Çocuğunuz yabancı bir cismi yutarsa ne yapmalısınız?

Çocuklarda özellikle 1-3 yaşları arasında yabancı cisim yutma sık görülen sorunlar arasında.  En sık solunum yoluna kaçan cisimler; çekirdek ve fındık gibi kuruyemişler, erik gibi küçük taneli meyveler, küçük oyuncak parçaları ve metal paralar. Yutkunurken ani nefes alma ile sıvı ya da katı maddeler solunum yoluna kaçıyor. Sıvı maddelerin ağızdan çıkarılması öksürük ile daha kolay, katı maddelerin ise bir kısmı öksürükle atılabiliyor ancak çıkması daha zor. 
 
Nasıl anlarsınız?
 
Solunum sistemine giren yabancı cisimleri öksürük ve hırıltılı solunum ile anlamak mümkün.  Çocuğunuz nefes almada güçlük çekiyorsa, yüzünde kızarma ve hatta morarma varsa nefes yoluna kaçan cisim boğulmaya neden olabilir. Yabancı cisimler ağızdan yemek borusuna geçiyor bazen burada takılıyor bazen de mideye ilerliyor. Bu maddeler zehirlenmeye, midede delinmeye ve en önemlisi nefesin kesilmesiyle ani ölümlere neden olabileceğinden çok tehlikeli. 
 
Siz neler yapabilirsiniz?
 
Çocuğunuz yabancı cisim yuttuysa, doktor müdahalesine kadar şunları yapabilirsiniz; öncelikle yan yatırın ve sırtına vurun. Bu sırada soluk alma verme olacağından cisim dışarı atılacaktır. Morarma varsa ve çocuğunuz nefes almada zorlanıyorsa, üst bedeni aşağıda kalacak biçimde dize yatırın. Elin iç kısmıyla kürek kemiklerinin arasına vurulması öksürüğü teşvik edeceğinden, maddenin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır. Buna rağmen cisim çıkmadıysa, gırtlağa ilerlemişse, oradan el yardımıyla çıkarmaya çalışmayın. Acil olarak bir hastaneye götürün. 
 
Nasıl tespit ediliyor?
 
Yabancı cisim yutulduğunda tanı yöntemi olarak, radyolojik incelemeye başvuruluyor. Röntgen yardımıyla metal olan cisimlerin yeri kolayca tespit edilebiliyor.  Ancak kumaş ve plastik gibi cisimler için endoskop desteğine ihtiyaç var.  Endoskopla müdahalede amaç, kısa zaman içerisinde vücuda zarar vermeden, cismi dışarı çıkarmak.  Eğer yabancı cisim mideyi terk etmişse, çocuğun dışkısı gözleniyor ve yabancı cisim vücuttan uzaklaşana kadar çocuk kontrol altında tutuluyor. 
 
Tedbiri elden bırakmayın
 
1- Çocuğunuzun ulaşabileceği yerlerde küçük objeler bırakmayın.
2- Masada çekirdekli ve küçük gıdalar varsa,  çocuğunuzun ulaşmamasına dikkat edin, gerekli önlemleri alın. 
3- Çocuklar yemek esnasında, büyükler ile birlikte sandalyede oturarak yemelidir.
4- Üç yaşından küçük çocuklara küçük parçalı oyuncaklar vermeyin. 
5- Çekirdekli gıdaları, çekirdeklerini çıkardıktan sonra çocuğunuza verin. 
6- Çocuğunuzu herhangi bir şey yerken, olası boğulma tehlikelerine karşı yalnız bırakmayın. 

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı