması için cesaretlendirin. İlk önce yüzünü suya sokmadan kulaç atmayı öğretin. Kol hareketini takip edin ve ona kendi kulacınızı örnekleyerek gösterin.

Basamak 4: Çocuğunuzu, yüzünü suya daldırarak kulaç atması için teşvik edin, kısa süreli nefes tutmasını ve kulaç atmasını sağlayın. Ancak bu konuda onu kesinlikle zorlamayın, panikleyip korkmasına yol açabilirsiniz.

Basamak 5: Çocuğunuzun su yüzeyinde yardımınız olmadan kalabildiğini gördüğünüzde ondan kısa mesafelerde uzaklaşın ve ondan size doğru yüzmesini isteyin. Çocuğunuz bu mesafeleri yüzebildikçe, mesafeleri arttırın.

Basamak 6: Çocuğunuza nefes alması ve kulaç atması gereken süreyi ayarlaması için yardımcı olun.

Basamak 7: Çocuğunuzu suya atlayabilmesi için cesaretlendirin, neler yapması gerektiğini örnekleyerek ona gösterin. Çocuğunuz suya atlarken siz suyun içinde onu yakalayabilecek şekilde durun ve ilk atlayışlarında onu çok derine gitmesine engel olun.

*** Çocuğunuzun bu basamakları kısa sürede geçmesini beklemeyin, basamakları bir anda öğretmeye çalışmayın, çocuğunuzun paniklemesine ve korkmasına neden olabilirsiniz, unutmayın!

Önemli noktalar:

  • Eğer kendinize güvenemiyor, herhangi bir tehlikeden endişeleniyorsanız bu işe asla kalkışmayın, bırakın çocuğunuza yüzmeyi profesyonel kişiler öğretsin. Onu en kısa zamanda bir yüzme kursuna kaydettirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Çocuğunuzu asla suyun yanında ya da içinde yalnız bırakmayın. Bu konuda çok dikkatli olun, anlık hatalar dönüşü olmayan sonuçlara yol açabilir, unutmayın!

Çocuğunuz için bir soru: Yüzücü 5 kardeş denizde yüzerken sana selam veriyor, ama bir tanesi diğerlerinden farklı. Farklı olan yüzücü kardeşi bulabilir misin?

Cevap: 4. numaralı yüzücü kardeş diğerlerinden farklı, çünkü gözlüğünün camları arasında tek bir tane tel var.

İDİL SEDA AK

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı