Çocuğunuz için araba koltuğu önerileri

Uzmanlara göre, boyu bir metreyi bulana kadar çocuğu, arabaya yerleştirilecek özel koltukta seyahat ettirmek gerekiyor. Ancak çoğu araba koltuğunun, saatte 35 km gibi düşük hızlarda yaşanan kazalarda dahi çocuğu korumada yetersiz kaldığı görülüyor. Seçim yaparken dikkatli olmak gerek.

Araba koltukları hakkında


Bebek araba koltuğu: Aynı zamanda bebek taşıyıcısı olarak da adlandırılır. Arabanızın arka koltuğuna, arkaya dönük şekilde yerleştirilir. 9-10 kiloya kadar olan bebekler için tasarlanmıştır. Çoğunun altında çıkarılabilir bir taban vardır. Bu sayede, bebeği koltuktan çıkarmanıza gerek kalmadan, isterseniz koltuğu tabanından ayırıp ana kucağı olarak yanınızda gezdirebilirsiniz. Arabada uyuyakalan bebekler için güzel bir seçenektir.

Değiştirilebilir koltuk: Çocuk istenilen kilo ve boya erişene kadar, arkaya dönük şekilde yerleştirilmelidir. İsmi, daha sonraki dönemlerde öne bakar şekilde yeniden ayarlanmaya müsait olması özelliğini yansıtır.


Yükseltilebilir koltuk: 30 ila 80 kilo arasındaki çocuklar içindir, ancak arabanın standart yetişkin emniyet kemerini kullanma imkanını sunmaz.

Araba koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli?Araba koltuğunun tabanı
Bebek araba koltuğunun bir tabanı ve koltuğu vardır. Taban araba koltuğuna bir emniyet kemeri vasıtasıyla bağlanır, koltuk da tabana kenetlenir. Sabit tabanının olması bebeğin arabaya yerleştirilmesi ve arabadan çıkarılması açısından büyük kolaylıktır.


Seyahat sistemleri
Araba seyahati sistemine sahip bir bebek arabası almayı planlıyorsanız, hangi araba koltuğunun bebek arabasıyla birlikte satıldığına ve ihtiyaçlarınıza uyup uymadığına bakın. Bir bebek araba koltuğunun bebek arabalarıyla uyumlu olup olmadığını da araştırabilirsiniz.


Rahatlık ve tasarım
Tüm araba koltuklarının aynı amaçla tasarlanmış olmalarına rağmen, bireysel ihtiyaçlarınız hangi koltuğun size daha uygun olduğuna karar vermenizde etkili olabilir. Eğer taşınabilir bir koltuk istiyorsanız (yani tabanlı bir bebek araba koltuğu), baktığınız araba koltuklarının çok ağır olup olmadığını kontrol edin. Koltuğu tabanıyla beraber ve tabanı olmadan kaldırın. Eğer değiştirilebilir bir bebek araba koltuğu arıyorsanız; koltuğun kemerinin, klipslerin ve ayarlanması gerekecek diğer kısımlarının kullanışlı olup olmadığını da incelemeniz gerekir.


Kilit sistemi

Araba koltuğu güvenlik sistemlerindeki bir diğer yenilik de ‘kilit sistemi’ ya da çocuklar için ‘bağlama kemerleri’dir. Bu sistem sadece araba koltukları için değişiklikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda araçlar için de değişikler getirir. Kilit sistemi olan arabalarda, aracın arka koltuğu ve minderi arasında metal bir çubuk bulunur. Anne-babalar, bebek araba koltuğunu bu metal çubuğa özel kopçalar kullanarak bağlarlar. Emniyet kemerine gerek bırakmadığı için araba koltuklarını güvenli kurmak bu yöntemle daha kolaydır.


Arabanızın donanımı

Bebeğinizin araba koltuğunu, kilit sistemi ve araba koltuğu ayarlamalarının arasına kurmanın çocuk oyuncağı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Anlaşılabilir etiketlemelere rağmen, araba koltuklarının kurulumları henüz pürüzsüz yapılamamaktadır. Çünkü her araba koltuğu her arabaya farklı şekilde uygulanır ve her insanın güvenlik anlayışı birbirinden farklıdır.

Çocuğunuzun araba koltuğunu emniyet kemeriyle kurarken: Emniyet kemerini çekebildiğiniz kadar çekin ve kilitlenmesini bekleyin. Sonra iyice gerginleşene kadar geriye sarmasına izin verin. Mümkün olduğu kadar gerebilmek için dizinizi kullanın ya da koltuğa oturun. Kurma işini tamamladıktan sonra, koltuğu öne ve arkaya doğru hareket ettirmeyi deneyin. Eğer iki buçuk santimetreden daha ileri geri hareket ettirebiliyorsanız, gevşeklik fazla demektir.

Çocuğunuzun güvenliğini sağlamak

Emniyet kemerinin yerleştirilmesi, bebeğinizin boyutuna ve koltuğun arkaya mı yoksa öne mi bakar şekilde duracağına göre değişir. Arkaya bakar durumdayken, kemer bağları en altta ya da ortada, kilit yerleri ise omuzlarda veya omuzların aşağısında olmalıdır. Öne bakar durumdayken ise kemer bağları ortada ya da en üstte durmalı, kilit yerleri de omuzlarda veya omuzların yukarısında olmalıdır. Göğüs kopçaları bebeğin boyun ya da midesi hizasında değil, meme uçlarının hizasında durmalıdır. Araba koltuğunun kurulumunu bitirdikten sonra en iyisi, bilen birine danışmak ve bebeğinizi koltuğa doğru yerleştirip yerleştirmediğinizi, kilitlerin doğru yerlere takılıp takılmadığını kontrol ettirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı