Beslenme

Çocuğunuz için beslenme ürünleri

Anne sütü mucizevi bir besin kaynağı! Bu mucizevi besin kaynağını özellikle ilk 6 ay bebeğinizden esirgememelisiniz O biricik yavrunuzun ana besini bu dönemde elinizden geldikce anne sütü olmalıdır, çünkü onun başka hiçbir besine ihtiyacı yoktur. Genel olarak onuncu aydan itibaren anne sütü artık çocuğun temel gıdası olmaktan çıkabilir ve 2 yaşına dek anne için uygun olan bir zamanda kesilebilir. Peki ya anne sütünü kestikten sonra hangi besin gözümüzün nuru bebegimizin gelişimi için yeterli olacak? Diyetisyen Ayşegül Bahar bu noktaları sizlerle paylaşıyor.

Bebeğinizin Sağlıklı Beslenmesi İçin Genel İlkeler Ne Olmalı?

1. Bir yaşından sonra 13-14 aylık olan çocuğa artık çatal kaşık kullanma ve ailenin diğer fertleriyle birlikte sofraya oturma alıştırmaları yapılabilir.13 aylık olduktan sonra çocuğun ayrı bir tabağı olmalı, neyi ne kadar tükettiğine dikkat edilmelidir. Siz, çocuğunuza tüketeceğini bildiğinizin daha altında yemek vermeli ve daha fazla yemek istemeyi çocuğunuza bırakmalısınız. Onları “Temiz Tabak Kulübü”ne üye yapmak için uğraşmaktan vazgeçin.

2. Çocuklara olabildiğince erken dönemde kendi kendilerine çatal kaşık kullanarak yemeleri öğretilmelidir.

3. Bu dönemde de çocuklar günde dört- altı öğün beslenmeli, temel besin gruplarından süt ve sütlü gıdalar; et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller; sebze ve meyveler; unlu ve nişastalı besinler yeterli ve dengeli verilmelidir. Ülkemizde en sık yapılan hatalardan biri çocuğu yemeğin suyuna ekmek bandırılarak beslemektir. Hiç bir besleyici değeri olmayan bu beslenme biçimi uygulanmamalıdır.

4. Her gün et ve baklagillerden bir ikisi beslenme listesinde bulunmalıdır. İsterseniz bu gıdaları sebze yemekleriyle karıştırarak da verebilirsiniz böylece yemek istemediği bir gıda olsa bile diğer tatların arasına karışacaktır.

5. Her gün bir yumurta yedirmeye çalışılmalı ancak her gün et tüketen çocuğa gün aşırı yumurta verilmesi daha uygundur.

6. Çocuklara her gün yarım litre süt verilmelidir. Süt her şekilde verilebilir. Sütün içerdiği kalsiyum çocukların gelişimi için çok önemlidir. 25 gram peynirde de 200 gram sütteki kadar kalsiyum vardır.

7. Günde bir ya da iki kez sebze verilmeli hatta besin değerini arttırmak için içine baklagil ve protein kaynakları eklenmelidir.

8. Meyve günde bir- iki kez yenmelidir. Fazladan bir öğün meyve vermek sebzenin yerini tutabilir. Meyve suları da meyvenin yerine geçebilir.

9. Günde bir iki kez nişastalı besinler ve üç dilim ekmek beslenme listesinde mutlaka bulunmalıdır.

10. Her çeşit şekerleme, pasta, kek, dondurma sık sık verilmemesi gereken yiyeceklerdir. Çocuk tatlılarla mümkün olduğunca geç yaşlarda tanıştırılmalıdır. Öğünler arasında çocuğa şekerleme vermek iştahı azaltarak yetersiz beslenmeye yol açtığı gibi diş çürüklerinin de önde gelen nedenidir.

11. Çay ve kahve verilmesi içerdikleri uyarıcı maddeler nedeniyle sinirliliğe yol açtığından bu içecekleri çocuklara hiç tattırmamak en iyisidir.

12. Sıcak havalarda su kaybı artmaktadır. Düzenli bir metabolik aktivite için mutlaka kaybolan sıvıyı yeniden yerine koymalıyız. Her 1 kcal enerji için 1 ml sıvı önerilmektedir. Bu yüzden 1-3 yaş çocukların ortalama alacakları sıvı toplamı 1000-1500 cc olmalıdır.

13. Dondurma, çocuklar için vazgeçilmez bir tatlıdır. Besin değeri olarak da diğer tatlılar arasında ayrı bir yeri vardır. 100 gr. dondurmanın besin değerleri:193 kalori, 4,5 g protein, 148 mg kalsiyum, 0,1 mg demir dir. Çocuğunuza rahatlıkla belli ölçülerde dondurma verebilirsiniz. 1-3 yaş çocuk beslenmesinde en önemli besin öğeleri protein, kalsiyum, enerji ve demirdir. 1 su bardağı süt yerine 100 g dondurma tüketilebilir. 1 top dondurmada yaklaşık 40-45 kaloridir ve 35 mg kalsiyum içerir. Özellikle kilo alamayan çocuklar ikindi öğünlerinde fıstık, badem, çikolata parçacıklı olanları tüketirse iyi enerji kaynağı sağlamış olurlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir konu hazır dondurmaların satın alınırken mutlaka etiketlerinin okunması, tarihi geçmiş olanların tüketilmemesidir.

14. Hazır meyve suyu, normal kola, gazoz besleyici değeri olmadığı için çocuklara önerilmemektedir. Mümkün olduğunca çocuklara bu içecekler verilmemelidir. Bu gıdalarla tanışmaları mümkün olduğunca geç yaşlara atılmalıdır. Çocuğunuz çok zorlarsa sulandırarak da bu içecekleri verebilirsiniz. Ancak bu içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran içilmesini teşvik etmek önerilmelidir.

Weewell beslenme ürünleri ile bu ilkelere uymanız zor olamayacak!

Weewell Çok Amaçlı Beslenme Robotu WPF610

Katı meyve sıkacağı Güvenlik şeritleri ve kaymaz lastik ayaklarla desteklenmiş tutumu ve kullanımı kolay ergonomik tasarımıyla sebze ve meyveler kolayca sıkılabilir. İnce delikli çelik süzgeciyle tamamen posasız meyve/sebze suyu elde edilebilir. Sıkma haznesi ve posa kabı bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Blender Paslanmaz çelik bıçağı ile meyve, sebze, kuruyemiş gibi besinler ufak parçalara ayrılabilir. 1,5 litrelik ölçekli sürahi şeklindeki haznesi ile pratik kullanım sağlar.

Doğrayıcı Büyük bıçakları sayesinde meyve ve sebzeler istenilen boyutta doğranabilir, kıyma yapılabilir ve buz kırılabilir.

Öğütücü Öğütücü aparatı ile kahve ve baharat gibi besinler zahmetsizce öğütülebilir. Öğütüldüğü havasız kapta uzun süre taze kalacak şekilde saklanabilir.

 2 kademeli hız kontrolü – 450 Watt
 1,5 lt blender haznesi
 Güvenlik şeritleri ve birbirine geçmeli parçalar ile sağlam emniyet sistemi
Kaymayı ve sarsıntıyı önleyen lastik ayaklar
 Kullanım kolaylığı ve yüksek verim
 Ayrılabilir ve bulaşık makinesinde yıkanabilir parçalar
 Paslanmaz çelik bıçaklar
 Hava almayan doğrayıcı ve öğütücü kabı

Weewell Buharlı Sterilazatör WSB140

 Mikro-bilgisayar kontrollü çalışma: Otomatik kapanma özelliğiyle 3 dakika içinde hızlı ve sağlıklı sterilizasyon işlemi.
 Ergonomik tasarım: Üstün verimli ve kompakt gövdesiyle evde her yere sığar ve yolculuk sırasında kolaylıkla taşınır. 6 şişelik kapasitesi ve ergonomik kulplarıyla diğer büyük boy rakiplerinin arasından performans ve pratiklik yönünden öne çıkar.
 Güvenli ve emniyetli: Paslanmaz çelik ısıtma tablası.
 Multi fonksiyonel: Her boy biberon, göğüs pompası, emzik ve diğer aksesuarlar için uygun.
 Geri-kirlenmesiz: İçerideki kirli suyun birden fazla kez buharlaşmasını önleyen özel bölme.“No Re-Pollution Teknolojisi”
  Steril tutucu: Kapak açılmadığı sürece içindekileri 3 saat boyunca steril tutar.

Weewell Biberon ve Yemek Kabı Isıtıcı WEM590

Universal Biberon ve Yemek Kabı Isıtıcısı
WEM590, tüm biberonlara uygun olarak tasarlanmıştır. Ayrıca kutudan çıkan mama ısıtma kabı ile bebeğinizin mamasını ısıtabilirsiniz.

Ev & Araba Kullanımı
WEM590, hem ev hem de araba kullanımı için özel olarak tasarlanmıştır. Seyahatlerinizde de bebeğinizin mamasını evdeki kadar rahat hazırlayabilirsiniz.

Elektronik Kontrol & Hassas Isıtma
WEM590’un özel tasarımı ve derece belirleme özelliği ile bebeğinizin mamasını ya da biberonunu 37°C ila 50°C arasında istediğiniz sıcaklığa 100% hassasiyetle ısıtabilirsiniz.

LCD Ekran
WEM590’ın özel tasarlanmış LCD ekranı sayesinde biberonun içerisindeki mamanın sıcaklığını sürekli olarak takip edebilir, bebeğiniz için en doğru sıcaklığa ulaşıldığından emin olabilirsiniz.

Ulaşılan Sıcaklığın Korunması – Otomatik
İstenilen sıcaklığa ulaşıldığında WEM590 otomatik sıcaklık koruma moduna geçer ve bebeğiniz hazır olana mamayı sağlıklı bir şekilde korur.

Zaman Sayacı – Otomatik
İstenilen ısıya ulaşılan zaman ve ulaşıldıktan sonra otomatik olarak sıcaklık korumasında geçirilen zaman LCD ekran üzerinde gösterilir, böylece mamayı hangi ısıda ne kadar tuttuğunuzu her an görebilirsiniz.

Weewell Yoğurt Makinesi WYM400

Özellikleri :

 Doğal ve Meyvalı Yoğurt Yapabilme
 Dijital LCD ekran
 Dijital zaman ayarlama fonksiyonu (0-12 saat)
 8 adet şeffaf kapaklı ve buzdolabında saklanabilir cam yoğurt kabı
 Fermentasyon ile özel ketchup yapabilme özelliği
 Zaman ayarını takiben sesli uyarıyla otomatik kapanma
 Bulaşık makinesinde yıkanabilir yoğurt kapları ve kapakları
 Şık ve ergonomik tasarım

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu