Çocuğunuz evde ne kadar güvenli?

Evler çocuklar için tehlikelerle dolu. Siz de evinizde otururken bile çocuğunuzun başına bir kaza gelirse diye endişe duyanlardan mısınız? O halde Türkiye’nin ilk Çocuk Güvenlik Uzmanı Arzu Birinci ile yaptığımız röportajı okumalısınız. Evinizi güvenli hale getirmenin ip uçları bu yazıda…

bebek.com: Çocuk güvenlik uzmanı olma fikri nasıl doğdu?
Uzm. Arzu Birinci: Böyle bir konuda yatırım yapmamız, kendi çocuğumuzun ihtiyacından kaynaklanmıştır. Yaklaşık 6 yıl önce evimizin merdivenlerinden düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalan 1,5 yaşındaki oğlumuzun güvenliği için günlerce uygun bir çocuk güvenlik kapısı aramamıza rağmen bulamadık. Bulduğumuz ürün ise ya ölçüleri merdivenlere uymadı ya da güvenli şekilde monte edilemedi. Sonuçta ; Avrupa ve A.B.D ‘de araştırmaya başladım, çeşitli fuarları ziyaret ettim. A.B.D ‘de evde çocuk güvenliği konusuna son derece önem verildiği ve bir sektör olduğunu gördüm. Bu konuda yüksek lisans çalışması yaptım.

bebek.com: Bu konunun uzmanı olabilmek için belirli bir eğitim alınması, bir sertifika alınması gerekiyor mu?
Uzm. Arzu Birinci: Bir süre ABD’de yaşayarak uygulamalı ‘Child Profing’ eğitimi aldım. Şu anda Türkiye’de sertifikaya sahip tek çocuk güvenlik uzmanıyım. İki yıldır da bunu ülkemizde uyguluyorum.

bebek.com: Yaptığınız işin dünyada örnekleri var mı?
Uzm. Arzu Birinci: Dünya’da Amerika’da ve Avrupa’da İskandinav Ülkelerinde ‘Çocuk Güvenliği’ konusunda profesyonel olarak istatistik, bilinçlendirme ve önleme çalışmaları yapılıyor. ABD ‘de 300 kadar çocuk güvenlik uzmanı var. Avrupa’da bulunan 3 sertifikalı uzmandan biriyim.

bebek.com: Verdiğiniz hizmetler nelerdir?
Uzm. Arzu Birinci: A.B.D ‘de çocuk güvenliği konusunda uygulanan ‘Child Proofing’ sisteminin aynı yöntemlerle uygulayan tek kuruluşuz. İki yıldır fiilen yüzlerce konutda, okullarda ve hastahanelerde uygulamaktayız. Önce ‘Child Proofing’in ne olduğunu açıklayarak yaptığımız faaliyeti daha anlaşılır hale getirebiliriz. “Child Proofing”; Özellikle 0-6 yaş grubu çocuğun bulunduğu mekanları, çocuğun uğrayacağı potansiyel kaza risklerinden arındırmak şeklinde ifade edebiliriz. Diğer bir ifade ile çocuk için güvenli bir çevre yaratmaktadır. Bu sistem Çocuğun fiziksel güvenliğinin sağlanması yanında onun araştırmacı ruhunu engellemeden bulunduğu ortamda özgürce hareket etmesini sağlar. Özgüveninin artmasına katkıda bulunur. Ayrıca anne ve babalar, yaratılan bu güvenli ortam sayesinde kendilerine daha çok zaman ayırma imkanına kavuşurlar.“Child Proofing” uygulamasına gelince; Ailelerden gelen talep üzerine, çocuğun bulunduğu ev, ziyaret edilip yaşam alanları; örneğin evin mutfağı, yatak odası, çocuk odası gibi özel mekanlar ile pencereler, merdivenler gibi ortak alanlar kaza riskleri açısından incelenir ve potansiyel kaza riskleri belirlenir. Riskleri azaltacak önlemler ile buna uygun en ekonomik ve en etkili çocuk güvenlik ürünleri seçilir, temin edilir ve bu ürünlerin montajı yapılarak yaşam alanları güvenli hale getirilir. Bu uygulama kreş, anaokulu ve hastane gibi çocuğun bulunduğu her mekan da başarı ile uygulanabilmektedir. Ayrıca gerek ailelere ve gerekse çocuklardan sorumlu öğretmen ve yöneticilerin bilinçlendirilmeleri için; Çocuk güvenlikli mekan yaratılması konusunda gerekli bilgiler verilmekte ve bu amaç ile seminerler düzenlenmektedir.

bebek.com: Hizmetleriniz anne ve babalar tarafından nasıl karşılanıyor? Talep var mı?
Uzm. Arzu Birinci: Türkiye’de başta bilinçli aileler olmak üzere kreş ve anaokulu yöneticilerinden beklediğimin üzerinde bir talep geldi. Çalışmalarımızı henüz İstanbul dışına çıkaramadık. Ancak İstanbul dışındaki çocuklarında bu hizmet’ten faydalanabilmesi için en azından başlangıçta İzmir, Ankara ve Antalya gibi şehirlere de yayılmasını arzu ediyorum. Bu nedenle bu illerde bu yıl içerisinde Franchising vermeyi düşünüyorum. İstatistiklerin düzenli tutulduğu A.B.D ‘de her yıl 4,5 milyon çocuk ev kazalarından dolayı yaralanmaktadır. Bu Kazalar 5000 çocuk’ta kalıcı sakatlıklara sebep oluyor ve maalesef bir bölümü ise hayatını kaybediyor. Ev kazalarından etkilenen çocukların %70 ‘i 4 yaş altı grubunu oluşturan çocuklardır. Ayrıca yine yapılan istatistikler göstermiştir ki okul öncesi dönemde her dört çocuktan biri önlenebilir ve kazalarına uğramaktadır.
Ev kazalarının içinde en önemli pay düşmelerdir. Özellikle Pencereler, merdivenler başta olmak üzere yüksek yerlerden düşme %65 oranında ilk sıradadır. A.B.D yılda 4550 çocuk pencereden düşmekte ve bunların 400 ‘ü hayatını kaybetmektedir. Kaza boğulmaları, zehirlenmeler, yanıklar okul öncesi çocuklarda başta gelen ev kazalarındandır. Ülkemizde 112 acil servise çocuklar ile ilgili başvuruların %80 ‘i ev kazalarını oluşturmaktadır.

bebek.com: Bir bebek kaç aylık olduktan sonra ev güvenli hale getirilmelidir?
Uzm. Arzu Birinci: Bir bebek emekleyip, hareketlenmeye başlamadan önce yaklaşık 6 aylık olmadan önce ev çocuk için kazalara karşı güvenli hale getirilmelidir.

bebek.com: Evi güvenli hale getirmenin maliyeti nedir?
Uzm. Arzu Birinci: Evi kazalara karşı güvenli hale getirmenin maliyeti bir daire için 600 YTl -800 YTL olup bu çok katlı müstakil evlerde 2000 YTL – 3000 YTL’ye çıkarabilmektedir.

bebek.com: Evde daha çok ne gibi kazalarla karşılaşılıyor?
Uzm. Arzu Birinci: 0-6 yaş grubu çocukları evde daha çok başta düşmeler olmak üzere zehirlenmeler, boğulmalar,yanıklar en çok rastlanılan ev kazalarıdır. Düşmeler en çok merdivenden, pencerelerden, yataktan düşmeler olmaktadır. Zehirlenmelere ilaçlardan, deterjan ve temizlik maddelerini içerek sebep olmaktadır. Yanıklar ise, elektrik yanıkları, sıcak su yanıkları, soba, kalorifer gibi sıcak ısı kaynakları ile yanmalar başta gelmektedir.

bebek.com: Bu kazaları önlemek için anne ve babaların alabilecekleri bazı önlemler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Uzm. Arzu Birinci: Başlıca Güvenlik Önlemleri;
• Merdivenlerden Düşmemesi ve Girmesini İstemediğiniz Bölümlere Geçmesini Önlemek İçin Güvenlik Kapıları,
• Pencerelerden Düşmesini Önlemek için Güvenlik Kilitleri,
• Dolap ve Çekmece İçindeki Deterjan, Bıçak, İlaç ve Cam Eşyalar Gibi Zararlı Maddelere Ulaşmasını Önlemek İçin Özel Çocuk Güvenlik Kilitleri,
• Mobilyaların Keskin , Sivri, Kenar ve Köşelerine Çarpmasını Önlemek İçin Özel Koruma Elemanları,
• Ocağın Ateşine, Ocakta Kaynayan Sıcak Maddelere Ulaşmasını Önlemek İçin Ocak Bariyerleri ve Ocak Düğmeleri ile Oynamasını Önlemek İçin Koruyucular,
• TV ve DVD Gibi Elektronik Aletleriniz ile Oynamasını Önlemek İçin Koruyucular,
• Elektrik Prizleri ile Oynamasını Önlemek İçin Priz Koruyucuları ve Yatak Odasında Güvenlikli Gece Lambaları,
• Banyoda Küvet İçinde Kaymaması İçin Kaymaz Banyo Matı ve Küvette Başını Banyo Bataryasına Çarpmasını Önlemek İçin Batarya Koruyucusu,
• Banyo Suyu Sıcaklığının Kontrol Edilebilmesi İçin Banyo Termometresi,
• Klozetin İçine Düşmesini, İçindeki Su İle Oynamasını ve Kapağına Elini Sıkıştırmasını Önlemek İçin Klozet Güvenlik Kilidi,
• Kapı ve Pencerelere El ve Parmaklarını Sıkıştırmasını Önlemek İçin Parmak Koruyucusu ve Kapı Tutucusu,
• Depremin Yarattığı Sarsıntı İle ve/veya Çocuğun Tırmanarak, Mobilyaların Üzerine Devrilmesini Önlemek İçin Deprem Güvenlik Elemanları,
• Televizyonu çekip düşürebileceğinden TV Bağlama Elemanı,
• Yataktan Düşmesini Önlemek İçin Yatak Bariyeri,
• Tırabzan ve Balkon Parmaklıklarına Sıkışmasını veya Arasından Düşmesini Önlemek için Korkuluk Güvenlik Filesi/ Koruyucu Paneller,
• Yüzme Havuzuna Düşmemesi, Yetişkin Denetiminin Dışında Yüzmelerini Kolaylaştırmak ve Can Güvenliğini Sağlamak İçin Özel Çocuk Güvenlikli Havuz Bariyerleri ve Özel Güvenlikli Yüzme Mayoları
• Sarkan Perde İplerini Özel Güvenlikli Perde İpi Toplayıcıları,
• Kapı ve Pencere Camları ve Cam Mobilya Üniteleri İçin Camın Kırılsa Bile Dağılmasını Önleyen Cam Güvenlik Filmi Kaplanması,
• Merdivenlerden Kayıp Düşmeyi Önlemek için Kaydırmaz Bantlar,
• Vazo Gibi Cam Objeleri Deprem veya Herhangi Bir Sarsıntı ile Devrilmesini Önlemek İçin Obje Güvenlik Mumu,

kullanılmalıdır.

– Alışveriş poşetleri ve kuru temizleme naylon poşetlerini ortada bırakmayın.
– Evdeki süs bitkilerinizi zehirli olabileceğinden veya yaprakları, toprakları boğulma tehlikesi yaratabileceğinden çocukların ulaşamayacağı yere koyun.
– Çocuk Karyolalarında kullanılan boyaların kurşun bazlı olmamasına dikkat edin. Karyolanın yan dikme aralıklarının 6.5 cm. den geniş olmamasına dikkat edilmelidir.
– Karyolanın üstündeki dönenceler 6 aylıktan sonra çıkarılmalıdır.
– Karyolanın içinde basamak olarak kullanıp dışarı çıkmak isteyebileceğinden, oyuncak, yastık, battaniye, karyola yan koruma yastıkları bırakılmamalıdır.
– Çocuğun yaşına uygun oyuncak seçilmeli, çıkabilen bir aparatı; göz, burun gibi olmamalı, oyuncak üzerindeki kurdale, uzun bağcık vs. varsa çıkarılmalıdır.
– Kova , küvet vb. açık kaplarda su biriktirilmemelidir. 5 cm.’in altındaki birikmiş sular çocuk için boğulma tehlikesi yaratabilir.

SONUÇ

• Ev Kazaları görünmez kazalar değildir.
• Kazalar anlık olaylardır. Göz Açıp kapayıncaya kadar meydana gelir. Alacağınız önlemler ile bunları siz önleyebilirsiniz.
• Çocuğunuz emeklemeye başlamadan gerekli önlemler alın.
• Alınmış olan güvenlik önlemleri ile ilgili prosedürü devamlı uygulayın.

Ayrıntılı Bilgi İçin: www.cocukguvenlik.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı